Wskazówki jak pokonać wyzwania związane z karmieniem piersią

sierpień 4, 2015

Począwszy od ograniczeń czasowych, po brak odpowiednich usług, mamy podjąwszy decyzję o karmieniu piersią, muszą stawiać czoła wielu niedogodnościom. Te mogą sprawiać, że czynność ta staje się wyzwaniem. W czasie gdy rodzice i pracownicy ochrony zdrowia świętują Światowy Tydzień Karmienia Piersią (1-7 sierpnia), Philips udziela obecnym i przyszłym mamom cennych wskazówek związanych z karmieniem.

 

Niewiele istnieje tak kontrowersyjnych i spornych tematów niż podjęcie decyzji o karmieniu piersią czy przez butelkę. Obie strony konfliktu mają swoich ambasadorów gotowych na szybkie wypromowanie zalet danej metody.  Jednak mało jest wątpliwości, co do korzyści płynących z karmienia piersią dla dziecka, jak i matki. Dlatego też, w firmie Philips stawiamy sobie za cel pomaganie mamom w karmieniu piersią lub odciąganiu pokarmu w możliwie najprostszy i najwygodniejszy sposób. Niestety, w dzisiejszym wymagającym i szybko zmieniającym się świecie znalezienie odpowiedniego momentu na karmienie – czynności wymagającej cierpliwości – nie zawsze jest proste.

 

Kate Nicolle, konsultant rodzinny oraz założycielka Kidology wyjaśnia: “Karmienie piersią to nie jest czynność którą można wykonywać w pośpiechu. Dla dziecka często jest ona bardziej złożona niż picie z butelki i w rezultacie trwa znacznie dłużej. Przy licznych obowiązkach i częstej opiece nad więcej niż jednym dzieckiem, znalezienie czasu na karmienie piersią może być trudne”. 

 

Jako wykwalifikowana położna, ekspert od dziecięcego zachowania, konsultant w wielu fundacjach rodzinnych oraz oczywiście matka, Kate pracująca blisko z zespołem Philips AVENT jest idealną osobą do udzielenia kilku wskazówek i rad dla mam karmiących piersią, którym czynność ta nie zawsze przychodzi z łatwością.

 

W domu

 

Mimo iż posiadanie nowego lokatora pod swoim dachem może przemienić sprawdzoną rutynę w chaos, dobra organizacja jak mówi Kate, to klucz do sprawnego karmienia piersią.

 

“Jeśli możesz zaplanować karmienie, dajesz sobie szansę na czerpanie większej przyjemności ze spędzania czasu ze swoim maleństwem oraz na to, że sama ta czynność będzie udana. Jeżeli na siłę próbujesz zrobisz wiele rzeczy na raz, samo karmienie może zająć dużo czasu. Dlatego staraj się zaplanować ten czas i upewnij się, że twoje dziecko dostanie tyle mleka ile potrzebuje. W przeciwnym razie, twój głodny maluch szybko znajdzie się ponownie w twoich ramionach.”

 

Mamy, które urodziły swoje pierwsze dziecko, są często przytłoczone karmieniem piersią, czują się jedyną osobą odpowiedzialną za to zadanie. Użycie wysokiej jakości laktatorów do odciągania mleka pozwala na dzielenie się tą odpowiedzialnością z partnerem a nawet bliskimi członkami rodziny.

 

Stwórz system który pozwoli na posiadanie wystarczającej ilości odciągniętego mleka w domu, gdy Cię tam nie ma i upewnij się, że jest to schemat którego łatwo się przestrzega.”

 

W pracy

 

Dla wielu matek, ustalenie procedury karmienia piersią bądź odciągania pokarmu w domu w czasie urlopu macierzyńskiego jest osiągalne. Prawdziwy test zaczyna się jednak w momencie zmiany okoliczności, co ma miejsce chociażby przy powrocie do pracy.

„Bycie pracującą i karmiącą piersią mamą jest prawdziwym wyzwaniem! Potrzebna jest iście wojskowa dyscyplina, aby znaleźć czas i odpowiedni sprzęt by odciągać pokarm podczas pracy”- mówi Kate. Wymienia 3 wskazówki jak robić to z sukcesem:

  1. Zapytaj w swoim miejscu pracy, czy istnieje prywatna przestrzeń przeznaczona dla mam, które odciągają mleko.
  2. Upewnij się, że w twojej pracy jest odpowiednio chłodne miejsce, gdzie możesz przechowywać pokarm.
  3. Tak jak w domu, ustalenie rutyny działań pozwala na pewność, że mleko jest poprawnie schładzane oraz że jego ilość wystarczy dziecku w czasie, gdy jesteś poza domem.

 

W miejscach publicznych

 

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że gdy masz małe dziecko, wyjście z nim poza dom, nawet na kilka godzin wymaga spakowania większej ilości rzeczy niż wymagała tego podróż na dwutygodniowe wakacje przed przyjściem malucha na świat.

