Gdański Żuraw w nowym świetle


Gdański Żuraw w nowym świetle

czerwiec 15, 2012

Zabytkowy dźwig portowy, najstarszy symbol Gdańska, zostanie oświetlony przy pomocy m. in. najnowszej technologii LED. Uroczyste włączenie iluminacji obędzie się 15 czerwca o godz. 22.30. Jej twórcy, firmy Philips Lighting Poland i Grupa ENERGA, zapraszają mieszkańców i turystów do wspólnego podziwiania nocnej panoramy gdańskiej Starówki.

Prace nad wykonaniem iluminacji rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Do oświetlenia zabytku wykorzystano 53 energooszczędne oprawy oświetleniowe Philips, o łącznej mocy 3,5 kW (dla porównania czajnik elektryczny ma moc 2,4 kW, a płyta kuchni elektrycznej 10 kW). Elewację Żurawia podświetlono światłem o barwie ciepłej za pomocą opraw LED wpuszczonych w grunt. Jej górne partie oświetlono natomiast reflektorami ze źródłami metalohalogenowymi, które podkreślają dach oraz szyb dźwigu.

– Największym wyzwaniem było oświetlenie drewnianej obudowy systemu dźwigowego. Zostało one zaprojektowane tak, aby uzyskać wrażenie emisji światła z wnętrza obiektu. Chcieliśmy w ten sposób niejako „zaprosić” światłem do zajrzenia we wnętrza Żurawia. Do oświetlenia ścian Żurawia zastosowano światło o ciepłej tonacji, które podkreśla fakturę ceglanej konstrukcji oraz harmonizuje z jej kolorystyką. Całość kompozycji wieńczy iluminacja dachu. Zależało nam na zaprezentowaniu całego obiektu, tak aby jego cała sylwetka oglądana z przeciwległego brzegu była łatwo rozpoznawalnym w nocy symbolem, podobnie jak ma to miejsce w świetle dziennym - mówi autor projektu iluminacji, Michał Kaczmarzyk z pracowni Qbik.

Prace montażowe przeprowadzili pracownicy spółki ENERGA Oświetlenie, która odpowiada za wszystkie kwestie związane z konserwacją i eksploatacją urządzeń w przyszłości. Iluminacja jest w całości sfinansowana przez firmy Philips Lighting Poland i Grupę ENERGA, które w ramach aliansu strategicznego współpracują m. in. przy tworzeniu nocnej panoramy Gdańska.

– Iluminacja gdańskiego Żurawia jest znakomitym przykładem, w jaki sposób można wykorzystać oświetlenie do podkreślania atmosfery miasta oraz jego promocji. Światło pozwala skupić uwagę turystów i przyjezdnych na wartościowych elementach architektury, a mieszkańcy mogą na nowo dostrzec piękno zabytków i budowli, które wydają się im dobrze znane, Mam nadzieję, że efekt który osiągnęliśmy wspólnie ze wszystkimi partnerami zaangażowanymi w projekt oświetlenia gdańskiego Żurawia będzie inspiracją i zachętą dla włodarzy miast w całym kraju. – mówi Marek Łasiński z Philips Lighting Poland S.A.

Obie firmy w ramach aliansu strategicznego planują także rozwój nowych usług dla miasta, które będą oparte o smart lighting, czyli inteligentne sterowanie oświetleniem. Polega ono na dopasowaniu intensywności światła do natężenia ruchu drogowego, a także na zdalnym zarządzaniu infrastrukturą oświetleniową.

– Dzięki współpracy z Philips Lighting Poland będziemy w stanie oferować lepsze, bardziej innowacyjne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą ograniczyć koszty oświetlenia drogowego. To szczególnie ważne dla gmin, dla których wydatki związane z oświetleniem stanowią istotną pozycję w budżetach – mówi Arkadiusz Marat, Prezes Zarządu ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o.

Poprawę efektywności energetycznej i jakości oświetlenia ma zapewnić wdrożenie technologii LED Philips oraz mechanizmu białych certyfikatów, wprowadzonych przez Ustawę o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 roku.

Dodatkowych informacji udziela:

Krzysztof Kouyoumdjian
Corporate Communication Manager Philips Polska
Al. Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
tel: +48 22 571 00 74
kom. +48 607 790 384
e-mail: krzysztof.kouyoumdjian@philips.com

Beata Ostrowska
rzecznik prasowy Grupy ENERGA
Beata.Ostrowska@energa.pl
ENERGA SA
ul. Grunwaldzka 472,, 80-309 Gdańsk
tel.: 58 347 39 54
mobile: +48 603 649 057
fax: 58 347 31 35
.