Philips oświetla stadiony w Polsce i na Ukrainie

czerwiec 1, 2012

Philips oświetla boiska piłkarskie na 6 z 8 stadionów w Polsce i na Ukrainie, w tym na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, na których odbędą się mecze najważniejszej imprezy piłkarskiej tego lata. Zastosowane rozwiązania zapewniają lepszą widoczność piłkarzom oraz kibicom na trybunach i przed telewizorami, pomagając tworzyć prawdziwy spektakl piłkarski pełen niezapomnianych emocji.

Philips dostarcza produkty do oświetlenia płyty boiska bądź elewacji na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, Donbas Arenie w Doniecku, stadionie Metalist w Charkowie, Arenie Lwów oraz Stadionach Miejskich w Poznaniu i we Wrocławiu.

„Philips i oświetlenie sportowe grają od dawna w tej samej – zwycięskiej – drużynie” – mówi Eric Rondolat, dyrektor generalny Philips Lighting. „Sport to niezapomniane widowiska i emocje, dlatego projektując rozwiązania Philips Lighting chcemy, aby miliony ludzi na całym świecie mogły podziwiać dobre spektakle piłkarskie. Jestem dumny z tego, że nasze produkty oświetlą główne stadiony w Polsce i na Ukrainie, w tym Stadion Olimpijski w Kijowie. Zamierzam oglądać mecze w domu wraz z rodziną i przyjaciółmi i jestem pewny, że dzięki naszemu oświetleniu będą to wspaniałe przeżycia”.

Najnowsze innowacje firmy Philips zastosowane na polskich i ukraińskich stadionach zostały przygotowane na potrzeby transmisji w telewizji wysokiej rozdzielczości (HD). Systemy oświetlenia płyty boiska musiały spełniać wymogi nadawców telewizyjnych oraz międzynarodowych organizacji sportowych - FIFA, UEFA, IAAF dotyczące relacji TV z meczów piłkarskich i zawodów lekkoatletycznych. Rozwiązaniem, które spełnia te wymogi jest system oświetlenia sportowego Philips ArenaVision (zainstalowany m. in. na stadionach w Poznaniu i we Wrocławiu), który zapewnia kibicom na trybunach najlepszą możliwą widoczność z każdego miejsca na stadionie.

Stadion Olimpijski w Kijowie

Systemy oświetlenia Philips znajdują się na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, największym tego typu obiekcie na Ukrainie, mieszczącym 60 tysięcy widzów. Płyta boiska w Kijowie jest oświetlona za pomocą 608 reflektorów ArenaVision. Przygotowany przez Philips Lighting projekt oświetlenia stadionu łączy aspekt funkcjonalny z dekoracyjnym, jakim jest stworzony za pomocą oświetlenia wewnętrznej membrany dachu efekt „pierścienia ognia” na koronie obiektu.

Zwracając uwagę na problem nagłych zatrzymania akcji serca w miejscach, w których przebywa wiele osób, Philips dostarczył również na Stadion Olimpijski przenośne defibrylatory automatyczne HeartStart FRx, pozwalające ratować ludzkie życie w nagłych przypadkach.

Stadion Miejski w Poznaniu

Do dynamicznego, kolorowego podświetlenia zewnętrznej fasady stadionu miejskiego w Poznaniu wykorzystano LED’owe oprawy Philips. „Bez przesady można powiedzieć, że projekt oświetlenia stadionu w Poznaniu dorównuje najlepszym i najciekawszym realizacjom na świecie” - mówi Romuald Wojtkowiak, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy Philips Lighting Poland. „Oryginalny projekt iluminacji zewnętrznej fasady stadionu, wykorzystujący najnowocześniejszą technologię LED, pozwala budować emocje za pomocą światła, które już z daleka będzie witało kibiców kolorami drużyny narodowej lub klubowej. Dzięki zainstalowaniu energooszczędnych opraw oświetleniowych, nowy stadion będzie zużywał mało energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w Poznaniu, który od wielu lat konsekwentnie promuje rozwiązania przyjazne dla środowiska”.

Do oświetlenia zewnętrznej fasady poznańskiego stadionu użyto 195 LED’owych projektorów Philips ColorBlast RGB, wraz ze sterowaniem oraz oprogramowaniem, które umożliwia wyświetlanie dynamicznych zmian kolorów. Projektory podświetlają zewnętrzną część membrany dachu. Dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom kreowania dynamicznych zmian kolorystycznych, poznański stadion może w dniu meczu „świecić” z daleka barwami klubowymi lub narodowymi. Projektory ColorBlast charakteryzują się wyjątkową trwałością (50 tysięcy godzin pracy), przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii (jeden projektor ma moc zaledwie 55W).

Stadion Miejski we Wrocławiu

System Philips ArenaVision MVF404, dający natężenie oświetlenia o wartości ponad 2000 luksów, oświetla płytę boiska nowego stadionu we Wrocławiu. Oświetlenie płyty stadionu może działać w pięciu różnych sekcjach: trening, mecz, transmisja awaryjna TV, transmisja TV oraz standard HD TV. Oświetlenie Philips zostało także zastosowane we wnętrzu wrocławskiego stadionu - m. in. w szatniach, salach konferencyjnych, korytarzach i parkingach.

Zastosowany na stadionach we Wrocławiu, a także w Poznaniu, system ArenaVision stanowi wyposażenie ponad połowy największych stadionów piłkarskich świata. Firma Philips jest wieloletnim pionierem rozwiązań oświetleniowych w sporcie: od Olimpiady w Oslo w 1952 roku po pierwszy nocny wyścig Formuły 1. Od lat jest także partnerem technicznym międzynarodowych federacji sportowych takich jak IAAF (lekkoatletyka), FIFA i FIBA (koszykówka). W ramach współpracy z tymi organizacjami firma Philips pomogła opracować oficjalne specyfikacje i wytyczne dla oświetlenia różnych aren zawodów sportowych.

Dodatkowych informacji udziela:

Krzysztof Kouyoumdjian
Corporate Communication Manager Philips Polska
Al. Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
tel: +48 22 571 00 74
kom. +48 607 790 384
e-mail: krzysztof.kouyoumdjian@philips.com

.