  

Jednak, zarówno dla rozwoju dziecka jak i zdrowia psychicznego rodziców, ważne jest to, że gdy maleństwo jest gotowe na spędzenie czasu poza domem, życie toczy się dalej. Właśnie to „wkroczenie” dziecka w świat stawia przed karmiącymi mamami jeszcze więcej pytań.

 

„Nie powinno być żadnej dyskusji na temat karmienia piersią w miejscach publicznych, ale niestety w pewnych grupach społecznych, temat ten stał się swoistym tabu”, mówi Kate. „Świadomość tego, że niektórzy ludzie czują się nieswojo gdy są świadkami publicznego karmienia piersią, stawia matki w niezręcznej sytuacji, gdy te decydują się na podanie pokarmu poza domem.”

 

Istnieją proste rozwiązania, które pozwolą poczuć się komfortowo nawet w takiej sytuacji. Upewnij się, że masz szalik - owiń lub opatul go na ręce, tak aby przykryć nim ramię i głowę dziecka – to może na pewno pomóc, jeśli karmienie piersią w miejscach publicznych Cię krępuje. Tak jak w przypadku wielu innych niedogodności w życiu, technologia może przynieść rozwiązanie. Dowiedz się czy w twoim rejonie jest dostępna aplikacja zawierająca mapę z wszystkimi miejscami publicznymi, które są przyjazne dla karmiących mam.

Jeśli nie ma - spróbuj założyć swoją własną społeczność na Facebooku, gdzie inne mamy będą mogły dzielić się informacjami na temat takich miejsc. Ta zasada dotyczy także odciągania pokarmu.

 

„Szukanie odpowiedzi online przed wyjściem z domu jest efektywnym sposobem na poprawę samopoczucia podczas karmienia, niezależnie od miejsca”. – dodaje Kate.

 

Ręce do pomocy

 

Oczywiście, obowiązek stworzenia stosownego środowiska dla karmienia piersią nie powinien spoczywać jedynie na barkach matki.

   

Właściciele lokali: Jeśli prowadzisz bar, kawiarnię lub restaurację, to czy dbasz o środowisko w którym karmiąca piersią mama będzie czuła się komfortowo i przyjemnie? Może powinieneś mieć parę poduszek, które pomogłyby mamie w opiece nad dzieckiem? Możesz też reklamować dostępność w Twoim lokalu szalików lub szalów, które mogą być używane przez mamy. Czy posiadasz wygodne fotele, które mogłyby być zarezerwowane dla karmiących piersią klientek?

 

Rodzina, przyjaciele i znajomi: “Aby mama mogła karmić piersią, powinna dobrze się odżywiać, dlatego bardzo pomocne jest wsparcie bliskich w przygotowywaniu posiłków i utrzymaniu stałego poziomu nawodnienia organizmu matki”, mówi Kate. Jeśli jedna z twoich znajomych niedawno wróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego, możesz przynieść jej sałatkę lub szklankę wody, gdy bierzesz jedną dla siebie.

 

Rodzina i przyjaciele: Jeśli mieszkasz w pobliżu, czemu nie zaoferujesz pomocy w pilnowaniu dziecka lub karmieniu butelką, gdy mama bierze drzemkę? Tata może nawet zaprosić swoją drugą połówkę na relaksujący masaż, a w tym czasie to on zaopiekuje się maluchem. Kate dodaje: „Karmienie piersią wiele wymaga od organizmu matki, dlatego aby pomóc mamom w dobrym przepływie mleka, należy zadbać o odpowiednią długość ich snu. Umożliwienie mamom odespania, nawet przez drzemkę w czasie dnia, może zdziałać cuda.”

 

Ojcowie (oraz starsze dzieci): Zadbanie o znalezienie czasu oraz przestrzeni na odpoczynek i karmienie dziecka jest dla matek bardzo istotne. Pomoc w obowiązkach domowych może dużo zmienić. Mama nie będzie musiała siedzieć i zamartwiać się niezrobionym prasowaniem, tylko będzie odprężona i spokojna w czasie karmienia.

 

O spółce Royal Philips

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) to zdywersyfikowana firma działająca na rynku ochrony zdrowia i produktów konsumenckich, dążąca do poprawy jakości ludzkiego życia dzięki innowacjom technologicznym z dziedziny ochrony zdrowia, produktów konsumenckich i oświetlenia. Philips posiada siedzibę w Holandii i zatrudnia około 105 000 pracowników oraz oferuje swoje produkty i usługi w ponad 100 krajach na całym świecie. Sprzedaż produktów firmy osiągnęła w 2014 r. wartość 21,4 mld EUR, co daje jej czołową pozycję na rynku sprzętu medycznego stosowanego w kardiologii i intensywnej opiece medycznej oraz systemów monitorowania zdrowia pacjenta, a także energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych i nowych technologii oświetleniowych oraz golarek i produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Aktualne informacje o spółce Philips publikowane są na stronie www.philips.com/newscenter.

.