Innovation and you

Czy dźwięk może zastąpić skalpel?

Nowy ultrasonograf, który pomaga ulżyć pacjentom w bólu.

Metoda ultrasonograficzna HIFU firmy Philips pozwala uniknąć inwazyjnej operacji i pomaga uśmierzyć ból. Urządzenie ma ogromny wpływ nie tylko na ludzi, ale również na szpital, ponieważ dzięki niemu możemy lepiej pomagać nawet najbardziej zagrożonym pacjentom.

Dla wielu osób cierpiących na raka zmniejszenie odczuwania bólu jest niezwykle istotnym problemem, który często wiąże się z długoterminowym przyjmowaniem drogich leków mogących jeszcze bardziej osłabić organizm. Jeśli dojdzie do przerzutu nowotworu do kości, ból zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, nawet podczas krótkich spacerów i leżenia w łóżku. Uśmierzenie bólu staje się wtedy głównym priorytetem w opiece nad pacjentem.

Uważam, że bardzo ważne jest, iż nie tylko leczymy, ale także skupiamy się także na opiece. Poprzez pozbycie się bólu przywracamy jakość życia pacjentów”.

 

Dr Merel Huisman

Oddział radiologii, UMC w Utrechcie

Nowa, opracowana w szpitalu w Utrechcie metoda firmy Philips wykorzystująca skupioną wiązkę ultradźwiękową o wysokiej intensywności (HIFU) pozwala na niszczenie komórek nowotworowych bez interwencji chirurgicznej. Dzięki tej metodzie pacjenci nie muszą przechodzić długiej rekonwalescencji. To właśnie takie nieinwazyjne zabiegi wyznaczają rozpoczęcie nowej ery w opiece medycznej, w której leczenie różnych chorób — nie tylko nowotworów — jest coraz łatwiejsze. Innowacja ta może przynieść ogromne korzyści pacjentom, a także odmienić sposób zarządzania budżetami placówek medycznych przez władze i udziałowców.

W 2012 roku najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nowotworami był rak wątroby.

Fałsz. Rak płuc był przyczyną 1,59 miliona zgonów, a rak wątroby 745 tysięcy. Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

Zobacz wszystkie rozwiązania w zakresie opieki medycznej