Innovation and you

Odpowiednie światło pomaga uczniom w nauce

Dostosowywanie oświetlenia do zajęć lekcyjnych.

Badania wskazują, że używane w odpowiedni sposób oświetlenie może mieć duży wpływ na środowisko nauczania. Szkoła podstawowa to najlepsze miejsce do praktycznego wypróbowania wpływu oświetlenia na naukę.

Ambitna dyrektorka szkoły podstawowej w pobliżu holenderskiego miasta Eindhoven skontaktowała się z firmą Philips w nadziei stworzenia systemu, który wykorzystałby potencjał oświetlenia — miałoby ono pracować na rzecz uczniów i tworzyć bardziej pozytywne środowisko nauczania. W odpowiedzi firma Philips zainstalowała system SchoolVision, który dostosowuje oświetlenie do konkretnych zajęć lekcyjnych i tworzy angażującą, stymulującą, odprężającą lub uspokajającą atmosferę.

Uczniowie rozwijają się najlepiej, gdy czują się komfortowo. Poszukiwaliśmy partnerów, którzy mogliby zmienić środowisko, w którym uczą się dzieci. Szukając oświetlenia, trafiliśmy oczywiście do firmy Philips”.

 

Jane van der Heijden

Dyrektorka szkoły podstawowej De Disselboom 

Pierwszym zajęciom towarzyszy światło dodające energii, ale w późniejszych godzinach można zmniejszyć jego intensywność. Największą zaletą tego przyjaznego dla użytkowników systemu jest to, że oświetlenie można zmienić w dowolnej chwili, np. gdy nauczyciel zauważy, że uczniowie zaczynają się nudzić w trakcie czytania, może z powrotem włączyć światło dodające energii. Jak pokazano w tym inspirującym filmie, uczniowie twierdzą, że zmieniające się oświetlenie sali lekcyjnej przypomina przebywanie w czterech różnych pomieszczeniach: odprężającym, inspirującym, angażującym i uspokajającym.

35%

wzrost szybkości czytania. Przeprowadzone w Hamburgu badanie systemu Philips SchoolVision wykazało, że dzięki niemu dzieci czytają szybciej i popełniają mniej błędów.

 

Źródło: badanie przeprowadzone przez firmę Philips w Hamburgu — raport „Jaśniejsze szkoły”, 2010

Rozwiązanie SchoolVision ma taką samą wydajność energetyczną jak tradycyjne rozwiązania oświetleniowe.

Fałsz. W porównaniu ze starymi, nieefektywnymi rozwiązaniami oświetleniowymi instalowanymi przed rokiem 1980 zastosowanie rozwiązania SchoolVision umożliwia zaoszczędzenie nawet 57% energii w szkołach. Źródło: Philips: jaśniejsze szkoły — zrównoważona przyszłość edukacji dzięki światłu

Zobacz wszystkie rozwiązania oświetleniowe