Gina Roberts-Grey
Nasze DNA odpowiada nie tylko za nasz kolor oczu i włosów. Jak wynika z pewnego badania, wyniszczające zaburzenie snu, jakim jest bezsenność, ma prawdopodobnie podłoże genetyczne i dla niektórych z nas może być zaburzeniem dziedzicznym.
Jaki jest związek między genami a snem?
Naukowcy twierdzą, że u niektórych ludzi geny zwiększają ich odpowiedź na stres. Zwiększona reakcja stresowa zwiększa z kolei prawdopodobieństwo problemów ze snem i wystąpienia bezsenności.
Jak na ironię, problemy ze snem mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie genów, sprawiając, że dla wielu osób brak snu staje się błędnym kołem.
Jak podkreśla Terry Cralle, certyfikowana specjalistka w dziedzinie edukacji snu, konsultantka Amerykańskiego Stowarzyszenia Bezdechu Sennego (ASAA) i dyrektor ds. rozwoju biznesowego ośrodka Woodlands Sleep Evaluation Center w The Woodland w Teksasie, niewystarczająca ilość snu może zaburzać prawidłową pracę genów.
„Geny mają wpływ na to, ile snu potrzebujemy, przy czym szacuje się, że rodzajów bezsenności o podłożu genetycznym może być co najmniej sześć” – wyjaśnia.
Zaledwie tydzień łagodnego niedoboru snu wpływa na pracę aż 711 różnych genów.
„Z najnowszych badań wynika, że spanie w ciągu dnia może zaburzyć funkcjonowanie około jednej trzeciej naszych genów” – tłumaczy Cralle.
Takie rozregulowanie snu może zaburzyć cały rytm dobowy, czyli 24-godzinny cykl, który jest dla organizmu informacją o tym, kiedy ma iść spać, a także inne czynności organizmu, w tym przemianę materii, reakcję zapalną, stres i odpowiedź układu odpornościowego. „Geny przekazują instrukcje dotyczące wytwarzania białek w organizmie. Białka te tworzą sygnały chemiczne i hormony, które regulują czynności organizmu i wiele procesów, takich jak sen” – podkreśla Cralle.
Myślisz, że nieprzespane noce to wina Twojego DNA?
Badania genetyczne są jedynym sposobem, aby z pewnością stwierdzić, czy to geny nie pozwalają Ci oddać się w objęcia Morfeusza. Rozmowa z bliskimi może Ci pomóc w ustaleniu, czy masz genetyczną predyspozycję do bezsenności. Porozmawiaj z jak największą liczbą krewnych – im więcej informacji uda Ci się zebrać, tym lepiej będziesz przygotowany, by zmierzyć się z tym problemem – radzi Cralle. Jeśli spotkasz członków rodziny, którzy mają problemy ze snem, zapytaj o ich sposoby na dobry sen.
W następnej kolejności porozmawiaj z lekarzem.
„Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na sen mają geny oraz inne czynniki, takie jak stres, dieta i higiena snu” – wyjaśnia.
Niezależnie od powodu bezsennych nocy Cralle ma kilka sztuczek, które pomagają się wyspać. „Zrelaksuj się wieczorem na kilka godzin przed pójściem spać, co wieczór wykonuj te same czynności przed snem i zadbaj o to, aby Twoja sypialnia była przytulna i zachęcała do wypoczynku” – radzi. „Te nawyki pomogą Ci zwiększyć szansę na zaśnięcie i przespanie całej nocy”.
Medytacja lub joga na godzinę przed pójściem spać również może pomóc osobom z predyspozycją do bezsenności pokonać ich genetycznie uwarunkowaną odpowiedź na stres i ułatwić sen.