Oświetlenie
Showroom

Migotanie żarówek LED –
fakty i mity

Migotanie żarówek LED – fakty i mity

Chociaż powszechnie wiadomo, że żarówki LED są ekologiczne i energooszczędne, pojawiają się też głosy, że ich użytkowanie szkodzi zdrowiu, źle wpływa na samopoczucie, a nawet może prowadzić do ślepoty. Przyczyną zagrożeń ma być m. in. migotanie tego typu źródeł światła. Czy to prawda?

 

Dobrze dobrane oświetlenie pomaga skupić się w miejscu pracy i zrelaksować w sypialni lub salonie. Duże znaczenie ma nie tylko intensywność światła, ale również jego odcień – chłodny pobudza, zaś ciepły pozwala się wyciszyć. Ze względu na fakt, że tradycyjne żarówki pobierają dużo energii elektrycznej, coraz większym powodzeniem cieszy się oświetlenie LED. Do niedawna wykorzystywano je najczęściej w celach dekoracyjnych – dziś z jego pomocą można oświetlić każde pomieszczenie dobierając konkretny produkt i jego parametry do funkcji pełnionej przez oświetlane miejsce. Sceptycy tego rozwiązania twierdzą jednak, że negatywnie wpływa ono na samopoczucie i zdrowie użytkowników. Jednym z zagrożeń ma być migotanie, które powoduje bóle i zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, a także nadmierną nerwowość.

 

Migotanie żarówek LED – czy jest się czego bać?

 

Bez sztucznego oświetlenia zimą i jesienią nie byłoby możliwe wykonywanie większości obowiązków zawodowych i w domu. A ponieważ wybór odpowiednich źródeł światła wpływa na samopoczucie i komfort użytkowników, warto podjąć go z pełną świadomością. Wiele osób szuka oszczędności i sposobów na obniżenie wysokich rachunków za prąd. Jednym z nich jest wymiana tradycyjnych żarówek na ledowe. Niektórzy jednak twierdzą, że ich stosowanie może negatywnie wpływać na zdrowie, m. in. z powodu migotania. Jaka jest prawda? Tego typu zarzuty są uzasadnione wobec nieznanych marek i nieuczciwych producentów. Oferują oni niskiej jakości żarówki LED, które rzeczywiście mogą wpływać szkodliwie na wzrok i samopoczucie. Migotanie podczas ich stosowania bywa czasem ledwie widoczne, jednak powoduje szereg dolegliwości – oprócz wymienionych już wcześniej są to swędzenie i pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i nadpobudliwość. Świetlówki i żarówki LED marki Philips są poddawane licznym testom i badaniom, a do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie materiały najwyższej jakości. Nasi klienci mogą więc mieć pewność, że wybrali oświetlenie bezpieczne dla ich zdrowia i nie powodujące żadnych problemów ze wzrokiem lub samopoczuciem.

 

Jakie czynniki powodują migotanie żarówek LED?

 

Wiele źródeł światła wykorzystuje do działania prąd zmienny. W żarówkach i lampach LED za jakość światła i wszelkie inne parametry odpowiada jakość wykorzystanych elementów elektronicznych oraz wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne, które wymagają nakładów,

wiedzy i ciągłych badań. W tanich żarówkach LED producenci nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony przed tym problemem, stąd może się pojawić m.in. tak niepożądany efekt, jak pojawia się migotanie. Zazwyczaj w takich sytuacjach wystarczającym rozwiązaniem jest wymiana taniej żarówki na odpowiednik wysokiej jakości. Trzeba jednak wiedzieć, że niekiedy przyczyną problemów jest wadliwa instalacja elektryczna, a wtedy nawet najlepsze żarówki LED będą migotać podczas pracy. Jeśli więc pomimo zamontowania świetlówki sprawdzonej firmy problem powraca, konieczne jest wezwanie fachowca. Podczas generalnego remontu, czy budowy domu projekt i wykonanie instalacji elektrycznej powinien zostać powierzony specjalistom, co zapobiegnie tego typu kłopotom w przyszłości.

 

Podsumowanie

 

Efekt migotania jest zjawiskiem niepożądanym, jeśli posiadamy źródła LED od wiarygodnych producentów, zjawisko to nie powinno mieć miejsca. Jeśli się pojawia, należy zwrócić uwagę, czy w naszej sieci znajdują się inne źródła  i oprawy, które mogą wpływać na pracę naszych źródeł lub z jakichś innych powodów sygnał zasilający z instalacji elektrycznej uległ zniekształceniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa najczęściej wada instalacji, albo montowanie kiepskiej jakości źródeł światła. Nasze żarówki LED są szczegółowo badane i poddawane testom, a ich jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Podczas zakupów należy więc sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty z atestem, których użytkowanie nie będzie powodować przykrych dolegliwości i problemów ze wzrokiem. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, a wybór naszych żarówek LED to gwarancja długotrwałego i bezpiecznego użytkowania oraz najwyższej jakości materiałów użytych podczas ich wytworzenia.

Więcej informacji o faktach i mitach dot. oświetlenia LED można znaleźć tutaj

Przeczytaj też…

 • Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie sypialni w sposób, który pozytywnie wpłynie na czas spędzony na wypoczynku w niej.

 • Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Poprawne zaprojektowanie oświetlenia małej kuchni to duże wyzwanie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 • Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Na temat wpływu migotania żarówek LED na zdrowie powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

 • Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Poznaj najważniejsze zalety oświetlenia LED i dowiedz się, czym charakteryzują się najnowsze systemy oświetleniowe!

 • Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Sprawdź, czy światło LED wpływa na zdrowie i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać wybierając rozwiązania z zakresu oświetlenia!

 • Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Wpływ żarówek LED na wzrok to szeroko dyskutowany temat. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się bezpieczne dla oczu oświetlenie LED!

 • Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Oświetlenie może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność pracy oraz zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązanie!

 • Baw się światłem z Philips HUE!

  Baw się światłem z Philips HUE!

  System Hue to innowacyjny system oświetlenia bezprzewodowego. Sprawdź, jakie daje możliwości!

 • Światło znad głowy

  Światło znad głowy

  Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu.

 • Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED, aby nie zawieść swoich oczekiwań. Zapraszamy!