Oświetlenie małej
kuchni – o czym musisz pamiętać?

Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

Niewielka kuchnia ma tę zaletę, że podczas przygotowywania posiłków wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się w zasięgu ręki. Z drugiej jednak strony funkcjonalne zagospodarowanie małej przestrzeni to duże wyzwanie. Oprócz wyboru odpowiednich kolorów ścian i mebli istotne znacznie mają też źródła światła.

 

Kuchnia nazywana jest sercem domu. W pomieszczeniu tym domownicy spędzają codziennie sporo czasu, dlatego powinna ona być zaprojektowana nie tylko funkcjonalnie, ale również estetycznie. Mała przestrzeń może sprawiać kłopoty, dlatego jej zagospodarowanie wymaga pewnej pomysłowości, a niekiedy zastosowania niecodziennych rozwiązań. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby, aby optycznie dodać przestrzeni nawet małym kuchniom. Eksperci od aranżacji wnętrz zalecają, aby wybierać jasne kolory ścian i szafek, dzięki czemu wnętrze wyglądać będzie na bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Jeśli znajduje się w nim okno, należy je odsłonić, aby do środka wpadało jak najwięcej światła. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie źródeł światła sztucznego. Nasze produkty mogą ułatwić zadanie, jednak trzeba przy tym uwzględnić pewne ważne kwestie.

 

Światło główne

 

Górne oświetlenie małej kuchni w niektórych projektach jest pomijane jako niepotrzebne, wszystko jednak zależy od preferencji użytkowników i ich oczekiwań. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się część jadalniana, lampę należy umiejscowić nad stołem, w innych aranżacjach najlepszym wyborem jest środek sufitu. Istotne znacznie ma w tym przypadku również sama lampa – podczas jej wybierania lepiej unikać dużych i mocno dekoracyjnych modeli, ponieważ mogą one przytłaczać w niewielkiej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie oświetlenia górnego, aby światło odbijało się najpierw od sufitu, a dopiero później padało na meble czy sprzęty – w ten sposób można uniknąć powstawania cieni. Do niewielkich kuchni zalecane jest również montowanie źródeł światła na szafkach wiszących – jasny sufit sprawia, że całe pomieszczenie wyglądać będzie na znacznie wyższe.

 

Przestrzeń do pracy

Planując oświetlenie do małej kuchni nie można zapominać o odpowiednim rozjaśnieniu blatów. Osoby przygotowujące posiłki zazwyczaj stoją plecami do źródła światła górnego, przez co na przestrzeń roboczą pada cień. Aby ją doświetlić często wykorzystywane są taśmy LED. Można znaleźć można tego rodzaju oświetlenie w różnych kolorach, co pozwala na optymalne dostosowanie barwy światła do całego wystroju. Oprócz funkcjonalności, ich dużą zaletą jest dekoracyjność oraz nagrzewanie się w niewielkim stopniu. Podczas wybierania produktów oświetleniowych montowanych pod szafkami wiszącymi trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednio mocnego światła – powinno ono dobrze oświetlać blat, a jednocześnie nie męczyć oczu. Ma to duże znaczenie dla komfortu użytkowania, a nawet dla bezpieczeństwa podczas przegotowywania posiłków.

Sposób na oszczędności

Kuchnia to niewątpliwie jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Gotowanie wielu osobom zajmuje niemało czasu, dlatego warto poszukać rozwiązań pozwalających na oszczędności. Jednym z nich jest zamontowanie naszych żarówek i lamp LED-owych, które idealnie spełnią swoje zadanie w kuchni. Tego typu elementy oświetleniowe nie nagrzewają się, pobierają podczas pracy małe ilości energii elektrycznej, a ich różnorodność pozwala na wykorzystanie w dowolnych aranżacjach – doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych. Ich użytkowanie jest wygodne, dzięki czemu przygotowywanie posiłków stanie się jeszcze przyjemniejsze. Jakość naszych produktów potwierdzona jest pozytywnymi wynikami testów sprawdzających ich bezpieczeństwo i trwałość. Długi czas eksploatacji sprawia, że nie ma potrzeby częstej wymiany świetlówek LED, a niższe rachunki za energię elektryczną to kolejne oszczędności wynikające z tego rozwiązania. Dobrze zaplanowany projekt oświetlenia małej kuchni w połączeniu z produktami Philips Lightign to gwarancja funkcjonalności i estetyki pomieszczenia.

Przeczytaj też…

 • Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie sypialni w sposób, który pozytywnie wpłynie na czas spędzony na wypoczynku w niej.

 • Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Poprawne zaprojektowanie oświetlenia małej kuchni to duże wyzwanie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 • Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Na temat wpływu migotania żarówek LED na zdrowie powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

 • Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Poznaj najważniejsze zalety oświetlenia LED i dowiedz się, czym charakteryzują się najnowsze systemy oświetleniowe!

 • Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Sprawdź, czy światło LED wpływa na zdrowie i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać wybierając rozwiązania z zakresu oświetlenia!

 • Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Wpływ żarówek LED na wzrok to szeroko dyskutowany temat. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się bezpieczne dla oczu oświetlenie LED!

 • Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Oświetlenie może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność pracy oraz zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązanie!

 • Baw się światłem z Philips HUE!

  Baw się światłem z Philips HUE!

  System Hue to innowacyjny system oświetlenia bezprzewodowego. Sprawdź, jakie daje możliwości!

 • Światło znad głowy

  Światło znad głowy

  Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu.

 • Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED, aby nie zawieść swoich oczekiwań. Zapraszamy!