1
Produkty

Philips AVENT - Baby colic - what you need to know
Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Kolka niemowlęca — co musisz wiedzieć

Philips AVENT - Baby colic- what you need to know

Objawy kolki — płaczące dziecko

Najbardziej oczywistą oznaką świadczącą o tym, że Twoje dziecko może cierpieć na kolkę, jest ciągły, piskliwy płacz — na pierwszy rzut oka bez powodu.

Inne oznaki świadczące o tym, że dziecko może mieć kolkę:

  • Częsty płacz późnym popołudniem lub wieczorem, czasami po karmieniu
  • Twarz dziecka robi się czerwona lub oczy dziecka uciekają do góry
  • Dziecko przyciąga nóżki do brzuszka
  • Brzuch dziecka jest twardy
  • Dziecko unosi główkę lub nóżki i uwalnia gazy
  • Dziecko zaciska piąstki

Nikt nie zna dokładnych przyczyn występowania kolki u niemowląt. Jej objawy potrafią być bardzo niepokojące dla mam.

Zapobieganie kolce i łagodzenie dolegliwości malucha

Wydłuż przerwy między karmieniami

Zachęć dziecko do jedzenia co trzy lub cztery godziny zamiast co godzinę lub dwie.

Dieta mamy karmiącej

Jeśli karmisz piersią, upewnij się, że nie jesz nadmiernych ilości następujących pokarmów: brokuły, kalafior, brukselka i kapusta, czekolada, mleko krowie, cebula, owoce cytrusowe i pomidory. Wszystkie te pokarmy mogą powodować u dzieci wzdęcia oraz kolki. Jeśli podejrzewasz, że wybrany produkt szkodzi dziecku, wyklucz go ze swojej diety na kilka dni, aby przekonać się, czy przyniesie to skutek. Jeśli rozważasz wykluczenie ze swej diety na dłuższy czas całych grup produktów, np. nabiału, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

Ułatwianie odbijania

Spróbuj pomóc dziecku pozbyć się gazów z brzuszka, zanim przedostaną się do jelit. Jeśli dziecko szybko je, częściej pozwalaj mu odbić. Najważniejsza jest pionowa pozycja dziecka — ułóż sobie dziecko na ramieniu lub posadź je sobie na kolanach. Spróbuj mocniej poklepać dziecko po plecach — ułatwisz dziecku pozbycie się bąbelków powietrza.

Masaż

Delikatny masaż brzuszka ułatwi rozluźnienie napiętych mięśni dziecka. Masaż przynosi najlepsze efekty po ciepłej kąpieli.

Woda koperkowa (Gripe water)

Woda koperkowa to lekarstwo stosowane przez nasze mamy i babcie. Choć nie ma jasnych dowodów na jej skuteczność, to niektóre mamy sięgają po nie, gdy pojawią się problemy. Woda koperkowa ma zobojętniające działania, a dodatkowo rozgrzewa i rozluźnia brzuszek dziecka. Zwykle zaleca się stosowanie jej po upływie pierwszego miesiąca, zawsze jednak należy zapoznać się z informacjami na etykiecie.

Wygodniejsza pozycja

Niektóre pozycje przynoszą dziecku z dolegliwościami kolkowymi ulgę, szczególnie w bólach brzuszka. Przełóż dziecko przez swoje ramię twarzą do dołu, kładąc główkę w zgięciu swojego łokcia i wsuwając dłoń pomiędzy nóżki dziecka. Możesz także spróbować położyć malucha na swoich kolanach, twarzą do dołu, z główką obróconą w bok, i delikatnie przesuwać swoje nogi na boki. Zawsze miej pewność, że po zaśnięciu dziecko nie leży na brzuchu.

Ruch

Jeśli Twoje dziecko cierpi wieczorami, wybawieniem może się dla Was okazać fotel bujany lub wyposażony w funkcję wibracji.

Butelki antykolkowe

Jeśli karmisz swoje dziecko butelką — wyłącznie lub sporadycznie — wybierz butelkę z zaworem antykolkowym o klinicznie potwierdzonej skuteczności w zakresie redukcji kolki i jej objawów. Koniecznie dobierz dla dziecka smoczek o odpowiednim wypływie i zwracaj uwagę, aby smoczek zawsze był pełen mleka, aby dziecko nie łykało powietrza.

Smoczki

Gdy dziecko nie będzie mogło się uspokoić, spróbuj podać mu smoczek. Jeśli Twoje dziecko odczuwa ból, odruch ssania pomoże mu sobie z nim poradzić.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Najczęstsze problemy zdrowotne występujące u dzieci

Najczęstsze problemy zdrowotne występujące u dzieci

Alergie na mleko

Alergie na mleko

Właściwe odżywianie podczas karmienia piersią

Właściwe odżywianie podczas karmienia piersią

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci