Światowy Dzień Snu 2018

Poznaj ciekawostki oraz cenne porady dotyczące odpowiedniej higieny snu

1
Wybierz interesujący Cię obszar
2
Szczegóły kontaktu

Zawsze jesteśmy zainteresowani współpracą.

Daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.

1
2
Szczegóły kontaktu

Sen wpływa na wszystko

 

 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego mamy gorsze dni, jesteśmy nie w humorze i nie możemy się skoncentrować przez cały dzień jest w gruncie rzeczy banalna – bo się nie wyspaliśmy albo w ogóle słabo sypiamy.

 

Choć często niewyspanie traktuje się jak wymówkę, z wielu badań wynika, że brak snu ma de facto wpływ na każdy aspekt naszego życia.

 

 

 

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Scientific American” rola snu nie została jeszcze do końca poznana, zwłaszcza jeśli chodzi o jego funkcje biologiczne. Jak podkreśla autor artykułu, „mimo że poznaliśmy funkcje każdego innego podstawowego ludzkiego instynktu już 2000 lat temu, wciąż nie potrafimy określić biologicznych funkcji snu”.

 

Naukowcy opracowali listę konkretnych zagadnień powiązanych ze snem: „Śpiący mózg odgrywa kluczową rolę w procesie uczenia się i pamięci, co od kilku lat wielokrotnie podkreślają naukowcy zajmujący się badaniem snu. To jednak nie wszystko.

 

Coraz powszechniej przyjmuje się, że sen prawdopodobnie wpływa na regulację podstawowych procesów metabolicznych, a nawet na stan psychiczny”.

 

Po pierwsze naukowcy odkryli, że w zamian za każde dwie godziny, które człowiek spędza na jawie, mózg potrzebuje spędzić godzinę „w trybie offline”, aby przetworzyć zarejestrowane informacje.

 

To wyjaśnia, dlaczego przeciętna osoba potrzebuje w nocy od siedmiu do dziewięciu godzin snu, aby czuć się świeżo następnego dnia.

 

Ponadto w artykule zwraca się uwagę, że sen „[jest] także konieczny do tego, by wydobyć główną myśl z obszernych zbiorów informacji i odkryć zasady kierujące takimi informacjami, co oznacza, że w przypadku dostarczenia różnych bodźców sen może nam pomóc w określeniu zasad na podstawie odpowiedzi na bodźce, a nawet może nam ułatwić odkrycie reguł i zasad, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia”.

 

To wyjaśnia zjawisko, jakim jest rozwiązywanie problemów lub odkrywanie odpowiedzi podczas snu.

 

W artykule zwraca się też uwagę, że sen ma też związek ze stanem psychicznym człowieka. Jak podano w artykule, „u osoby cierpiącej na depresję prawdopodobieństwo zachorowania na bezdech senny jest czterokrotnie większe, a osoba cierpiąca na bezdech senny ma pięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na depresję”. Ponadto „u osoby cierpiącej na chorobę afektywną dwubiegunową pozbawienie snu powoduje przejście w stan maniakalny”.

 

Sen jest też ważny dla naszego samopoczucia fizycznego, a coraz więcej badań wskazuje na związek między złymi nawykami związanymi ze snem a chorobami serca, nadciśnieniem, otyłością i innymi problemami zdrowotnymi. Jak podkreśla autor artykułu opublikowanego w „Scientific American”, sen może mieć też jednak natychmiastowy wpływ na nasz nastrój, a z czasem na nasz stan umysłu. 

 

 

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.