Powrót
×

10 kosmicznych wynalazków, które są Ci bliższe, niż się tego spodziewasz

Ile przedmiotów codziennego użytku pochodzi z kosmosu?

Istnieje wiele różnorodnych produktów, które zawdzięczamy programowi kosmicznemu NASA. Firma Philips skorzysta z szansy na wniesienie wkładu w tę wspaniałą tradycję innowacji, umożliwiając przeprowadzanie naukowych eksperymentów w pojeździe kosmicznym XCOR Lynx podczas odbywanych w nim lotów. W międzyczasie przedstawiamy 10 interesujących produktów codziennego użytku, które miały swój początek w kosmosie:
 

1. Soczewki odporne na zarysowania
Jako, że w przestrzeni kosmicznej znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń i cząstek, które mogłyby uszkodzić osłony hełmów noszonych przez astronautów, NASA opracowało proces tworzenia odpornych na zarysowania soczewek. Branża optyczna szybko podchwyciła tę koncepcję, dzięki czemu na rynku zaczęły pojawiać okulary dziesięciokrotnie bardziej odporne na zarysowania od modeli powstających wcześniej.

 


2. Termometry douszne
Żaden normalny termometr nie umożliwiłby pomiaru temperatury gwiazd. Dlatego też w laboratoriach NASA wypróbowano wykorzystującą podczerwień technologię, która miałaby sprawdzić się we wspomnianym zastosowaniu. Pewna firma wykorzystała ten pomysł i wynalazła specjalny czujnik podczerwieni, który został umieszczony w termometrze dousznym, za pomocą którego dokonano pomiaru ilości energii wydobywającej się z bębenka do kanału ucha. Termometry wykorzystywane w szpitalach mogą dokonać pomiaru temperatury już w niecałe dwie sekundy.

3. Wkładki do butów 
Skafander kosmiczny, który powstał z myślą o misjach Apollo, był wyposażony w specjalne buty, zapewniające astronautom sprężysty krok. Różni producenci obuwia sportowego skorzystali z tej technologii do opracowania rozwiązań pochłaniających energię generowaną w momencie zetknięcia stopy z podłożem, a następnie odbijających ją w celu zapewnienia dodatkowego uniesienia. Neil Armstrong nie miał pojęcia, ile prawdy było w jego słowach o „jednym wielkim kroku dla ludzkości”.

4. Niewidzialne aparaty korekcyjne na zęby 
Tom Cruise wiedział, że nie da się oczarować kinowej publiczności, mając na zębach masę metalu. Zdecydował się skorzystać z niewidzialnego aparatu korekcyjnego, który pojawił się na rynku w roku 1987 i od razu odniósł sukces. Aparat jest wykonany z substancji zwanej TPA, czyli półprzezroczystego, polikrystalicznego tritlenku diglinu, opracowanego w celu zabezpieczenia anten w układach naprowadzania pocisków termicznych. Mocne? I to bardzo.

5. Narzędzia bezprzewodowe 
Wyobraź sobie, że musisz pokonać cały dystans, jaki dzieli Ziemię od Księżyca, w celu pobrania próbek skał, po czym okazuje się, że nie możesz nigdzie podłączyć wiertarki. Aby uniknąć takiej kompromitacji, NASA zaangażowało się w opracowanie potężnej wiertaki z silnikiem magnetycznym o maksymalnym czasie działania akumulatora. Od tego czasu każdej złotej rączce jest łatwiej w życiu.

6. Filtry wody 
Te pozornie proste produkty zawdzięczamy organizacji NASA, która musiała znaleźć sposób na oczyszczanie wody podczas długich lotów kosmicznych. Dlaczego było to konieczne? Cóż, w kosmosie nie ma bieżącej wody. Ta, którą piją astronauci, jest odzyskiwana… z wody już wypitej. Tak.

7. Nawigacja satelitarna 
Zanim jeszcze w kosmos zostali wysłani ludzie, NASA zbudowała satelity, które mogły komunikować się z ludźmi na Ziemi. Dzisiejsze, udoskonalone wersje tych satelitów umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych na duże odległości oraz odnajdywanie celów podróży samochodowych bez konieczności korzystania z przeżytku, za jaki niektórzy uznają tradycyjne mapy.

8. Gąbki dopasowujące się do kształtu ucha
Otwartokomórkowe tworzywo sztuczne na bazie poliuretanu i silikonu zostało opracowane z myślą o fotelach w pojazdach kosmicznych NASA w celu zmniejszenia wstrząsów podczas lądowań. Materiał równomiernie rozkłada ciężar i ciśnienie, co umożliwia wchłanianie wstrząsów. Po lądowaniu materiał powraca do swojego pierwotnego kształtu, nawet po wcześniejszym zmniejszeniu objętości do 10% pierwotnego rozmiaru. Obecnie powszechnie stosuje się go w materacach.

9. Czujniki dymu
W przypadku pożaru lub uwalniania się szkodliwych gazów w pojeździe kosmicznym warto jak najszybciej dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda sytuacja. To właśnie dlatego organizacja NASA pomogła opracować pierwszy regulowany czujnik dymu o różnych poziomach czułości, który pozwalałby unikać fałszywych alarmów. Czujniki wykorzystywane dziś w domach bazują na wersji wykorzystanej w obiekcie Skylab — pierwszej amerykańskiej stacji kosmicznej.

10. Rowki w nawierzchni

Mało kto by na to wpadł. Ten prosty, a jednocześnie zapewniający podstawowe bezpieczeństwo na drodze proces zakłada wykonywanie długich, płytkich kanałów w betonowych pasach startowych i drogach. Odprowadzają one nadmiar wody z powierzchni, poprawiając przyczepność opon. Pierwsze eksperymenty z tą techniką przeprowadzono w centrum badań NASA w latach 60. Innowacja zaczęła być powszechnie stosowana na przejściach dla pieszych, basenach, a nawet w zagrodach.


Chcesz stać się częścią bogatej tradycji eksperymentów naukowych w kosmosie? Dołącz do misji.