Innovation and you

Pomagamy obniżyć śmiertelność noworodków Ugandzie

Jak niedroga opieka medyczna odmienia ludzkie życia.

Firma Philips i organizacja Imaging The World chcą we współpracy z rządem Ugandy uprościć technologię medyczną w konkretnym celu — zmniejszenia w tym kraju umieralności noworodków i matek przy porodzie.

Niedroga opieka prenatalna jest w stanie obniżyć śmiertelność noworodków w krajach rozwijających się, takich jak Uganda, gdzie komplikacje w trakcie ciąży i porodu zdarzają się często i powodują 440 zgonów matek na 100 000 udanych porodów.

Misją organizacji Imaging the World jest dostarczanie niedrogich ultrasonografów do ośrodków zdrowia na terenach wiejskich, aby w miejscach, gdzie udzielana jest pomoc, dostępna była opieka medyczna na wysokim poziomie”.

 

Dr Kristen Destigter

Współzałożycielka organizacji Imaging The World

W tym filmie pokazano, że dostarczanie niedrogich ultrasonografów z możliwością zdalnego odczytu wyniku badania przez lekarzy z odległych klinik zapewnia odpowiednią opiekę prenatalną nawet najbiedniejszym matkom z wiejskich terenów Ugandy. Taka opieka ratuje życia i odmienia całe społeczności.
Obecnie kobiety z wiejskich terenów Ugandy nie mają możliwości sprawdzenia, czy w ich łonie rozwijają się bliźnięta lub czy jedno z dzieci nie zaplątało się w pępowinę.
Jest to sytuacja, która może skończyć się tragicznie, a w wyniku właśnie takich komplikacji nadal umiera wiele matek i dzieci. Tego typu problemy można łatwo wykryć za pomocą odpowiedniego sprzętu, takiego jak ultrasonograf. Firma Philips chce rozwiązać ten problem poprzez dostarczanie niedrogich ultrasonografów umożliwiających szybkie przeprowadzanie badań w oddalonych od dużych ośrodków klinikach, a następnie przesyłanie obrazów telefonem i zdalne odczytywanie ich w lepiej wyposażonym centrum medycznym. Innowacja ta powstała w wyniku przeprowadzonych lokalnie badań i umożliwiła opracowanie rozwiązania krytycznego problemu opieki nad ciężarnymi i noworodkami w Ugandzie.

555

porodów z komplikacjami odbywa się codziennie na obszarach wiejskich Ugandy. Każdego roku w wyniku komplikacji podczas ciąży umiera w Ugandzie 6000 kobiet. W całym kraju jest zaledwie 34 radiologów, a 70% z nich pracuje w miastach.

 

Źródło: Philips Imaging the World

Dostrzec różnicę

 

Dr Alphonsus Matovu jest chirurgiem ogólnym, dyrektorem medycznym szpitala w Kamuli w Ugandzie i opiekunem programu w organizacji Imaging the World. Przewiń, aby dowiedzieć się, dlaczego jego zadanie jest tak trudne oraz w jaki sposób firma Philips pomaga mu w pracy.

Uganda to kraj z najwyższym na świecie współczynnikiem umieralności noworodków.

Prawda. Wynosi on 60,82 na 1000 urodzeń żywych. Źródło: CIA: World Factbook

Zobacz wszystkie rozwiązania w zakresie opieki medycznej