Odwiedzasz teraz witrynę internetową firmy Philips dotyczącą oświetlenia. Dostępna jest jej zlokalizowana wersja.
Wskazówki

    Jak światło LED wpływa
    na zdrowie?

    Jak światło LED wpływa na zdrowie?

    Jak światło LED wpływa na zdrowie?

     

    Oświetlenie wykorzystujące technologię LED pojawiło się na rynku już jakiś czas temu i stale zdobywa kolejnych zwolenników. Jednocześnie w mediach można znaleźć informacje, że korzystanie z żarówek lub świetlówek LED działa szkodliwie na ludzkie zdrowie, a zwłaszcza na wzrok. Jaka jest prawda?

     

    Nie ma najmniejszych wątpliwości, że światło wpływa na organizm człowieka. Wiele osób jesienią i zimą czuje się ociężale, ma problemy z koncentracją, a niekiedy nawet z sezonową depresją. Według ekspertów korzystne dla zdrowia jest przebywanie na naturalnym świetle dziennym co najmniej kilku godzin w ciągu doby. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ze względu na obowiązki zawodowe albo panującą aurę. Korzystanie z oświetlenia sztucznego to konieczność, a wykorzystywana do jego zapewnienia technologia LED stosowana jest w wielu miejscach – biurach, zakładach produkcyjnych, a nawet oświetleniu ulicznym. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na większe oszczędności, a także jest korzystne dla środowiska. Jednocześnie pojawiają się głosy o jego negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie. Czy światło LED jest szkodliwe?

     

    Światło ledowe, a zdrowie

    Według naukowców badających wpływ oświetlenia LED na zdrowie i samopoczucie człowieka istnieją trzy możliwe zagrożenia płynące z zastosowania tego rodzaju rozwiązań. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie produktów niskiej jakości i bez certyfikatów. Jednym ze wspomnianych czynników negatywnie oddziałujących na ludzki organizm jest migotanie, które bywa wyraźne, lub prawie niewidoczne. Efekt pojawia się podczas stosowania niskiej jakości diod LED, może powodować ból i uczucie zmęczenia oczu, zawroty i bóle głowy, a także kłopoty z koncentracją i nadwrażliwość nerwową. Zazwyczaj w takich sytuacjach wystarcza wymiana żarówki lub świetlówki na produkt lepszej jakości. W niektórych przypadkach przyczyną jest wadliwa instalacja elektryczna.

    Diody LED pomimo niewielkich rozmiarów emitują duże ilości światła, co może oślepiać i męczyć oczy. Aby tego uniknąć, należy wybierać produkty dające rozproszone światło i unikać tych niskiej jakości. Często stosuje się w nich soczewki o wąskim kącie, co podnosi jasność, ale też powoduje oślepienie użytkowników.

    Kolejnym zarzutem kierowanym w stosunku do oświetlenia ledowego jest emisja niebieskiego światła, które powoduje chorobę oczu zwaną AMD. Polega ona na degradacji siatkówki oka, co w efekcie doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku. Czy rzeczywiście LEDy są szkodliwe? Nie do końca. Negatywnie działanie mają produkty emitujące światło o barwie niebieskiej. Oferowane przez nas żarówki i świetlówki są szczegółowo badane, a wykorzystywane w nich luminofory dobierane w taki sposób, aby użytkowanie było bezpieczne.

     

    W mediach niekiedy pojawiają się informacje o zawartości szkodliwych substancji chemicznych w produktach wykorzystujących technologię LED. Tego rodzaju plotki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – w żarówkach LED pochodzących z wiarygodnych źródeł nie ma toksycznych materiałów i można je poddawać recyklingowi, podobnie jak większość urządzeń elektrycznych.

    Podsumowanie

    Osoby obawiające się używania produktów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED powinny wiedzieć, że wymienione wyżej zarzuty dotyczą wyłącznie świetlówek niskiej jakości. Na pytanie czy żarówki LED są szkodliwe można odpowiedzieć: nie, o ile są to produkty firm dbających o bezpieczeństwo swoich klientów. Philips przeprowadza szczegółowe testy jakości, dlatego nasze żarówki LED z całą pewnością nie szkodzą w żaden sposób zdrowiu, a ich stosowanie niesie wiele korzyści. Do najważniejszych zalet proponowanych przez nas rozwiązań należy energooszczędność, ekologia oraz wysoka jakość i estetyka. Oświetlenie LED może być stosowane zarówno w pomieszczeniach użyteczności publicznej, jak i w mieszkaniach – oszczędność na rachunkach, szeroki wybór różnego rodzaju elementów oświetlenia i pełne bezpieczeństwo użytkowania to argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem.

    Dowiedz się więcej o bezpiecznym świetle