sty 20, 2022

Piast Gliwice otwiera nowy rozdział w opiece medycznej nad piłkarzami


Piast Gliwice jako pierwszy klub w polskiej ekstraklasie zdecydował się wprowadzić nowe standardy diagnostyki obrazowej i rehabilitacji wśród swoich zawodników. Pilotażowy program oparty o innowacyjne, ultramobilne rozwiązania ultrasonograficzne wystartował z końcem grudnia. Partnerem technologicznym projektu jest firma Philips.

Opóźniona diagnostyka urazów


Piłka nożna jest bez wątpienia sportem obarczonym wysokim ryzykiem kontuzji. Urazy, w szczególności te w okolicach kończyn dolnych, to częsty element rozgrywek piłkarskich. Do tej pory diagnozowanie opierało się głównie na badaniu fizykalnym. W celu dokładniejszej analizy i wykonania USG wymagane było przewiezienie zawodnika do miejsca, gdzie stacjonarnie takie badanie można byłoby przeprowadzić. Opóźniało to wdrożenie odpowiedniego planu leczenia i utrudniało bieżącą, regularną kontrolę kontuzjowanego piłkarza. Obecnie zastosowanie mobilnej ultrasonografii umożliwia zmianę tego podejścia. Z jej wykorzystaniem zespół pod nadzorem medycznym dr Dominika Sieronia ma za zadanie stworzyć nowe protokoły oceny stanu zdrowia i kondycji zawodników Piasta Gliwice.

Strategiczne partnerstwo


Pierwszym krokiem w realizacji projektu jest podpisanie umowy z firmą Philips, która dzieląc się swoim doświadczeniem pomoże zaadaptować nowe technologie medyczne w sporcie.


- Obecne możliwości pozwalają na maksymalną mobilność sprzętu medycznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań możemy zapewnić szybką i jednocześnie precyzyjną ocenę kontuzji w miejscu oraz czasie wystąpienia zdarzenia – na boisku, podczas treningu czy rozgrywek. Praktycznie natychmiast potwierdzamy lub wykluczamy urazy, które wymagają leczenia w trybie pilnym. Cieszymy się, że możemy wesprzeć klub sportowy Piast Gliwice w wypracowywaniu nowych standardów leczenia, które pomogą precyzyjniej diagnozować i jeszcze efektywniej zarządzać zdrowiem piłkarzy,

a także będą wspierać podejmowanie strategicznych decyzji podczas ważnych meczów ligowych – mówi Marcin Bruszewski, District Leader Direct CEE

w Philips, który jest partnerem technologicznym projektu.


W ramach współpracy Philips przekazał klubowi Piast Gliwice ultramobilny ultrasonograf - Lumify, który będzie towarzyszył drużynie podczas nadchodzących turniejów, ale również w całym procesie rehabilitacji oraz fizjoterapii. Urządzenie, które zostało wprowadzone na rynek jako „stetoskop 2.0” działa przy wsparciu aplikacji mobilnej, która uruchomiona na telefonie bądź tablecie zmienia go w monitor diagnozujący badanego pacjenta. 

Paszport zdrowia zawodnika nowym standardem?


Jak zapowiadają przedstawiciele klubuPiast Gliwice oraz firmy Philips, która jest partnerem technologicznym projektu, rekomendacje i wnioski z programu będę przekazywane  innym klubom piłkarskim, a docelowo także promowane wśród klubów reprezentujących inne dyscyplin sportowych.


- Jesteśmy otwartym i nowoczesnym klubem, dlatego też chętnie sięgamy po nowe rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia zawodników. Mamy nadzieję, że z naszych doświadczeń będą mogły skorzystać inne kluby i w przyszłości będziemy mogli wypracować ustandaryzowany system opieki medycznej na kształt paszportu zdrowia piłkarza, który będzie podążał za zawodnikiem także przy ewentualnych transferach, z korzyścią dla samych piłkarzy, ale również klubów sportowych – podsumowuje Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice.

O Philips


Philips to wiodący dostawca technologii medycznych, którego misją jest poprawa zdrowia osiągana poprzez kompleksową opiekę nad pacjentem, począwszy od zdrowego trybu życia, profilaktyki, po diagnostykę, leczenie i opiekę domową. Philips wykorzystuje zaawansowane technologie, analizy kliniczne oraz doświadczenia swoich partnerów, aby dostarczyć zintegrowane rozwiązania dla sektora ochrony zdrowia. Firma ma siedzibę główną w Holandii i jest liderem w obszarze diagnostyki obrazowej oraz opartego na niej leczenia, monitorowania stanu zdrowia pacjentów, informatyki medycznej, a także w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej. Firma w 2020 roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 19,5 miliarda dolarów, a obecnie zatrudnia ok. 77 000 pracowników w ponad 100 krajach. Informacje na temat firmy Philips można znaleźć na www.philips.pl
Więcej informacjiMniej informacji

Tematy

Autor:

Kontakt

Karolina Stępniewska

Communications Manager

Tel.: +48 664 975 225

E-mail: karolina.stepniewska@philips.com

 

Karol Młot

Rzecznik Prasowy Piast Gliwice

Tel.: (+48) 511 945 140

E-mail: karol.mlot@piast-gliwice.eu

Udostępnij w mediach społecznościowych

Zasoby multimedialne

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.