1
Articles

Porady i wskazówki dla mam karmiących piersią

Pierwsze kroki

 

Mleko mamy jest dla niemowląt najlepszym pożywieniem, dlatego zaleca się wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko sześciu miesięcy. W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które ułatwią Ci rozpoczęcie karmienia piersią.

Zajęcia z karmienia piersią


Warto jeszcze przed porodem wybrać się do szkoły rodzenia lub spotkać się z położną, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat karmienia piersią i poczuć się pewniej, gdy nadejdzie pora na pierwsze karmienie maluszka. Możesz także porozmawiać z przyjaciółkami lub krewnymi, które mają doświadczenie w karmieniu piersią oraz poprosić o wsparcie partnera i pozostałych członków rodziny.

W poszukiwaniu wygodnej pozycji


Choć karmienie piersią to umiejętność, którą bez trudu opanowuje większość świeżo upieczonych mam, czasem znalezienie optymalnej dla siebie i dziecka pozycji wymaga nieco czasu. Wygodna pozycja zapewni Tobie i maluszkowi komfort i ułatwi przystawienie do piersi.

Pozycja klasyczna

 

Usiądź w łóżku lub wygodnym fotelu z oparciem. Unieś kolana nieco powyżej bioder – warto użyć w tym celu podnóżka.

 

  • Podeprzyj dziecko poduszką na wysokości piersi. Maluszek powinien leżeć na boku, z główką wygodnie ułożoną w zgięciu Twojego łokcia.
  • Gdy dziecko znajduje się w odpowiedniej pozycji, podtrzymaj pierś czterema palcami od spodu, delikatnie kładąc kciuk powyżej brodawki.

Pozycja spod pachy (futbolowa)

 

Pozycja spod pachy to dobry wybór w przypadku kobiet o dużych piersiach, po cesarskim cięciu lub mam karmiących bliźnięta.

 

  • Usiądź, podpierając ramię poduszką.
  • Ułóż niemowlę wzdłuż swojego przedramienia, podtrzymując dłonią jego główkę.
  • Nóżki dziecka powinny przechodzić pod Twoim ramieniem, a jego kolana powinny znajdować się dokładnie pod Twoją pachą.
  • W przypadku noworodków i młodszych niemowląt konieczne może być użycie poduszek do ułożenia maluszka bliżej piersi.

Pozycja leżąca na boku

 

W pozycji leżącej na boku możesz karmić dziecko bez wstawania z łóżka.

 

  • Połóż się wygodnie na boku. Plecy powinny być podparte poduszką.
  • Umieść dodatkową poduszkę między nogami i oprzyj na niej górną nogę zgiętą w kolanie.
  • Ułóż dziecko koło siebie przytulone brzuszkiem do Twojego brzucha. Buzia maluszka powinna znajdować się na wysokości brodawki.
  • Podaj dziecku pierś przeciwległą dłonią, żeby ułatwić mu przyssanie się.

Przystawianie do piersi


Siedząc lub leżąc w wygodnej pozycji, przybliż dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Upewnij się, że maluszek ma możliwość lekkiego odchylenia główki do tyłu w trakcie ssania.

 

W buzi niemowlęcia powinna znaleźć się brodawka, otoczka (obszar ciemniejszej skóry wokół brodawki) oraz, w zależności od wielkości otoczki, część otaczającej ją tkanki. Jeśli dziecko prawidłowo uchwyciło pierś, pod jego nosem powinien być widoczny większy obszar otoczki niż w okolicach brody.

 

Właściwie przystawione do piersi niemowlę poprzez szybkie ssanie pobudza odruch wypływu mleka, a następnie, gdy pokarm zaczyna płynąć, ssie wolno i miarowo.

Najadanie się do syta


Gdy poziom laktacji nieco się zwiększy (po 2-5 dobach od porodu), zachęcaj dziecko do pełnego opróżnienia pierwszej piersi przed podaniem mu drugiej. Dzięki temu maluszek wypijać będzie też bardziej odżywcze mleko drugiej fazy, ważne dla ustabilizowania się wagi i prawidłowego wzrostu. Nie wszystkie dzieci po opróżnieniu pierwszej piersi chętnie jedzą z drugiej, dlatego pozostaw malcowi możliwość wyboru.

 

Pomagaj dziecku najadać się do syta, nie pozwalając mu zapaść w drzemkę tylko po kilku łykach. Aby rozbudzić maluszka, spróbuj zmienić pozycję, odkryć go lub delikatnie połaskotać.

 

Czas trwania karmień jest sprawą indywidualną i może wynosić od 10 do 40 minut. Wszystko zależy od wieku niemowlęcia, techniki ssania i szybkości wypływu mleka.

Prawidłowe przystawienie


Jeśli dziecko nieprawidłowo chwyta pierś, wypływ mleka jest zaburzony i maluszek nie otrzymuje odpowiedniej ilości pokarmu. Jest to również źródło dyskomfortu dla mamy, ponieważ może powodować przepełnienie i obrzęk niedostatecznie opróżnianych piersi oraz bolesność brodawek.

 

Przyczyną podrażnienia brodawek może być ich zbyt płytkie chwytanie. Przy prawidłowym przystawieniu do piersi brodawka powinna znajdować się głęboko w buzi dziecka, na wysokości podniebienia miękkiego. Jeśli napotykasz na trudności, zasięgnij porady lekarza, położnej lub konsultantki laktacyjnej.

Pełny brzuszek


Jeśli Twoje dziecko w okresach między karmieniami sprawia wrażenie zadowolonego i spokojnego oraz równomiernie przybiera na wadze, możesz mieć pewność, że wypija odpowiednią ilość mleka.

 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.