Wyszukiwane terminy
Każdy etap rozszerzania diety wymaga od dziecka opanowania nowych umiejętności, więc bądź cierpliwa. Podczas wprowadzania pokarmów o gęstszej konsystencji niemowlę uczy się używać języka do rozgniatania jedzenia o podniebienie i przesuwania go w kierunku przełyku. Ostatnim etapem rozszerzania diety jest wprowadzanie pokarmów w postaci kawałków, które dziecko może samodzielnie trzymać w rączce, takich jak niesolne krakersy, cząstki miękkich owoców, tostów lub gotowany makaron. Jeśli niemowlę wypluwa lub odmawia jedzenia wybranych pokarmów, nie zmuszaj go. Ponów próbę dopiero po upływie kilku dni.
W wieku 8 miesięcy jadłospis Twojego maluszka powinien obejmować różne kategorie produktów, w tym pokarmy zbożowe, owoce, warzywa i niewielką ilość pokarmów wysokobiałkowych, takich jak mięso z kurczaka lub soczewica. Warto zachęcać niemowlę do samodzielnego jedzenia, co sprzyja rozwojowi umiejętności motorycznych i koordynacji.
Dobrym pomysłem jest także udział maluszka w rodzinnych posiłkach. Obserwowanie pozostałych członków rodziny podczas jedzenia urozmaiconych posiłków może zapobiegać kapryszeniu w przyszłości. Nałóż na talerzyk dziecka różne rodzaje pokarmów przyjaznych dla małych rączek, np. plasterki banana, mini wafle ryżowe i pozwól mu odkrywać nowe smaki.
Bądź gotowa na bałagan towarzyszący zabawie i eksperymentom z jedzeniem i pamiętaj, żeby nie pozostawiać maluszka podczas posiłków bez opieki.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.