1
Produkty

Philips AVENT - Top tips for establishing a baby routine
Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Najważniejsze wskazówki dotyczące układania planu dnia

Philips AVENT - Top tips for establishing a baby routine

Plan dnia może być elastyczny lub bardzo sztywny

Dobrą definicją planu dnia jest harmonogram dnia dziecka uwzględniający potrzeby związane ze snem w ciągu dnia i nocy. Dzięki planowi dnia zarówno Ty, jak i Twoje maleństwo, macie świadomość mijającego dnia, przez co możecie planować aktywność i dbać o zadowolenie dziecka.

Najpierw opanujcie poszczególne elementy rytuału, a dopiero później połączcie je w całość.

Najpierw przychodzi czas na zadbanie o regularność karmień piersią. Wczesne, częste i solidne karmienia w pierwszych kilku tygodniach życia sprzyjają prawidłowej produkcji mleka dla Twojego dziecka. Początkowo niemowlęta muszą jeść często i na żądanie. Później, jeśli zachęcisz dziecko do zjadania pełnego posiłku, przerwy między kolejnymi karmieniami mogą się wydłużyć. Sprzyja to stosowaniu planu dnia i nie ma wpływu na produkcję pokarmu matki.

Kluczowym elementem planu dnia dziecka jest zadbanie o właściwe nawyki związane ze snem

W tym przypadku także łatwiej jest najpierw popracować nad nawykami, a dopiero później włączyć je w określony plan dnia. Pomoc dziecku w opanowaniu cyklu snu jest ważna nie tylko z punktu widzenia planu dnia, ale także troski o dobre samopoczucie reszty członków rodziny.

Rozpocznijcie dzień od karmienia po przebudzeniu

W zależności od wieku, Twoje dziecko może być gotowe na pierwszą drzemkę godzinę lub dwie po pierwszym przebudzeniu.

Przyzwyczajaj dziecko do regularnych kąpieli wczesnym wieczorem

Gdy Twoje dziecko skończy dwa lub trzy miesiące, rytuał obejmujący kąpiel, masaż, karmienie, kojącą kołysankę i znane otoczenie będzie sygnalizował Twojemu dziecku, że nadeszła pora snu. Poza tym, jest to także wspaniały sposób na zakończenie dnia.

Oceń, kiedy Twoje dziecko będzie zmęczone

Dzieci poniżej szóstego miesiąca są zwykle aktywne przez maksymalnie 90 minut. Skorzystaj z tej wiedzy, aby wykonać swoje obowiązki, gdy dziecko śpi. Twoje dziecko może mieć problem z wyciszeniem się, jeśli spróbujesz położyć je do snu zbyt szybko lub zbyt późno. Noworodki są w pierwszych tygodniach życia w stanie pozostać aktywne wyłącznie przez czas niezbędny do przeprowadzenia karmienia (maksymalnie 45–60 minut), po upływie którego zapadają ponownie w sen.

Czas karmienia

Jeśli Twoje dziecko wytrzymuje trzy do czterech godzin między karmieniami, spróbuj zaplanować pierwsze karmienie na wczesny poranek, a kolejne na późny ranek, późniejsze przedpołudnie, wczesny wieczór i późny wieczór. Pozwól swojemu dziecku budzić się w nocy na karmienie w naturalny sposób.

Zachęcaj dziecko do zabawy i aktywności po karmieniach w ciągu dnia

Możesz to robić od momentu, gdy u dziecka zaczną w naturalny sposób występować okresy czuwania (w okolicach trzeciego tygodnia życia). Na początku wystarczy pogawędka z dzieckiem i piosenka podczas zmiany pieluszki. Po trzech miesiącach większość niemowląt czerpie przyjemność z korzystania z maty edukacyjnej, bujaczka, jazdy w wózku lub krótkiego siedzenia na Twoich kolanach przed porą drzemki.

Niemowlęta uwielbiają stały porządek dnia, świadomość powtarzalności czynności oraz poczucie bezpieczeństwa, jakie one dają

Dzięki planowi dnia może Ci się udać uniknąć sytuacji, w której dziecko jest nadmiernie zmęczone, marudne i płaczliwe.

Jeśli karmisz piersią

Zawsze karmij dziecko, gdy masz wrażenie, że tego potrzebuje, bez względu na plan dnia. Pozwoli Ci to mieć pewność, że produkcja pokarmu będzie przebiegać prawidłowo, a także spełnić potrzeby żywieniowe Twojego dziecka. Nieplanowana przekąska lub wcześniejsze karmienie nie mają wpływu na ogólny plan dnia.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Najważniejsze wskazówki dotyczące ułatwiania dziecku zasypiania

Najważniejsze wskazówki dotyczące ułatwiania dziecku zasypiania

Problemy ze snem u starszych dzieci

Problemy ze snem u starszych dzieci

Znaczenie snu

Znaczenie snu

Dania dla dzieci po okresie niemowlęcym — zrównoważona dieta

Dania dla dzieci po okresie niemowlęcym — zrównoważona dieta