Martial Vivot: Fryzjer Gwiazd

Martial Vivot’s Salon Pour Hommes to najlepsze miejsce w Nowym Jorku specjalizujące się w stylizacji włosów mężczyzn. Od otwarcia w lipcu 2008 roku ten butikowy salon „tylko dla mężczyzn” zyskał listę klientów, na której znajdują się Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal i Mark Ronson.
Pochodzący z Francji Martial Vivot porzucił szkołę w wieku 15 lat i rozpoczął pięcioletnią praktykę, pragnąc spełnić swoje marzenia, aby zostać jednym z najlepszych fryzjerów — i nigdy nie oglądał się za siebie. Kariera zaprowadziła go w najdlasze zakętki globu i dziś jest najbardziej rozchwytywanym fryzjerem męskim na całym świecie. Przeprowadziliśmy z nim wywiad, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

Pyt.: Salon Pour Hommes w butikowym otoczeniu oferuje kompleksowe usługi fryzjerskie dla mężczyzn: strzyżenie, koloryzację, przycinanie włosów na twarzy, regulację brwi i manicure. Jaki jest powód renesansu męskiego golenia i strzyżenia?
Odp.: Myślę, że to się dzieje już od kilku lat, ale w latach 60. i 70. męska stylizacja włosów była bardzo popularna. Męskie zakłady fryzjerskie oferują wiele usług, ale mężczyźni chodzą do nich głównie po to, aby szybko przyciąć brodę. Gdy pojawiły się salony fryzjerskie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, męskie strzyżenie straciło swoją tożsamość — wielu mężczyzn nie czuło się komfortowo w takich miejscach.

Tak naprawdę nie stworzyliśmy niczego nowego — przywróciliśmy po prostu męskie golenie i strzyżenie z przeszłości. A w takim strzyżeniu nie chodzi tylko o uzyskanie fryzury — ważny jest też aspekt dotyczący obsługi. W naszym salonie stworzyliśmy na wpół prywatne stanowiska. Klient widzi tylko pracujące z nim osoby — fryzjera, pedikiurzystę itd. Nikt nie zakłóca jego prywatności ani nie ogląda go z nałożonymi produktami do pielęgnacji włosów… Żaden mężczyzna nie chce być oglądany z nimi na włosach.

Pyt.: Doskonały wygląd jest bardzo ważny dla wielu mężczyzn — jaką najdziwniejszą rzecz zrobił klient, aby zapewnić sobie Twoje usługi fryzjerskie?
Odp.: Dwa tygodnie temu ktoś spóźnił się 15 minut — nie miałem wystarczająco dużo czasu na jego umówioną wizytę. Zaoferował, że zapłaci podwójnie. Powiedziałem mu: „Daj spokój, zapłać trzy razy tyle, co zwykle”. (On się śmieje). A na poważnie, to niektórzy klienci są gotowi wydać fortunę, abym się nimi zajął w ostatniej chwili. Nie są w stanie stawić czoła słowu „nie”. Mam jednego stałego klienta, z którym spotykam się co miesiąc — to praca na dwa dni z podróżą w dwie strony. A czasami, gdy tam dojadę, on ma tylko 15 minut wolnego czasu.

Pyt.: Jakie są najnowsze trendy modelowania zarostu w Nowym Jorku?
Odp.: Jest mnóstwo różnych trendów i stylów modelowania włosów. Ludzie w Nowym Jorku są dobrzy w doskonaleniu swoich własnych stylów. Styl pompadour z lat 50. z dość długimi, odgarniętymi do tyłu włosami i ładnie przyciętymi bokami naprawdę staje się znowu modny. To prawdziwie klasyczna fryzura, ale może być wymodelowana na bardzo awangardową. W końcu znowu pozwalamy brodzie rosnąć — uwielbiam to, że zarost staje się dłuższy.

Wydaje mi się, że ostatecznie minęła już moda na stary, nastroszony wygląd. Fryzury typu irokez i tym podobne rzeczy zaczynają być w złym guście… Jednak niektórzy ludzie mogą nadal świetnie wyglądać w takich fryzurach. W przypadku zarostu wszystkie chwyty są dozwolone. Im mniej przycięty, tym lepiej wygląda, a szczególnie dotyczy to brody. Brodę należy uwydatniać. Włosy na głowie powinny być bardziej przycięte i odgarnięte do tyłu.

Pyt.: Jakie jest 5 najbardziej popularnych stylów?
Odp.: Znowu modne stają się stare fryzury. Mężczyźni coraz lepiej znają się na różnych stylach, które mogą nosić oraz wiedzą, jak elegancko mogą one wyglądać. Jest to rodzaj uczucia typu: „Mam bardzo dobrze przystrzyżone włosy, więc powinny one bardzo ładnie błyszczeć i pachnieć”. Zatem produkty do pielęgnacji włosów są bardzo ważne i mężczyźni mają dużo większą wiedzę na ten temat niż kiedyś.

Kiedyś było tak, że faceci używali jednego szamponu i jednego żelu z supermarketu. Obecnie naprawdę chcą porad dotyczących stylizacji. O suszeniu włosów, prostownicach, lokówkach. Obecnie faceci uwielbiają tworzyć różne style fryzur na bazie jednego cięcia. Wszyscy mamy swoje życie zawodowe, a później lubimy trochę poszaleć wieczorem. Wszyscy chcemy panować nad naszym wyglądem i mieć różny styl w różnych porach dnia.

Pyt.: Jakie wąsy lub brodę najbardziej lubisz strzyc?
Odp.: Film „Artysta” ponownie zwrócił uwagę ludzi na starsze czasy. Wąs jak z filmu „Artysta” jest jednym z moich ulubionych — jest bardzo elegancki, bardzo szykowny. Bardzo szybko można się go pozbyć i bardzo szybko go zapuścić.

Pyt.: Jesteś facetem z gładko ogoloną twarzą, czy facetem z dużą brodą?
Odp.: Zabawne jest to, że nie golę się zbyt często. Noszę tzw. popołudniowy zarost. To sprawia, że wyglądam szczupło i dla mnie tylko to się liczy.