1
Artykuły

10 najczęściej wypowiadanych pierwszych słów

Pierwsze słowo wypowiedziane przez Twoje dziecko to ważny i wyjątkowy kamień milowy na drodze jego rozwoju. Po miesiącach starań, głużenia i ćwiczenia ruchów ust w końcu nadchodzi ten moment, gdy maluszek wypowiada swoje pierwsze słowo. To dla dziecka niesamowite osiągnięcie, z którego na pewno będziesz niezwykle dumna.

 

Choć każde dziecko jest inne, to gaworzenie zwykle przekształca się w świadomie wypowiadane słowa w okresie od 9 do 18 miesięcy. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu najpopularniejszych pierwszych słów. Czy jest na niej pierwsze słowo Twojego dziecka?

 

1.   Pies

2.   Kot

3.   Daj

4.   Dzidzia

5.   Piłka

6.   Kaczka

7.   Miś

8.   Mleko

9.   Babcia

10.Jeszcze

 

Być może jesteś zaskoczona, że na liście brakuje słowa „mama”. To bynajmniej nie dlatego, że dzieci preferują tatusiów. Po prostu inne dźwięki, np. „d” są dla dzieci łatwiejsze do wymówienia od głoski „m”. Nie bądź zatem rozczarowana, gdy Twój mały cherubinek będzie znał wiele innych słów, takich jak np. „daj”, ale nie będzie umiał powiedzieć „mama”. Warto będzie poczekać, aż wreszcie się tego nauczy.

 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.