Światowy Dzień Snu 2018

Poznaj ciekawostki oraz cenne porady dotyczące odpowiedniej higieny snu

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.">
1
Wybierz interesujący Cię obszar
2
Szczegóły kontaktu

Zawsze jesteśmy zainteresowani współpracą.

Daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.

1
2
Szczegóły kontaktu

Podejrzewasz u siebie bezdech senny? 
„Test kuksańca” pomoże Ci to sprawdzić.

 

Jennifer Nelson

 

Czy Twój partner lub partnerka szturcha Cię w łóżku w żebra, kiedy chrapiesz lub przestajesz oddychać? Jeśli odpowiedź brzmi tak i jesteś osobą w wieku 50+, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na bezdech senny, czyli zaburzenie powodujące wielokrotne blokowanie dróg oddechowych w czasie snu, które sprawia, że ciągle się budzisz i niespokojnie drzemiesz, co zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym problemów ze strony układu krążenia, takich jak zawał i udar mózgu.

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie CHEST osoby biorące udział w laboratoryjnym badaniu snu zapytano, czy ich partner lub partnerka kiedykolwiek szturchnął/szturchnęła ich w łóżku łokciem, ponieważ 1) chrapały lub 2) przestały oddychać.

 

U mężczyzn powyżej 50 roku życia ze wskaźnikiem masy ciała powyżej 31, którzy odpowiedzieli na to pytanie twierdząco, prawdopodobieństwo zdiagnozowania bezdechu sennego wynosiło 96,6 procent.

 

Istnieje więc spora szansa, że kuksaniec w żebra od partnera lub partnerki podczas snu oznacza, że cierpisz na bezdech senny.

 

Zdaniem dr. Murraya Grossana, otolaryngologa z Los Angeles, partnerzy mogą rozpoznać objawy bezdechu sennego i uratować życie swojej drugiej połówce, wiedząc, że chrapie lub przestaje oddychać w czasie snu.

Choć z pozoru takie zachowania w czasie snu wydają się po prostu irytujące, w rzeczywistości mogą być one oznaką czegoś poważniejszego.

 

Naukowcy ustalili, że szturchanie łokciem chrapiącej osoby pozwala prawidłowo rozpoznać bezdech senny w 84 procentach przypadków (miernik czułości). Niemniej jednak wskaźnik ten umożliwiał wskazanie osób, które nie cierpiały na bezdech senny tylko w 41 procentach przypadków (miernik swoistości).

Chociaż szturchnięcie łokciem w przypadku zatrzymania oddychania w czasie snu pozwalało prawidłowo rozpoznać bezdech senny w 65 procentach przypadków, ten sam wskaźnik pozwalał wskazać osoby, które nie cierpiały na bezdech senny w 77 procentach przypadków.

 

Jeśli nie masz z kim zrobić w łóżku „testu kuksańca”, dr Grossan radzi, aby zadać sobie kilka pytań, które pomogą określić ryzyko bezdechu sennego:

- Czy w ostatnim czasie zacząłeś/zaczęłaś czuć zmęczenie lub często ziewać?

- Czy nagle zacząłeś/zaczęłaś częściej podjadać?

- Czy zdarza Ci się zasnąć w ciągu dnia, przy biurku lub na spotkaniu?

- Czy w ostatnim czasie wystąpił u Ciebie refluks lub podwyższone ciśnienie tętnicze?

- Czy mniej się ruszasz niż kiedyś?

Odpowiedź twierdząca na te pytania również może być wskaźnikiem bezdechu sennego. Jeśli martwisz się, że możesz być w grupie ryzyka, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.