1
Produkty

Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Najważniejsze wskazówki dotyczące ułatwiania dziecku zasypiania

Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów ze snem, należysz do grona szczęściarzy. Czasami może się jednak zdarzyć, że Twój maluch będzie potrzebował dodatkowej pomocy przed zaśnięciem. Możesz mu ją zapewnić poprzez trening snu dziecka.

Philips AVENT - Top tips for helping your baby sleep

Noworodki

W przypadku bardziej niespokojnych noworodków dobrze sprawdzi się bezpośredni kontakt „skóra do skóry” oraz długie przytulanie.

Na noworodki bardzo kojąco działa ruch. Niespokojne niemowlę warto spróbować delikatnie kołysać w ramionach, wózku lub nosidełku. Ssanie także działa na dzieci uspokajająco — spróbuj podać dziecku pierś lub smoczek.

Monitory

Elektroniczna niania pozwala Ci słyszeć Twoje dziecko w innym pomieszczeniu. Twoje dziecko może spokojnie spać, nie będąc niepokojonym przez ciągłe sprawdzanie jego snu. Niektóre elektroniczne nianie, wyposażone we wbudowany termometr dokonujący pomiaru temperatury panującej w pomieszczeniu, mogą Cię ostrzec, gdy temperatura w pokoju dziecka nadmiernie spadnie lub wzrośnie. Jeśli Twoje dziecko jest starsze (i kręci się podczas snu), poszukaj elektronicznej niani z możliwością regulacji czułości. Nie usłyszysz każdego dźwięku, ale będziesz wiedzieć, gdy Twoje dziecko będzie Cię potrzebować.

Samodzielne wyciszanie się

Po kilku pierwszych tygodniach życia dziecka spróbuj sprawdzić, czy możesz pozostawić dziecko same, aby się uspokoiło. Ułóż dziecko w łóżeczku, gdy będzie senne i odprężone — istnieje szansa, że Twoje maleństwo uśnie bez większego marudzenia. Jeśli tak, nie musisz zaglądać do niego aż do następnego karmienia, jeśli jednak dziecko będzie bardzo nieszczęśliwe, możesz do niego wrócić i je uspokoić.

Kołysanki

Kołysanki mogą pomóc ukołysać Twoje dziecko do snu. Możesz je śpiewać lub odtwarzać za pośrednictwem odbiornika, jeśli Twoja elektroniczna niania jest w niego wyposażona. Funkcja głosu rodzica umożliwia Ci zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa bez przechodzenia do jego pokoju. Ta funkcja pozwala Twojemu dziecku mieć pewność, że jesteś w pobliżu i przydaje się szczególnie podczas treningu snu.

Oświetlenie nocne

Oświetlenie nocne uspokaja i podnosi na duchu wiele niemowląt, a dodatkowo przydaje się, gdy chcesz sprawdzić, co dzieje się z dzieckiem, gdy jest już ciemno. Możesz na przykład skorzystać z funkcji nocnego oświetlenia, w jaką jest wyposażona elektroniczna niania, aby nie przeszkadzać w śnie dziecka.

Śpiworki

Specjalny dziecięcy śpiworek to doskonała alternatywa dla pościeli i koców, jako że Twoje dziecko nie będzie mogło go rozkopać. Śpiworki spełniają standardy oporu cieplnego dla różnych pór roku i zapewniają dziecku stałą temperaturę podczas snu.

Wieczorny rytuał

Niemowlęta i ich rodzice mogą bardzo skorzystać z ustalonego planu wieczoru wprowadzanego od drugiego lub trzeciego miesiąca życia dziecka. Wczesnym wieczorem spróbujcie wykąpać dziecko, zrobić mu szybki masaż, podać mleko i zaśpiewać kołysankę. Od około szóstego miesiąca możecie wprowadzić bajkę na dobranoc i zacząć przyzwyczajać dziecko do obecności pluszowego misia lub króliczka.

Posiłki w ciągu dnia

Zachęcaj swoje dziecko do dłuższego snu w nocy poprzez podawanie w dzień porządnych, regularnych posiłków. W nocy miej przygaszone światło, unikaj zbytniej stymulacji i przewijaj dziecko wyłącznie, gdy jest to naprawdę konieczne.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Problemy ze snem u starszych dzieci

Problemy ze snem u starszych dzieci

Optymalny plan dnia

Optymalny plan dnia

Znaczenie snu

Znaczenie snu

Ząbkowanie: pierwsze ząbki dziecka

Ząbkowanie: pierwsze ząbki dziecka