1
Produkty

Philips AVENT - Weaning your little one
Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka

Każdy rodzic odczuwa satysfakcję, widząc, jak szybko rośnie jego nowonarodzone maleństwo. Wprowadzanie pokarmów stałych równolegle z dalszym podawaniem mleka zapewni Twojemu dziecko dodatkowy zastrzyk energii i dostarczy mu składników odżywczych, niezbędnych do szczęśliwego i zdrowego wzrostu.

Philips AVENT - Weaning your little one

Czy moje dziecko jest gotowe na pokarmy stałe?

Po pierwszym miesiącu życia, przez pierwsze pół roku przyrost wagi u niemowląt wynosi zwykle średnio od 450 do 900 gramów miesięcznie. Pokarm matki sprawdza się idealnie na początku, jednak po tym czasie dziecko potrzebuje do zdrowego wzrostu zarówno mleka, jak i pokarmów stałych — tylko takie połączenie umożliwia utrzymanie przyrostu wagi na poziomie ok. 450 gramów na miesiąc.

W przypadku wielu niemowląt odczekanie sześciu miesięcy do momentu rozpoczęcia wprowadzania pokarmów stałych nie jest problemem, a dzieci w tym wieku często bardzo szybko opanowują umiejętności niezbędne do przyjmowania pokarmów stałych. Jednakże niemowlęta rozwijają się w różnym tempie i Twoje maleństwo może być gotowe na przyjmowanie pokarmów stałych na długo przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Pamiętaj jedynie, aby wprowadzać do diety dziecka pokarmy inne niż mleko dopiero po czwartym miesiącu, gdy nerki i układ pokarmowy zdążą się już w pełni rozwinąć.

Czas wprowadzania do diety dziecka pokarmów stałych jest bardzo ekscytujący — Twoje dziecko uczy się nowych, różnorodnych smaków.

Oznaki świadczące o tym, że Twoje dziecko jest gotowe, aby zacząć przyjmować pokarmy stałe:

  • Oznaki świadczące o tym, że Twoje dziecko jest gotowe, aby zacząć przyjmować pokarmy stałe:
  • Twoje dziecko zaczyna poznawać zabawki i inne przedmioty poprzez ssanie — to znak, że podobają mu się nowe doświadczenia, w tym także nieznane dotąd jedzenie
  • Twoje maleństwo z zainteresowaniem obserwuje, jak jesz
  • Możesz zauważyć mniejsze zadowolenie dziecka z samego mleka

Jeśli nie masz pewności, kiedy nadejdzie najlepszy moment na rozpoczęcie wprowadzania pokarmów stałych, poproś o radę pielęgniarkę środowiskową. Przed próbą podawania dziecku pokarmu stałego możesz także dać mu do potrzymania łyżeczkę do pokarmów stałych, aby mogło się z nią oswoić.

Nocne pobudki nie zawsze oznaczają pusty brzuszek.

Jeśli Twoje dziecko zaczyna budzić się w nocy, choć wcześniej przesypiało całą noc, nie musi to oznaczać, że jest głodne. W tym okresie rytm snu niemowląt zmienia się. Sen może być głęboki lub płytki oraz może być przerywany krótkimi okresami pobudzenia, gdy niemowlęta płaczą, domagając się uwagi.

Wcześniaki

Zanim rozpoczniesz wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka urodzonego przed terminem, konieczna będzie wcześniejsza kontrola przeprowadzona przez personel medyczny. Najlepszym momentem na wprowadzanie pokarmów stałych do diety Twojego dziecka może być okres od pięciu do ośmiu miesięcy od daty narodzin. Jednakże, najlepiej jest poczekać, aż miną trzy miesiące od przewidywanej daty narodzin dziecka — do tego czasu u dziecka zdąży się rozwinąć koordynacja mięśniowa. Wcześniaki w tym wieku mogą nadal nie kontrolować położenia główki, dlatego też musisz uważać, aby na czas podawania pokarmów stałych głowa i kark dziecka były porządnie podparte.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Przejście od karmienia piersią do karmienia butelką

Przejście od karmienia piersią do karmienia butelką

Porady dotyczące karmienia butelką

Porady dotyczące karmienia butelką