Jak dobrać moc żarówek?

Jak dobrać moc żarówek?

Jak dobrać moc żarówek? To pytanie jest tylko z pozoru proste. Odpowiedź na nie zależy od kilku czynników, takich jak typ powierzchni, którą oświetlamy, przeznaczenie punktu oświetleniowego, czy wreszcie rodzaj żarówek, których będziemy używać. Źle dobrane parametry mogą zniweczyć wysiłki architekta w nawet najlepiej zaprojektowanej przestrzeni. Pociągają za sobą również większe koszty energii elektrycznej, co jest obciążeniem dla naszego portfela.

Moc żarówki dobieramy do specyfiki powierzchni, jaką powinna oświetlać. Innej ilości światła wymaga oświetlenie salonu, a innej oświetlenie sypialni. Moc oświetlenia powinna być zależna również od wielkości pomieszczenia. Co więcej, tę samą ilość światła mogą produkować różne żarówki w zależności od technologii, w których są wykonane. Najmniej efektywne są klasyczne żarówki żarowe. To znaczy, że pobierają najwięcej energii, a co za tym idzie, ich używanie będzie nas najwięcej kosztować.

 

Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do opierania się na mocy klasycznych żarówek. Tymczasem na rynku jest już wiele nowszych i bardziej energooszczędnych i wydajnych rozwiązań, które oferują światło o bardzo dobrych parametrach przy mniejszym zużyciu energii. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność przeliczania wartości mocy klasycznych żarówek na ilość światła (strumień świetlny), jaką emituje oświetlenie LED. Poniższe zestawienie będzie pomocne przy wyborze konkretnego rozwiązania.

 

Klasycznej 100-watowej żarówce odpowiada źródło LED o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Taka ilość światła jest potrzebna do oświetlenia miejsc, w których chcemy zastąpić klasyczne żarówki o mocy 100W. LED-owy zamiennik żarówki o mocy 75W musi wytwarzać strumień świetlny o wartości 1055 lumenów. Jest to ilość światła, której używamy do oświetlenia średniej wielkości pokoju przy pomocy lampy sufitowej.

LED-owy zamiennik żarówki o mocy 60W musi posiadać strumień świetlny 806 lumenów. Taka moc odpowiada np. lampie sufitowej w kuchni lub łazience. Dobrze sprawdza się również w niezbyt dużych pokojach, jako główne źródło światła (np. lampa sufitowa). Takie oświetlenie może być wystarczające, jeśli pokój jest dodatkowo doświetlany, np. kinkietami lub lampami stojącymi.

 

Zamieniając żarówkę o mocy 40W na źródło LED-owe, musimy zwrócić uwagę, aby miało strumień świetlny o wartości 470 lumenów odpowiada minimalnemu światłu, jakie powinna dawać lampka do czytania. Jako oświetlenie punktowe świetnie sprawdza się w łazience czy garderobie. To też poziom jasności, który zapewnia komfort przebywania w takich pomieszczeniach jak pokój dziecięcy czy gabinet. Tam jednak należy zadbać o dodatkowe punkty świetlne pozwalające na odrabianie lekcji czy pracę. Świetnie w tej roli sprawdzą się lampy o zbliżonej jasności.

 

25W to około 249 lumenów. Tyle powinny mieć źródła światła w kinkietach, tyle też wystarczy w jadalni czy toalecie. Podobnie przedpokój i korytarz nie wymagają większej jasności. Żarówki o tej mocy zapewniają wystarczająco dużo światła, aby móc się swobodnie przemieszczać.

 

15W – to  136 lumenów, to jasność wystarczająca do lampki nocnej, ewentualnie kinkietów. Nie dadzą światła pozwalającego na czytanie i nie rozjaśnią przestrzeni. Będą jedynie akcentem.

 

Dopiero po uwzględnieniu rozłożenia i funkcji wszystkich punktów świetlnych, możemy właściwie zaplanować zakup odpowiednich źródeł światła do naszego domu. Musimy mieć na względzie zarówno rodzaj pomieszczenia, jakie będziemy oświetlać, jak i układ lamp w każdym z nich. Wybór oświetlenia LED pozwoli nam nie tylko znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej, ale zapewni trwałość. Żarówki wykorzystujące technologię LED są nawet kilkunastokrotnie bardziej żywotne od zwykłych żarowych. 

Przeczytaj też…

 • Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie sypialni w sposób, który pozytywnie wpłynie na czas spędzony na wypoczynku w niej.

 • Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Poprawne zaprojektowanie oświetlenia małej kuchni to duże wyzwanie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 • Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Na temat wpływu migotania żarówek LED na zdrowie powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

 • Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Poznaj najważniejsze zalety oświetlenia LED i dowiedz się, czym charakteryzują się najnowsze systemy oświetleniowe!

 • Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Sprawdź, czy światło LED wpływa na zdrowie i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać wybierając rozwiązania z zakresu oświetlenia!

 • Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Wpływ żarówek LED na wzrok to szeroko dyskutowany temat. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się bezpieczne dla oczu oświetlenie LED!

 • Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Oświetlenie może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność pracy oraz zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązanie!

 • Baw się światłem z Philips HUE!

  Baw się światłem z Philips HUE!

  System Hue to innowacyjny system oświetlenia bezprzewodowego. Sprawdź, jakie daje możliwości!

 • Światło znad głowy

  Światło znad głowy

  Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu.

 • Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED, aby nie zawieść swoich oczekiwań. Zapraszamy!