Plac Piłsudskiego we Wrocławiu rozbłyśnie nowym światłem

maj 24, 2013

Wrocław, 22 maja 2013 r. – Już w piątek 24 maja 2013 r. wrocławski Plac Piłsudskiego na jedną noc zmieni swoje oblicze dzięki iluminacjom świetlnym, wykorzystującym technologię LED. Zaprojektuje je i wykona kilkudziesięciu architektów, którzy biorą udział w warsztatach „Architekci Światła”, organizowanych przez firmę Philips Lighting w ramach projektu „Akupunktura miasta”. Pierwsze efekty prac projektantów będzie można podziwiać już od godz. 21.

24 maja 2013 r. we Wrocławiu firma Philips Lighting przeprowadzi warsztaty oświetleniowe, w których weźmie udział ok. 70 architektów z całej Polski. Celem warsztatów jest przedstawienie, jak oświetlenie może zmieniać przestrzeń miejską, budować klimat i przyczyniać się do rewitalizacji miasta. Warsztaty składają się z części teoretyczno-inspiracyjnej, w czasie której uczestnicy zapoznają sie z koncepcją architektury światła oraz ożywiania przestrzeni miejskiej za pomocą oświetlenia. „Światło wspiera strategie urbanistyczne, kształtując przestrzeń. Pozwala wydobyć charakter danego miejsca, np. poprzez tworzenie odniesienia do historii czy wielokulturowości. Powstaje nowa jakość, pojawiają się nowe doznania wizualne. Tylko w tę jedną noc będzie tego można doświadczyć, tu we Wrocławiu” – powiedział Marco Bevolo, międzynarodowy ekspert w strategicznym podejściu do projektowania przestrzeni miejskich w ujęciu społeczno – kulturowym i wykładowca warsztatów Philips Lighting.

Ok. godz. 16, kiedy architekci pojawią się na Placu Piłsudskiego i przystąpią do projektowania oświetlenia, zacznie się część praktyczna warsztatów. O godz. 18 rozpoczną się prace instalacyjne. „Do Wrocławia przyjechały dwa samochody ciężarowe po brzegi wypełnione oprawami LED, które architekci wykorzystają do wykonania oświetlenia placu. Cieszymy się, że po raz pierwszy wrocławianie będą mogli na żywo oglądać, jak dobrze im znany Plac Piłsudskiego zmienia swoje oblicze” – podsumowuje Dorota Sławińska z firmy Philips Lighting. Wstępne efekty prac architektów będzie można oglądać ok. godz. 21, natomiast tuż przed północą prace projektowe powinny dobiec końca.

Warsztaty „Architekci Światła” odbywają się we Wrocławiu w ramach projektu „Akupunktura miasta”, prowadzonego przez firmę AMS oraz wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia. Jego ideą jest odnajdywanie i odzyskiwanie przestrzeni, które mają potencjał niezbędny do aktywowania lokalnej społeczności. „Światło nadaje nowego wymiaru klasycznej architekturze. Dzięki niemu, po zapadnięciu zmroku, budynki i przestrzeń ożywają. Oświetlenie może tworzyć zupełnie nową rzeczywistość wizualną. Ta możliwość kreowania podwójnego wymiaru architektonicznego jest dla nas architektów szczególnie pasjonująca” – powiedział Michał Kaczmarzyk, właściciel pracowni architektonicznej Qbik, specjalizujący się w iluminacjach obiektów architektonicznych i wykładowca warsztatów Philips Lighting. Warsztaty poprzedzają konsultacje społeczne dotyczące planów zagospodarowania Placu Piłsudskiego, które odbędą się w sobotę 25 maja. Wrocławskie warsztaty „Architekci Światła” to już piąte wydarzenie tego typu, organizowane przez Philips Lighting w Polsce. Poprzednie odbyły się w Warszawie, Sierpcu, Łodzi i Gliwicach.

Dodatkowych informacji udziela:

Urszula Karniewicz
Menedżer komunikacji korporacyjnej
Philips Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
Tel: +48 663 033 982
E-mail: urszula.karniewicz@philips.com
.

You are about to visit a Philips global content page

You are about to visit the Philips USA website.

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.