Innovation and you

Światło, które zainspirowało miasto

Oświetlony z użyciem technologii LED most w Wietnamie, który otworzył region na turystykę.

Pomysłowo wykorzystane oświetlenie może zwiększyć potencjał pięknego lub ikonicznego budynku i pozytywnie wpłynąć na całą społeczność.

Najbardziej rzucającą się w oczy atrakcją turystyczną wietnamskiego miasta portowego Da Nang jest Smoczy Most, wokół którego powstało wiele firm. Jest to ogromna wijąca się budowla z ogromnymi metalowymi łukami przypominającymi kręgosłup mitycznej bestii, które ciągną się nad jezdnią.

Most ma kluczowe znaczenie dla naszego rozwoju. W tym roku spodziewamy się około 3 milionów turystów”.

 

Tran Chi Cuong

Wicedyrektor resortu sportu, kultury i turystyki miasta Da Nang

Już za dnia widok jest imponujący, ale nocą Smoczy Most staje się ogólnokrajową atrakcją, której po prostu nie można przegapić. Dzięki niemu miasto Da Nang stało się ważnym punktem na mapie turystycznej kraju, przyciągającym ponad trzy miliony turystów rocznie — częściowo dzięki iluminacji składającej się z 900 lamp LED firmy Philips. Jaskrawe światła LED w połączeniu z ciemnym otoczeniem tworzą iluzję złotego smoka wynurzającego się z chmur. Największą atrakcją pokazu świetlnego jest moment, w którym ten ogromny, żelazny smok zaczyna zionąć żywym ogniem. Tłumy ludzi przychodzą podziwiać ten ekscytujący widok, planując swoją wizytę w mieście tak, aby zdążyć zobaczyć płomienie rozświetlające nocne niebo. W tym pełnym barw filmie z jednego z najbardziej intrygujących państw w Azji Wschodniej pokazano, jak Smoczy Most odmienił życie jednej z miejscowych kobiet, tworząc dla niej zupełnie nowe i ekscytujące miejsce pracy. Le Thi Vinh rzuciła etat w fabryce i otworzyła na moście sklepik z napojami. Pomysł okazał się trafiony, a jej działalność szybko się rozwija. Most jest znakomitym przykładem na to, że dynamiczne iluminacje LED w miastach mogą odmienić pewne miejsca, a jednocześnie pobudzić turystykę i wzrost gospodarczy.

2500

Iluminacja mostu z wykorzystaniem opraw świetlnych Color Kinetics LED firmy Philips.

 

Źródło: Philips

Okres eksploatacji punktów oświetleniowych LED jest dwa razy dłuższy niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia.

Fałsz. Okres eksploatacji punktów oświetleniowych LED może być nawet do pięciu razy dłuższy niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Dłuższy okres eksploatacji oznacza, że koszty konserwacji i utrzymania są na ogół znacznie niższe. Źródło: McKinsey — gospodarka o obiegu zamkniętym.

Zobacz wszystkie rozwiązania oświetleniowe