1
Produkty

Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Porady i wskazówki dotyczące karmienia piersią

Czynności wstępne

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Przez pierwsze 6 miesięcy życia zalecane jest karmienie wyłącznie mlekiem matki. Poniżej znajdują się nasze przydatne wskazówki dotyczące karmienia piersią, które ułatwią Ci rozpoczęcie karmienia.

Philips AVENT - Advice for breastfeeding

Lekcje karmienia piersią

Zanim Twoje dziecko przyjdzie na świat warto dowiedzieć się, jak działa karmienie piersią, udając się na organizowane w Twojej okolicy specjalne zajęcia lub warsztaty prowadzone przez położną. Dzięki nim poczujesz się bardziej pewnie, gdy nadejdzie czas na rozpoczęcie karmienia. Możesz także porozmawiać z przyjaciółkami oraz krewnymi, które karmiły piersią, a także poprosić partnera oraz członków swojej rodziny o to, aby angażowali się w proces od samego początku, tym samym zapewniając Ci wsparcie.

Wybór wygodnej pozycji

Karmienie piersią stanowi umiejętność, którą większości matek udaje się opanować całkiem szybko; czasami jednak znalezienie najlepszej pozycji dla dziecka karmionego piersią może wymagać nieco więcej czasu. Wybór odpowiadającej Ci, wygodnej pozycji będzie stanowić udogodnienie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy.

Kołyska

Usiądź w łóżku lub w wygodnym krześle zapewniającym oparcie dla pleców. Trzymaj kolana nieco wyżej od bioder — w razie potrzeby skorzystaj z podnóżka, aby przyjąć tę pozycję.

  • Użyj poduszki, aby ustawić dziecko na wysokości piersi; następnie ułóż dziecko bokiem; główka dziecka powinna ułożyć się wygodnie w zgięciu Twojego łokcia
  • Gdy już prawidłowo ułożysz dziecko, chwyć pierś od dołu palcami i delikatnie ułóż kciuk na jej górze

Chwyt spod pachy lub chwyt piłki do rugby

Chwyt spod pachy stanowi dobry wybór w przypadku mam o dużych piersiach, po cesarskim cięciu oraz mam bliźniaków.

  • Usiądź, układając z boku poduszkę, na której będziesz mogła oprzeć ramię
  • Ułóż dziecko wzdłuż swojego przedramienia, podpierając dłonią tył główki dziecka
  • Ułóż stopy dziecka w taki sposób, aby znajdowały się pod Twoim ramieniem; kolana dziecka powinny znajdować się bezpośrednio pod Twoją pachą
  • W przypadku drobnych dzieci może okazać się konieczne użycie poduszki w celu zbliżenia dziecka do piersi

Leżenie na boku

Leżenie na boku to pozycja, która umożliwia karmienie na leżąco — dzięki temu podczas karmienia możesz relaksować się w łóżku.

  • Połóż się wygodnie na boku, podpierając sobie plecy poduszką
  • Drugą poduszkę włóż sobie pomiędzy nogi i zegnij kolano nogi opartej na poduszce
  • Ułóż dziecko obok siebie, jego brzuchem do swojego, tak aby usta dziecka znajdowały się na wysokości brodawki sutkowej
  • Podeprzyj pierś drugą dłonią, aby ułatwić dziecku zassanie

Zassanie piersi

Gdy już znajdziesz najwygodniejszą dla siebie pozycję, zbliż dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Upewnij się także, że dziecko może nieco odchylić głowę do tyłu na czas karmienia.

Dziecko bierze do ust brodawkę, otoczkę (obszar ciemniejszej skóry wokół brodawki) oraz część otaczających tkanek, w zależności od średnicy otoczki. Będziesz mieć pewność, że dziecko właściwie zassało pierś, jeśli w pobliżu nosa dziecka będzie widoczny większy obszar otoczki niż przy podbródku.

Gdy dziecko właściwie chwyci pierś, zacznie szybko ssać, aby zastymulować odruch wypływu pokarmu. Gdy pokarm zacznie wypływać, dziecko przestanie ssać tak szybko.

Pełne karmienia

Gdy już zaczniesz wytwarzać mleko (od 2 do 5 dni po porodzie), powinnaś zachęcać dziecko do tego, aby całkowicie opróżniło jedną pierś, zanim podasz mu drugą. Dzięki temu dziecko wypije bogate w substancje odżywcze mleko znajdujące się dalej od brodawki, które zapewni mu spokój oraz właściwy przyrost wagi. Nie wszystkie dzieci sięgają po opróżnieniu pierwszej piersi po drugą z nich — pozwól podjąć decyzję dziecku.

Możesz ułatwić dziecku całkowite najedzenie się, stymulując je, gdy zrobi się po krótkiej chwili senne. Spróbuj zmienić pozycję, zdjąć wierzchnią warstwę ubranka lub połaskotać dziecko.

Czas trwania karmienia piersią różni się w przypadku każdej matki i dziecka — może trwać od 10 do 40 minut. Wszystko zależy od wieku dziecka, techniki karmienia oraz odruchu wypływu mleka.

Właściwe zassanie

Jeśli dziecko nie zassie prawidłowo piersi, mleko nie będzie odpowiednio wypływać, przez co dziecko może nie otrzymać właściwej ilości pokarmu. Taka sytuacja nie będzie też sprzyjać Twojemu komfortowi, ponieważ może to spowodować, że przepełnione piersi będą spuchnięte, a brodawki — podrażnione.

Podrażnienie brodawek może wynikać z faktu, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś. Właściwe położenie piersi w buzi dziecka to takie, w którym brodawka znajduje się w tylnej części buzi dziecka, na podniebieniu miękkim. Jeśli będziesz nadal mieć trudności z właściwym przystawieniem dziecka, poproś o poradę pracownika służby zdrowia.

Szczęśliwe i spokojne

Gdy już przekonasz się, że dziecko jest szczęśliwe i spokojne między karmieniami oraz przybiera na wadze w stałym tempie, będziesz mieć pewność, że wypływ mleka jest prawidłowy, a karmienie piersią przebiega prawidłowo.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci

Przejście od karmienia piersią do karmienia butelką

Przejście od karmienia piersią do karmienia butelką

Przechowywanie odciągniętego pokarmu

Przechowywanie odciągniętego pokarmu