Bezdech Senny

Podróżowanie bez obaw

Wskazówki i rozwiązania przenośne dla podróżujących.

  Zabierz ze sobą w podróż dobrej jakości sen

   

  Bezdech senny towarzyszy Ci wszędzie tam, gdzie się udajesz, więc aby zawsze być w szczytowej formie — czy to w pracy, czy żeglując po morzu — istotne jest prowadzenie terapii każdego dnia. W firmie Philips wiemy, że organizm ludzki nie może objeść się bez prawidłowego, pożytecznego snu. Z myślą o tym opracowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci wypocząć tyle, ile potrzebujesz — także w podróży.

  Skontaktuj się z przewoźnikiem przed podróżą

  Niezależnie od tego, czy podróżujesz drogą lądową, morską czy powietrzną, każdy przewoźnik ma własne przepisy i zasady korzystania z usług. Co najmniej dwa tygodnie przed podróżą zadzwoń do swojego przewoźnika, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć, zrobić i przynieść. W razie potrzeby lekarz może sporządzić dokument z uzasadnieniem medycznym korzystania z terapii.

  Miej przy sobie kopię recepty na produkty do terapii

  Niestety w czasie podróży mogą spotkać Cię nieoczekiwane trudności — zagubienie bądź uszkodzenie bagażu, kradzież czy awaria urządzenia. Aby nie zakłóciły przebiegu prowadzonego leczenia zaburzeń oddychania podczas snu, poproś lekarza o kopię recepty na aparat PAP, maskę, filtry, przewody i nawilżacz. Przechowuj ją bezpiecznie w portfelu lub torebce.

  Sprawdź rodzaj gniazdka elektrycznego stosowany w docelowym miejscu podróży

  Jeśli wybierasz się do innego kraju, gniazdka elektryczne mogą korzystać z innej wartości napięcia i mieć różny kształt. Urządzenia PAP można podłączać do większości źródeł zasilania z krajów z całego świata o różnych poziomach napięcia. Najlepiej mieć przy sobie uniwersalny zasilacz, który będzie działać w większości krajów. Przed wyjazdem sprawdź, które zasilacze będą odpowiednie do użytku w kraju lub regionie, który odwiedzisz.

  Zapakuj przedłużacz

  Gniazdka elektryczne w hotelach znajdujące się w pobliżu szafki nocnej często są trudno dostępne lub podłączone są do nich inne potrzebne urządzenia, takie jak lampka nocna i budzik. Przechowuj specjalny przedłużacz w futerale aparatu PAP, aby móc go zawsze bez problemu podłączyć do zasilania.

  Zabierz zapasowy akumulator

  Awarie zasilania mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Ponadto podczas podróży w odległe części świata Twoje miejsce zakwaterowania lub przewoźnik mogą nie zapewnić dostępu do gniazdka elektrycznego do zasilania urządzenia do terapii. Dobrze więc jest zawsze mieć przy sobie przenośny akumulator przeznaczony do stosowania z danym urządzeniem PAP. Pilnuj, aby był zawsze całkowicie naładowany — przed wyjazdem do domu i podczas całej podróży.

  Dbaj o prawidłowy wypoczynek nocny

  Podróż w interesach lub dla przyjemności może zakłócić Twój typowy rytm snu i często jest tak, że mamy skłonność do wypełniania czasu na wypoczynek nocny innymi zajęciami związanymi z pracą lub ekscytującą podróżą. Niemniej jednak prawidłowy, dobry wypoczynek ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji naszego organizmu każdego dnia. Staraj się zapewniać sobie osiem godzin snu każdej nocy i nigdy nie śpij krócej niż sześć godzin. Będąc w podróży swojego życia, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz jest zmęczenie lub drażliwość ze względu na brak snu.

  „Mój aparat CPAP zawsze towarzyszy mi w podróży”.

   

  Masz obawy co do podróżowania ze swoim urządzeniem? Sprawdź, co mówią o tym użytkownicy, którzy już to robili.

  Aparat CPAP na pokładzie samolotu

  Nie musisz rezygnować z podróżowania ze względu na bezdech senny. Nie wolno jednak zaprzestawać leczenia zaburzeń oddychania podczas snu, gdy jest się w podróży, ponieważ może to zniwelować dotychczasowe efekty terapii. Oto, jak można podróżować ze sprzętem do leczenia bezdechu sennego, pielęgnując swoje zamiłowanie do zwiedzania różnych zakątków świata.

   

  Łatwe podróżowanie z aparatem CPAP na pokładzie samolotu

   

  Przepisy amerykańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Transportu (Transportation Safety Administration) zezwalają na przenoszenie aparatów CPAP przez kontrole bezpieczeństwa. Należy przy tym pamiętać o następujących kwestiach:

  Konieczne może być wyjęcie aparatu z torby podróżnej w celu kontroli za pomocą urządzenia RTG i sprawdzenia go pod kątem zawartości substancji wybuchowych.
  W celu ochrony aparatu CPAP przed zabrudzeniem należy przynieść ze sobą dużą przezroczystą torbę plastikową i umieścić w niej aparat przed włożeniem do pojemnika.
  Przed kontrolą aparatu masz prawo poprosić członka personelu kontroli bezpieczeństwa o założenie nowych rękawiczek, oczyszczenie blatu stołu i użycie nowego wykrywacza.
  Po kontroli należy z powrotem bezpiecznie umieścić aparat w jego torbie podróżnej, aby nie doszło do jego zabrudzenia.

  Ważne!

   

  Jeśli personel lotniska zapyta o to, czy można podróżować z aparatem CPAP, można to potwierdzić, ponieważ każdy aparat firmy Philips posiada na spodzie etykietę z napisem „medical equipment” (wyrób medyczny) i „suitable for airline use” (nadaje się do użytku podczas podróży drogą powietrzną).  

  Podróżowanie zagranicę

   

  Jeśli wybierasz się poza terytorium swojego kraju, pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego zasilacza lub przewodu zasilającego. W niektórych państwach stosowany jest prąd elektryczny o innym napięciu i inne gniazdka. Zasilanie aparatu prądem o innym napięciu bez stosownego adaptera może uszkodzić urządzenie.

  Wybieranie przenośnego aparatu CPAP

  Nie wszystkie są równe

   

  Dla podróżujących często przenośny aparat PAP jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest mniejszy, lżejszy, łatwy do przenoszenia i nie rzuca się w oczy. Przenośny aparat CPAP łatwo zmieści się w zwykłej torbie na bagaż podręczny, nie wymagając oddzielnej torby podróżnej. Stosowane obecnie innowacje w zakresie projektowania i technologii umożliwiają osiągnięcie takiego samego efektu terapii w miniaturowym urządzeniu PAP co w typowym urządzeniu domowym. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie przenośne aparaty PAP są takie same. Rozejrzyj się za aparatami działającymi cicho, wyposażonymi w ustawienia zapewniające komfort terapii i funkcje podobne do tych dostępnych w urządzeniu domowym.

  Poznaj DreamStation Go

  Dowiedz się więcej na temat przenośnego aparatu CPAP Dreamstation Go

  Nie daj się nabrać

  O czym warto wiedzieć przy zakupie przenośnego aparatu CPAP?

  Podróżne aparaty PAP mają różne rozmiary, kształty i dodatkowe funkcje. Niektóre mogą wyglądać na wyjątkowo małe, ale wówczas w celu skutecznego działania wymagają podłączenia wielu kolejnych elementów, np. urządzenia domowego. Oto kilka dodatkowych porad, które pomogą Ci w dobraniu aparatu do indywidualnych potrzeb.
  Komponenty
  Urządzenie z mniejszą liczbą elementów składowych wymaga krótszego czasu montażu na potrzeby użytkowania i łatwiej je zmieścić w walizce.
  Masa
  Po co podróżować z ciężkim bagażem? Porównaj urządzenia PAP pod względem ich masy.
  Przewód
  Każdy producent ma w ofercie inne przewody, szukaj więc takich, które oferują przewody mniejsze, a więc łatwiejsze do spakowania, i zapewniające większą swobodę ruchu podczas snu.
  Dodatkowe przydatne funkcje
  Sprawdź, czy urządzenie ma dodatkowe przydatne funkcje, takie jak włączanie za pomocą wygodnego w użyciu ekranu dotykowego czy wbudowane gniazdo USB do ładowania telefonów komórkowych i innych urządzeń, by nie trzeba było korzystać z gniazdek przeznaczonych do zasilania lampek nocnych, budzików itp.

  Podróżne akcesoria przenośne do leczenia bezdechu sennego

  DreamStation Go

  Torby podróżne

  Często konieczność przewożenia ze sobą aparatu PAP, maski, przewodu powietrznego i przewodu zasilania odstręcza od korzystania z terapii podczas podróży. Jednak obecnie dostępnych jest szereg toreb ułatwiających pakowanie i przenoszenie produktów do terapii, a także sprawiających, że są one łatwo dostępne i wygodne w użyciu. Ich oferta obejmuje m.in. usztywnione futerały, torby podróżne z paskiem umożliwiającym noszenie przez ramię i z miejscem na dodatkowe akcesoria oraz wiele innych.
  DreamStation Go

  Organizery przyłóżkowe

  Te przydatne akcesoria pozwalają wygodnie i bezpiecznie przechowywać maskę, przewód powietrzny i przewód zasilania, gdy nie jesteś w pobliżu. A gdy kładziesz się spać, sprawiają, że wszystko jest pod ręką.
  DreamStation Go

  Zasilacze

  Dostępny jest szereg zasilaczy do zasilania urządzenia do terapii, które można podłączyć na przykład do gniazda zapalniczki w samochodzie albo do stosowanego na jednostkach pływających akumulatora głębokiego rozładowania.
  DreamStation Go

  Akumulatory

  Podobnie jak akumulatory zasilające urządzenia elektroniczne, akumulator przeznaczony do użytku z aparatem PAP stał się mniejszy i lżejszy dzięki postępowi technologicznemu ostatnich lat. Pozwala to łatwiej i wygodniej kontynuować terapię podczas podróżowania. Akumulatory aparatów CPAP.