Innovation and you

Istota opieki ukierunkowanej na rodzinę

Na oddziałach intensywnej terapii neonatologicznej dzieci i ich rodzice wymagają spersonalizowanej opieki, którą nie każdy szpital jest w stanie zapewnić. Jasne światło i hałas mogą mieć negatywny wpływ na niedojrzały mózg dziecka i jego dalszy rozwój. To traumatyczne doświadczenie może trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. Jednak istnieją innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki medycznej, które mogą poprawić sytuację dzieci i ich rodzin.

„Nie da się w pełni zrozumieć, jak wygląda życie na oddziale intensywnej opieki medycznej, dopóki się go nie doświadczy.”

 

Młoda mama

Szpital Mangiagalli

„Bardzo ważne jest przekształcenie miejsca, w którym stale toczy się walka o życie, w miejsce, gdzie szanuje się naturalny rytm dnia.”

 

Prof. Fabio Mosca

Dyrektor Oddziału Intensywnej Terapii Neonatologicznej w Szpitalu Mangiagalli

Focus on the family

Cała uwaga skupiona na rodzinie

Jak stworzenie miejsca dla rodziny może zapewnić lepsze wrażenia z pobytu w szpitalu.

Wcześniactwo

 

Każdego roku około 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie (przed końcem 37. tygodnia ciąży), a liczba ta stale rośnie.

75% (3/4) z miliona dzieci, które umierają z powodu komplikacji związanych z przedwczesnym urodzeniem, mogłoby przetrwać dzięki odpowiednim zabiegom medycznym.

W 184 krajach odsetek wcześniaków to od 5 do 18% wszystkich urodzonych dzieci.

Kluczowe jest przetrwanie 

Firma Philips uważa, że dzięki dbaniu o to, by potrzeba opieki ukierunkowanej na rodzinę była zakorzeniona w filozofii oddziału intensywnej terapii neonatologicznej, wcześniaki mają znacznie większe szanse na przeżycie. Jednak nie zależy to tylko od technologii medycznej. Jest to też kwestia odpowiedniego wsparcia i szkoleń, a te firma Philips również zapewnia.

„W łonie matki dziecko było chronione przed hałasem i światłem, dlatego musimy mu stworzyć warunki jak najbardziej do tego zbliżone.”

 

Prof. Fabio Mosca

Dyrektor Oddziału Intensywnej Terapii Neonatologicznej, szpital Mangiagalli

W systemie oświetleniowym firmy Philips nie chodzi tylko o dzieci czy ich mamy, ale o opiekę ukierunkowaną na rodzinę. Tworząc te związki i personalizując opiekę medyczną, aby miała większe znaczenie dla poszczególnych osób, możemy pomóc ludziom wieść zdrowsze życie. Pacjent jest całą rodziną i dopiero wtedy, gdy zajmiemy się tą całą rodziną, zapewniając jej ukierunkowaną na nią opiekę, osiągniemy sukces w opiece nad dzieckiem.

Transformacja za pomocą światła

 

Firma Philips stworzyła system oświetlenia, który pomaga w opiece nad matkami i ich dziećmi. Zwykle w pokojach na oddziale intensywnej opieki medycznej jest jeden włącznik światła, jednak potrzeby niemowląt w inkubatorach są różne. W szpitalu Mangiagalli system oświetlenia można regulować — światło może zostać rozjaśnione, aby personel mógł wykonać określone zabiegi, i przyciemnione w innych momentach.

Opieka ukierunkowana na rodzinę

Zapewnianie lepszych warunków dla wcześniaków i ich rodzin na oddziałach intensywnej terapii neonatologicznej.

Monitorowanie urządzeń i szkolenia

 

Zapewnienie technologii to dopiero połowa sukcesu. Częścią filozofii firmy Philips jest zadbanie o to, aby personel medyczny był właściwie i regularnie szkolony w zakresie obsługi wysokiej jakości sprzętu medycznego służącego do opieki nad wcześniakami.

Zmiana matczynych nastrojów

 

Firma Philips współpracowała też ze szpitalem przy remoncie pomieszczeń, w których matki mogą odciągać pokarm i karmić piersią. Nowy system — z łagodniejszym, bardziej uspokajającym oświetleniem — można tak dostosować, aby pomóc matkom się zrelaksować i odciągać mleko.

Lepsze karmienie piersią

Lepsze karmienie piersią

Kulisy sukcesu pomieszczeń w szpitalu Mangiagalli, w których matki mogą odciągać pokarm i karmić piersią.

Pokarm matki — niezbędne wartości odżywcze

 

Odciąganie pokarmu jest dla wcześniaków bardzo ważne, ponieważ nie wykształciły one jeszcze naturalnego odruchu ssania. Nie da się przecenić znaczenia pokarmu matki dla dziecka. Poza niezbędnymi substancjami odżywczymi dostarcza on przeciwciał pozwalających na budowanie układu odpornościowego, który jest szczególnie ważny dla przedwcześnie urodzonych dzieci. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Znaczenie dla zdrowia

 

Oświetlenie przywraca siły, a dopiero zaczynamy rozumieć, jak oddziałują na nas określone barwy światła. Jest to szczególnie ważne w szpitalach, gdzie ludzie zwykle są najbardziej zdenerwowani i bezbronni. Istnieje duży potencjał związany ze stworzeniem odpowiedniej technologii dla innych grup wiekowych na innych oddziałach zapewniających specjalną opiekę.

Zobacz wszystkie rozwiązania w zakresie opieki medycznej