MicroDose – przełom w mammografii z niską dawką promieniowania

maj 18, 2015

 

Kluczowym czynnikiem obniżającym wskaźnik śmiertelności z powodu nowotworów piersi jest wczesne wykrycie niewielkich zmian. Wymaga to stosowania wysoce skutecznego sprzętu diagnostycznego o doskonałej jakości obrazu. MicroDose – innowacyjny sprzęt do wykonywania badań mammograficznych – to połączenie funkcji poprawiających jakość obrazu i szybkość wykonywania badań z rozwiązaniami zapewniającymi wygodę pacjentki i niską dawkę promieniowania.

 

Technologia zliczania fontów – dla bezpieczeństwa pacjentów

 

Wiele czynników, takich jak szum elektryczny, rozproszone promieniowanie czy straty danych podczas konwersji sygnału analogowego na cyfrowy może negatywnie wpływać na jakość uzyskiwanych w mammografii obrazów, dlatego w celu zrekompensowania tych zjawisk w przypadku większości sprzętu mammograficznego konieczne jest zwiększenie dawki promieniowania RTG.

 

Mammograf MicroDose prawie całkowicie eliminuje wpływ powyższych czynników dzięki zastosowaniu technologii zliczania fotonów umożliwiającej skuteczne wykrywanie zmian w tkankach piersi przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania. Opatentowany przez firmę Philips detektor w systemie cyfrowym zlicza promienie rentgenowskie pojedynczo, co skutkuje następującymi korzyściami, takimi jak brak rozproszonego promieniowania i szumu elektrycznego czy brak konwersji sygnału z analogowego na cyfrowy i przez to utraty danych.

 

Zaprojektowany z myślą o poprawie komfortu i przebiegu pracy

 

Mammograf MicroDose został stworzony z myślą o zmniejszeniu stresujących dla pacjentek doznań podczas badań mammograficznych. Wyprofilowana i podgrzewana podpórka oraz skrócona procedura badania to obok oczywistej zalety, jaką jest zmniejszenie dawki promieniowania, dodatkowe atuty nowoczesnego sprzętu. Badanie trwa zaledwie około 5 minut, co nie ma wpływu na jakość obrazu, który dzięki wspomnianej technologii zliczania fontów jest wysoce precyzyjny i pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, zwiększając szansę na wyleczenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?