Bez granic

Bez granic. Lepsza opieka zdrowotna. 

Zalety zintegrowanych technologii informatycznych w służbie zdrowia

Porozmawiajmy jak pokonać ograniczenia

Zdrowie nie zna granic. Opieka zdrowotna też nie powinna.

Porozmawiajmy jak pokonać ograniczenia

Zintegrowane systemy informatyczne w służbie zdrowia pozwalają na swobodniejszy przepływ informacji o zdrowiu

W Szpitalu Dziecięcym w Phoenix rozwiązania informatyczne łączą wszystkie specjalizacje kliniczne, ułatwiają kontakt między pacjentami i ich lekarzami, pozwalają na szybkie przekazanie danych obrazowych z jednego miejsca do drugiego i są kluczowe w procesach kontroli chorób i planowania opieki zdrowotnej. Są one postrzegane jako czynnik podnoszący jakość opieki.

 

Z systemów informatycznych korzystamy, gdy umawiamy wizytę u lekarza, mamy badanie radiologiczne, czy też konsultujemy się z lekarzem przy użyciu technologii. IT w dużej mierze pomaga specjalistom odpowiedzialnym za kontrolę zakażeń w całym szpitalu, a także podczas przesyłania obrazu do innej placówki w mieście lub kraju. Według dr Vinaya Vaidya, wiceprezesa i dyrektora ds. informatyki medycznej w Szpitalu Dziecięcym w Phoenix, wspólnym mianownikiem wszystkich tych procesów jest IT. Natomiast swobodny przepływ ważnych informacji w ustandaryzowanej formie w całym szpitalu jest kluczowy w kontekście przyszłości opieki zdrowotnej.

 

W takim szpitalu jak nasz pracuje wielu specjalistów, m.in. pulmonolodzy, kardiolodzy, czy specjaliści od chorób zakaźnych. Postrzegamy IT jako rozszerzenie ich możliwości, dzięki czemu lekarze mogą lepiej zadbać o swoich pacjentów przy użyciu technologii." mówi dr Vaidya. 

Swobodny przepływ informacji o stanie zdrowia

Dawniej opieka kliniczna składała się z kilku bardzo prostych elementów: pacjent stwierdzał, że jest chory, po czym udawał się do lekarza i opowiadał mu o objawach swojej choroby. Lekarz z reguły zapisywał podane mu informacje długopisem w notesie. Współcześnie rozwiązania informatyczne tworzą sieć, w której w ramach niemal każdego, nawet najprostszego procesu pozyskuje się informacje. W rezultacie dane kliniczne, laboratoria elektroniczne, genomika, radiologia, obrazowanie i wiele innych obszarów szybko ewoluowały.

 

Jednym wspólnym punktem wszystkiego, co robimy w opiece klinicznej, jest wymiana informacji." dodaje dr Vaidya.
Kiedy patrzysz na pacjenta, który jest przecież złożoną istotą posiadającą wiele układów, niesamowite wydaje się to, że 90–95% informacji istotnych z medycznego punktu widzenia do zapewnienia mu opieki medycznej znajduje się poza organizmem pacjenta, w formie danych przechowywanych elektronicznie.”

 

Największą przeszkodą do pokonania stanowią szpitalne silosy informacyjne, w których dane w dalszym ciągu potrafią być odizolowane, przez co ich przepływ jest utrudniony, w rezultacie czego trudniej pomóc pacjentowi. Technologie informatyczne z naciskiem na współpracę między poszczególnymi technologiami mają do odegrania kluczową rolę w opiece nad pacjentami, w związku z czym muszą być one dostępne dla wszystkich, wszędzie i zawsze. W szpitalach informacje o opiece zdrowotnej mogą pojawiać się jako „wyspy” innowacji, informacji i technologii na „morzu”, jakim są poszczególne działy, co uniemożliwia ich swobodną wymianę. 

 

Mówi się, że dane to nowe złoto lub nowa ropa naftowa. Ja poszedłbym jeszcze dalej i powiedział, że dane to nowy lek potrafiący ocalić życie." mówi dr Vaidya.
Ich swobodny i skuteczny przepływ może naprawdę być dziś dla nas tym, czym niemal 50 lat temu była penicylina zwalczająca infekcje. Koniecznie musimy przełamać te bariery i stworzyć ustandaryzowaną terminologię oraz zapewnić powszechny i jednolity przepływ ustandaryzowanych informacji medycznych z jednego miejsca do drugiego.”

