Rozświetl serce swojego domu - poznaj sposoby na jasną kuchnię

Rozświetl serce swojego domu - poznaj sposoby na jasną kuchnię

Z czym kojarzy Ci się kuchnia? Zapewne przede wszystkim (lub wyłącznie) z pomieszczeniem, w którym przygotowuje się posiłki. Jest to oczywiście skojarzenie bardzo słuszne, bowiem w zdecydowanej większości domów miejsce to właśnie takiemu celowi służy i jest to jego główna rola. Dlatego też najczęściej stawia się nie tyle na estetykę, co na funkcjonalność i wygodę. Czy słusznie? Jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko w pełni praktyczna, ale też miła dla oka? Na początek postaw na odpowiednie oświetlenie LED do kuchni!

Kuchnia – przestrzeń nie tylko robocza

 

Nie ma ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że to kuchnia jest prawdziwym sercem domu. Często traktujemy ją nieco po macoszemu, ale to w niej spędzamy zdecydowanie więcej czasu niż się nam wydaje. Samo przygotowywanie posiłków każdego dnia zajmuje długie godziny, a dodatkowo niejednokrotnie właśnie w kuchni pijemy poranną kawę przed pracą, zapewniając sobie w ten sposób przyjemną chwilę relaksu.

 

Bywa też, że we wnętrzu tym jemy posiłki, jeśli nie posiadamy wydzielonej jadalni. W kuchni zawsze coś się dzieje, jest to miejsce, które niemal bezustannie tętni życiem i przyciąga domowników cudownymi zapachami... Absolutnie nikt nie oprze się aromatowi domowej pomidorowej czy prawdziwego jabłecznika – każdy się skusi i zajrzy. Kuchnia z całą pewnością zasługuje na uwagę!

 

Rola oświetlenia w kuchni

 

Każde pomieszczenie, aby mogło należycie spełniać swoją funkcję, musi być odpowiednio przystosowane. Wobec tego w kuchni nie może zabraknąć takich elementów jak lodówka, piekarnik, zlewozmywak czy naczynia. Urządzając kuchnię, nie powinniśmy jednak całej swojej uwagi skupiać wyłącznie na tym. Równie istotne jest właściwe oświetlenie. Dlaczego?

 

Z tej prostej przyczyny, że jego brak, bądź też zły dobór, zdecydowanie utrudniają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Jeśli pragniemy urządzić w pełni funkcjonalną kuchnię, która służyć nam będzie niezawodnie zarówno jako miejsce do przygotowywania posiłków, miejsce do ich spożywania oraz do relaksu, powinniśmy postawić na kilka źródeł światła. Najlepszym wyborem będzie oświetlenie kuchenne typu LED. W tej kwestii warto się zdać na prawdziwego eksperta, jakim jest marka Philips. Historia firmy rozpoczyna się już końcem XIX wieku, a jej pierwszym produktem była… żarówka! Obecne oświetlenie led jest prawdziwą dumą marki.

Oświetlenie oświetleniu nierówne

 

Nie każdy zwraca na to uwagę, ale to prawda. Światło ma na nas zdecydowanie większy wpływ niż sądzimy. Dobierając oświetlenie musimy, zatem zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko wygląd oprawy. Na co konkretnie? Na barwę światła. Im niższa jest tak zwana temperatura barwowa, tym „cieplejsze” w odbiorze jest światło. Barwa mierzona jest w  stopniach Kelvina– ta poniżej 3500 K sprzyja przede wszystkim relaksowi, wprowadza miły, spokojny nastrój, wycisza. Im wyższa temperatura barwowa, tym bardziej oświetlenie pobudza do działania i sprzyja koncentracji. Jak to się ma do urządzenia kuchni?

 

Główne światło, czyli to, które znajduje się na suficie, powinno mieć charakter neutralny – np. pomiędzy 4000 a 4500 K. Nie jest zatem ani zbyt „usypiające” ani też wyjątkowo pobudzające.

 

Jeżeli natomiast chodzi o doświetlenie przestrzeni roboczych, takich jak przede wszystkim blat, zlewozmywak, piekarnik, tutaj warto postawić na zimniejszą barwę, aby ułatwić i usprawnić sobie pracę. Od dłuższego czasu niezwykle modne (i wyjątkowo praktyczne!) jest oświetlenie pod szafki kuchenne. Może to być np. oświetlenie punktowe w postaci niewielkich rozmiarów oprawy, ale coraz to bardzo popularne są także wszelkiego rodzaju taśmy, paski i listwy LED-owe do kuchni.

 

Oświetlenie LED pod szafki kuchenne zdecydowanie ułatwia przygotowywanie posiłków i wykonywanie innych czynności, czyniąc je szybszymi i bardziej bezpiecznymi. Interesującym rozwiązaniem jest również oświetlenie LED w kuchni wyposażone w czujnik ruchu, które automatycznie się uruchamia, gdy znajdziemy się w jego zasięgu – dzięki temu szybko doświetla określone obszary kuchni. Warto zdobyć się na odrobinę kreatywności i poeksperymentować ze światłem, bo dzięki temu możemy naprawdę wiele zyskać – przede wszystkim doskonałą przestrzeń zarówno do pracy jak i relaksu!

 

Więcej informacji o oświetleniu kuchennym znajdziesz tutaj.

Przeczytaj też…

 • Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Oświetlenie sypialni – zapewnij sobie zasłużony wypoczynek!

  Dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie sypialni w sposób, który pozytywnie wpłynie na czas spędzony na wypoczynku w niej.

 • Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Oświetlenie małej kuchni – o czym musisz pamiętać?

  Poprawne zaprojektowanie oświetlenia małej kuchni to duże wyzwanie. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać!

 • Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Migotanie żarówek LED – fakty i mity

  Na temat wpływu migotania żarówek LED na zdrowie powstało wiele mitów. Sprawdź, które z nich są prawdziwe!

 • Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

  Poznaj najważniejsze zalety oświetlenia LED i dowiedz się, czym charakteryzują się najnowsze systemy oświetleniowe!

 • Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Jak światło LED wpływa na zdrowie?

  Sprawdź, czy światło LED wpływa na zdrowie i dowiedz się, o czym trzeba pamiętać wybierając rozwiązania z zakresu oświetlenia!

 • Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Czy żarówki LED wpływają na oczy i wzrok?

  Wpływ żarówek LED na wzrok to szeroko dyskutowany temat. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się bezpieczne dla oczu oświetlenie LED!

 • Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Czy oświetlenie wpływa na samopoczucie?

  Oświetlenie może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność pracy oraz zdrowie. Dowiedz się, jak wybrać optymalne rozwiązanie!

 • Baw się światłem z Philips HUE!

  Baw się światłem z Philips HUE!

  System Hue to innowacyjny system oświetlenia bezprzewodowego. Sprawdź, jakie daje możliwości!

 • Światło znad głowy

  Światło znad głowy

  Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w naszym domu. Odpowiednio zaplanowane i zamontowane, nawet w długie zimowe wieczory pozwoli nam cieszyć się jasnym, przyjemnym światłem w całym domu.

 • Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Jakie wybrać oświetlenie LED - 3 najważniejsze wskazówki

  Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oświetlenia LED, aby nie zawieść swoich oczekiwań. Zapraszamy!