Powrót
×

Najbardziej strzeżona tajemnica w historii golenia

Jak Neil Armstrong zdołał pozbyć się swojego kilkudniowego zarostu?

Wyścig kosmiczny w latach 60. był w głównej mierze efektem toczącej się pomiędzy USA a ZSRR Zimnej Wojny. Oba kraje chciały stworzyć technologię, która zabierze pierwszego człowieka na Księżyc. Mając na względzie miliony widzów oglądających ten historyczny moment, astronauci z pewnością skorzystaliby z okazji, aby najpierw szybko się ogolić.     

 

Czy golarka firmy Philips była potajemnie włączona do programu kosmicznego NASA?

Wielbiciele teorii konspiracyjnych mają na to mocne dowody. Firma Philips była pionierem technologii już w 1914 roku, gdy powstała organizacja Philips Research. Szybko stała się ona głównym centrum innowacji i umiejętności technicznych — nawet, jeśli zatrudniała pracowników, którzy w wolnym czasie nosili chodaki.

 

 

Bardziej rewolucyjna niż ZSRR (czy USA)

Badacze z firmy Philips podzielali ducha innowacyjności firmy. Szybko stworzyli lampy rentgenowskie, lampy radiowe, systemy elektroniczne i materiały magnetyczne, które doprowadziły do stworzenia systemu golenia rotacyjnego — jak na tamte czasy, był to iście rewolucyjny wytwór.

 

Dla porównania, technologia kosmiczna była wciąż w początkowym stadium rozwoju. Trwało to do czasu, gdy w 1957 roku Sputnik 1 ZSRR dokonał małej rewolucji (no niech będzie, dość sporej). Po tym zdarzeniu minąć musiało 12 lat, zanim na Księżycu wylądował amerykański Apollo 11.

 

Amerykańska bajka... a może jednak nie?

Kiedy nastąpiło lądowanie na Księżycu, Amerykanie byli zachwyceni. Powiedzieli światu, jak ich niesamowita kolekcja gadżetów ery kosmicznej umożliwiła im pobicie Rosjan w wyścigu o pozostawienie śladu na kartach historii. Być może jednak jeden kluczowy element na pokładzie statku Apollo 11 był holenderski? Tuż przed startem naukowcy firmy Philips potajemnie przekazali NASA ich najnowszy wynalazek: golarkę MoonShaver z funkcją podwójnej rotacji. Golarka umożliwiała wciąganie zgolonych włosów, które w przeciwnym wypadku unosiłyby się w stanie nieważkości. Została ona zaprojektowana w trosce o wygląd astronautów, a także z myślą o ochronie ich oczu.

 

Na Księżyc i z powrotem?

Choć nie można stwierdzić na pewno, czy ta istotna część holenderskiej technologii dotarła na Księżyc, jej reklama towarzyszyła relacji telewizyjnej z historycznego startu. Co więcej, Neil i Buzz byli gotowi wyjść przed kamery tuż po powrocie.

 

Kolejna golarka Philips w Kosmosie

Dziś, prawie 50 lat po gigantycznym kroku dla ludzkości, zarówno podróż kosmiczna, jak i technologia golenia rotacyjnego ogromnie się zmieniły. Podróże kosmiczne trwające zaledwie godzinę lub nawet krócej będą wkrótce możliwe dzięki firmie XCOR Space Expeditions. Nowa golarka Philips Series 9000 jest z kolei w stanie zmienić golenie w doświadczenie nie z tej ziemi. To dlatego zamierzamy uczcić oba wytwory innowacji poprzez przetestowanie golarki Philips Series 9000 w stanie nieważkości — i zaoferowanie większej liczbie zwykłych ludzi możliwości zajęcia fotela drugiego pilota. Być może jedną z tych osób będziesz Ty.