Organizacja opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi przy wykorzystaniu technologii informatycznych

Swobodny przepływ danych i dostępność informacji klinicznych stwarzają nowe możliwości dla jednostek służby zdrowia – dzięki temu mogą oni zmienić kierunek swojej pracy z tradycyjnego pomagania chorym na opiekę prewencyjną w skali populacyjnej. Dane można wykorzystać, by lepiej poznać zakres ryzyka dla zdrowia, podjąć bardziej prewencyjne działania i zrozumieć zagrożenia związane z chorobami przewlekłymi, a także zidentyfikować luki badawcze, monitorować trendy i oceniać programy opieki.

 

Zarządzanie chorobami jest możliwe dzięki zarządzaniu danymi, tak by wszystkie informacje były szybko i łatwo dostępne." dodaje dr Vaidya.

 

Szpital Dziecięcy w Phoenix postrzega dane jako niezwykle istotny czynnik wspierający opiekę nad pacjentami z chorobami przewlekłymi. Dzięki dużej ilości informacji można zidentyfikować pacjentów z licznymi schorzeniami, którzy przemieszczają się między licznymi placówkami służby zdrowia rozsianymi po mieście lub kraju. Następnie możliwe jest przeanalizowanie stanu ich zdrowia, po to by obrać odpowiednie dla nich ścieżki leczenia.

 

Potrzeba optymalizacji opieki nad pacjentem z chorobą przewlekłą z reguły zachodzi wtedy, gdy schorzenie nie ustaje. Do wyleczenia nie wystarczą jedna czy dwie wizyty." komentuje dr Vaidya.
Choroba towarzyszy pacjentowi przemieszczającemu się od jednego lekarza do drugiego, z jednego miasta do drugiego, a przecież wszystkie informacje zgromadzone przez lata leczenia muszą znaleźć się w jednym miejscu i być łatwo dostępne.” 

Zdalne monitorowanie pacjentów dzięki dostępnym danym

Przed tą rewolucją informacyjną opieka medyczna skupiała się w szpitalu lub gabinecie lekarskim i sprowadzała się do kilku prostych pomiarów – przy pomocy wagi czy glukometru – wykonywanych w domu. Obecnie dostępnych jest mnóstwo nowych technologii, które pozwalają na zdalne monitorowanie stanu pacjenta niemal niezależnie od tego, gdzie się w danym momencie znajduje.

 

Dr Vaidya zauważa, że ponieważ „90% opieki medycznej odbywa się za szpitalnymi murami”, przeświadczenie, iż opieka zdrowotna odbywa się w czterech ścianach, jest już nieaktualne. Dziś ludzie mają świadomość, że szpitale nie stoją w centrum opieki – szkoły, domostwa, miejsca pracy, gabinety lekarskie, lecz także inne miejsca stanowią miejsca w których prowadzona jest nieustanna opieka zdrowotna.

 

Opieka medyczna nie odbywa się już epizodycznie, nie jest przerywana. Należy raczej ją postrzegać jako swoiste kontinuum, a jedyne, co się zmienia, to miejsce, w którym taka opieka jest udzielana. Wszystko to pozwala monitorować stan zdrowia pacjenta niezależnie od tego, gdzie w danej chwili przebywa.”

Zobacz, jak Szpital Dziecięcy w Phoenix

przełamuje granice w radiologii pediatrycznej

PCH Video

Mówi się, że dane to nowe złoto lub nowa ropa naftowa. Ja poszedłbym jeszcze dalej i powiedział, że dane to nowy lek potrafiący ocalić życieg."


lek. med. Vinay Vaidya

Wiceprezes i Dyrektor Informatyki Medycznej w Szpitalu Dziecięcym w Phoenix

Zaawansowana wizualizacja dzięki systemowi IntelliSpace Portal firmy Philips

Bez podziałów.
Bez granic.

 

Zawsze istnieje sposób na poprawę jakości życia.

*

Informacje kontaktowe

* To pole jest wymagane

*
*
*
*
*
*
*
*
*

Prosimy o doprecyzowanie czego oczekujesz w odpowiedzi

We work with partners and distributors who may contact you about this Philips product on our behalf.

*
*

Final CEE consent

ZASTRZEŻENIE:

Analizując dotychczasowe przypadki nie można prognozować wyników w innych sytuacjach. Uzyskane rezultaty mogą się różnić zależnie od warunków początkowych.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit the Philips USA website.

Rozumiem

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit the Philips USA website.

Rozumiem

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?