1
Produkty

Philips AVENT - Toddler feeding difficulties
Zarejestruj

Zamów subskrypcję biuletynu

Trudności związane z karmieniem starszych dzieci

Grymaszenie to jeden z najczęstszych problemów związanych z karmieniem dzieci. Jednak każdy rodzic ucieszy się, słysząc, że bycie niejadkiem to tylko przemijający etap rozwoju malucha.

Philips AVENT - Toddler feeding difficulties

Niektóre dzieci grymaszą bardziej od innych. Wyjątkowy niejadek może pojawić się nawet w rodzinie z dwoma lub większą liczbą dzieci. Nawet w przypadku, gdy rodzice traktują wszystkie dzieci w ten sam sposób, jedno z nich może stać się bardzo wybredne. Dzieci niektórych rodziców jedzą jednak chętnie przez cały ten czas, przez co ich rodzice żyją w błogiej nieświadomości samego istnienia tego etapu.

Jednakże, jeśli jesteś mamą dziecka, które podchodzi do próbowania nowych potraw z dużą rezerwą, prawdopodobnie uznasz zachowanie swojego malucha za bardzo irytujące. Pamiętaj, że to nie wina Twojego dziecka, że tak nieufnie i ostrożnie podchodzi do nowych potraw. Możesz jeszcze pogorszyć sprawę, reagując na przykład w taki sposób:

 • oczekując, że dziecko zje więcej, niż jest to konieczne;
 • niecierpliwiąc się podczas posiłków;
 • zmieniając ustalone pory posiłków;
 • oczekując, że Twoje dziecko będzie przybierać na wadze szybciej, niż ma to zwykle miejsce na danym etapie rozwoju.

Jest jednak także dobra wiadomość. Nawyki żywieniowe dzieci w wieku przedszkolnym często bardzo się zmieniają, gdy dzieci zaczynają jeść z innymi dziećmi w przedszkolu lub szkole.

Wskazówki dla rodziców obawiających się, że ich dzieci jedzą zbyt mało

Siatki centylowe

Poproś swojego pediatrę o dokładne sprawdzenie wagi i wzrostu Twojego dziecka na skalibrowanej wadze oraz o naniesienie uzyskanych w ten sposób danych na siatkę centylową. Może się okazać, że Twoje dziecko rośnie w normalnym tempie, a małe porcje właściwie mu wystarczą.

Dziennik posiłków

Zapisuj wszystkie dania zjadane przez Twoje dziecko oraz wszystkie wypijane przez nie napoje. Następnie przedstaw dziennik do oceny dietetykowi, który sprawdzi, czy karmisz dziecko w prawidłowy sposób oraz czy jego dieta nie musi zostać wzbogacona w witaminy i minerały, które pozwolą uzupełnić wszelkie niedobory.

Picie nadmiernych ilości napojów

Sprawdź ilość napojów wypijanych przez Twoje dziecko. Niektóre dzieci wolą pić niż jeść i chętnie opijają się napojami. Dziecku wystarczy w zupełności sześć do ośmiu napojów o pojemności od 90 do 120 ml. Jeśli nadal podajesz dziecku napoje w butelce, brzuszek dziecka może być przepełniony płynami, przez co dziecko nie ma apetytu na jedzenie.

Przekąski

Niektóre dzieci odmawiają jedzenia posiłków, aby otrzymywać zamiast nich przekąski, które zwykle obfitują w tłuszcz, cukier i sól. Gdy dziecko może opychać się przekąskami, nie ma właściwej motywacji, aby zjeść zwykły posiłek. Spróbuj więc ograniczyć liczbę podawanych dziecku przekąsek do dwóch i zadbaj o to, aby były to przekąski odżywcze — doskonałym wyborem są owoce lub niewielkie kanapki.

Czas trwania posiłków

Skróć czas posiłków do ok. 20–30 minut i zawsze podawaj dziecku jedno danie, co do którego masz pewność, że na pewno je zje.

Radzenie sobie z grymaszeniem dziecka

W przypadku jedzenia najważniejsza jest konsekwencja. Każdy, kto troszczy się o Twoje dziecko — w tym Wasi krewni i opiekunowie dziecka — powinni stosować się do jednego planu. Nikt nie powinien grozić dziecku ani zmuszać go do jedzenia konkretnych potraw. Jeśli dziecko odmówi zjedzenia danej potrawy w porze posiłku, zabierz ją, nie komentując sytuacji. Nie podawaj zamiast wyniesionego dania innego przed porą kolejnego posiłku lub przekąski.

Proste strategie dla rodziców

 • Podawaj dziecku małe, dobrze rozplanowane posiłki i przekąski
 • Na początek, podawaj dziecku potrawy, które wiesz, że lubi
 • Określ limit czasu na posiłek, np. 30 minut
 • Nie szczędź pochwał, nawet jeśli dziecko zje choćby najmniejszą ilość jedzenia
 • Po zakończeniu posiłku wynoś niedojedzone resztki, nie komentując ich ilości
 • Nie omawiaj nawyków żywieniowych Twojego dziecka oraz podawanych mu posiłków z innymi osobami w obecności Twojego dziecka
 • Nie nakłaniaj ani nie zmuszaj dziecka do jedzenia
 • Zachowaj spokój

Długotrwałe kapryszenie

Bardzo niewielki odsetek dzieci nie wyrasta z tego etapu i jada przez resztę dzieciństwa jedynie wybrane pokarmy. Jeśli jednak Twoje dziecko zjada wystarczająco dużo lubianego przez siebie jedzenia, aby cieszyć się energią, a także uzupełnia swoją dietę w witaminy i minerały, które zapobiegają niedoborom, jego rozwój będzie następował w zwykłym tempie.

Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent


Zapisz się, aby otrzymywać wiadomości od Philips Avent, które są pełne porad, promocji i ofert przydatnych na każdym etapie ciąży oraz rozwoju Twojego dziecka.

 

Zapisz się bezpłatnie

Podobne produkty

Powiązane porady

Różne etapy wprowadzania pokarmów stałych

Różne etapy wprowadzania pokarmów stałych

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka

Wskazówki dotyczące posiłków dla starszych dzieci

Wskazówki dotyczące posiłków dla starszych dzieci

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci

Sterylizacja artykułów do karmienia dzieci