Oświetlenie
Showroom

Czy oświetlenie wpływa
na samopoczucie?

Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

Obecność światła traktujemy jako coś oczywistego. Trzeba jednak wiedzieć, że dzięki niemu nie tylko widzimy, ale również funkcjonujemy zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym. Wbrew pozorom także oświetlenie sztuczne może mieć wpływ nasze samopoczucie, efektywność w pracy, a nawet zdrowie.

 

Naturalne światło dzienne pobudza do działania i reguluje całodobowy rytm funkcjonowania człowieka. Dzięki niemu za dnia jesteśmy aktywni, wieczorem wyciszamy się, a po zapadnięciu zmroku nie mamy problemów z zasypianiem. Niedobór światła może więc negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie – to właśnie dlatego jesienią i zimą wiele osób cierpi na obniżenie nastroju, a nawet na sezonową depresję. Pochmurne dni sprawiają, że czujemy się ociężali i senni, trudniej nam skupić się w pracy – odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne ma więc kluczowe znacznie dla naszego samopoczucia. Warto poznać w jaki sposób należy wybierać produkty oświetleniowe, aby pomagały zachować dobry nastrój. Szeroki wybór świetlówek Philips sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego.

 

Barwa światła

Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach – im jest ich więcej, tym bardziej chłodny odcień światła białego emitowany przez żarówkę lub świetlówkę. Zależnie od pomieszczenia warto dobrać odpowiednie produkty w taki sposób, aby były one optymalnie dostosowane do różnych aktywności oraz wystroju. Barwa ciepła najlepiej sprawdzi się w aranżacjach klasycznych. Ponieważ sprzyja relaksowi i wyciszeniu, zalecana jest do sypialni, salonu i innych stref wypoczynku. Światło o barwie neutralnej jest lekko chłodne i ma działanie pobudzające, dlatego warto stosować je w biurach i innymi miejscach wymagających aktywności. Doskonale pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz. Chłodna temperatura barwowa oznacza zimne białe światło, silnie pobudza i stosowana jest do oświetlania przestrzeni handlowych i przemysłowych.

 

Natężenie światła

Natężenie światła informuje jaka jego ilość dociera do określonej powierzchni. Mocniejsze światło powinno być stosowane do oświetlenia płaszczyzny roboczej, a więc powierzchni biurka albo blatu kuchennego. Z kolei w miejscach służących do wypoczynku należy zamontować źródła dające łagodniejsze światło. Warto tutaj wspomnieć, że osoby w podeszłym wieku widzą nieco gorzej, przez co potrzebują mocniejszego oświetlenia, a jednocześnie ich oczy są bardziej wrażliwe na jaskrawe światło. Dlatego też seniorzy powinni korzystać ze zdrowego i bezpiecznego światła, od wiarygodnego producenta, które nie będzie emitowało np. szkodliwego promieniowania UV, czy też z zakresu „podczerwieni (IR). W ich przypadku nieprawidłowo dobrane produkty oświetleniowe mogą spowodować depresję, zaburzenia snu, a także trudności z orientacją w przestrzeni. 

Wskaźnik oddawania kolorów – czy to ma znaczenie?

 

Wskaźnik oddawania kolorów określany jest w skali od 1 do 100 – im jest on wyższy tym lepiej oddawane są barwy oglądanych przedmiotów. Czy to ma wpływ na nasze samopoczucie? Oczywiście, że tak. W strefach wypoczynku wystarczające jest źródło światła ze wskaźnikiem oddawania barw utrzymującym się na poziomie 60 - 80, zaś w strefie roboczej powinien on przekraczać 80. Oświetlenie o podobnych parametrach należy umieścić również w garderobie i łazience lub przy toaletce – ma to duże znacznie dla odpowiedniego wyboru elementów garderoby oraz podczas wykonywania makijażu.

Oświetlenie a samopoczucie – jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Oprócz wspomnianych wyżej parametrów należy kierować się również jakością wybieranych produktów. Niska cena co prawda zachęca do zakupów, ale oświetlenie nieznanych producentów często oślepia, powoduje męczący oczy efekt migotania i nie zapewnia bezpiecznego użytkowania. Produkty marki Philips poddawane są licznym testom. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że decydują się na sprawdzone, energooszczędne i najwyższej jakości produkty oświetleniowe. Duży wybór sprawia, że z ich pomocą można oświetlić każde pomieszczenie w mieszkaniu w sposób idealnie spełniający oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Oprócz tego oferujemy również akcesoria do sterowania źródłami światła, które pozwolą na dostosowanie światła do nastroju i aktualnych potrzeb.

Przeczytaj też…

 • Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie sypialni w sposób, który pozytywnie wpłynie na czas spędzony na wypoczynku w niej.

 • Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Poprawne zaprojektowanie oświetlenia małej kuchni to duże wyzwanie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 • Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Na temat wpływu migotania żarówek LED na zdrowie powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

 • Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Poznaj najważniejsze zalety oświetlenia LED i dowiedz się, czym charakteryzują się najnowsze systemy oświetleniowe!

 • Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Sprawdź, czy światło LED wpływa na zdrowie i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać wybierając rozwiązania z zakresu oświetlenia!

 • Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Wpływ żarówek LED na wzrok to szeroko dyskutowany temat. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się bezpieczne dla oczu oświetlenie LED!

 • Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Oświetlenie może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność pracy oraz zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązanie!

 • Baw się światłem z Philips HUE!

  Baw się światłem z Philips HUE!

  System Hue to innowacyjny system oświetlenia bezprzewodowego. Sprawdź, jakie daje możliwości!

 • Światło znad głowy

  Światło znad głowy

  Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu.

 • Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED, aby nie zawieść swoich oczekiwań. Zapraszamy!