Zacznij cieszyć się szczęśliwszym i zdrowszym życiem!

Niedawno rozpoznano u Ciebie bezdech senny? Przejrzyj materiały opracowane jako pomoc pacjentom w terapii i zadbaj o utrzymanie motywacji.

Informacje na temat urządzeń i masek CPAP
 

Urządzenie do terapii CPAP (wytwarzające stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) podaje w trybie ciągłym powietrze przez przewód do maski twarzowej, co sprawia, że drogi oddechowe pozostają drożne podczas snu.

 

Początki przystosowywania się do leczenia zaburzeń oddychania podczas snu mogą być trudne, ale oswojenie się z terapią przyczyni się do poprawy jakości snu i ogólnego zdrowia.

Maski
 

Dostępnych jest wiele różnego typu wygodnych masek dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. W zależności od tego, w jaki sposób oddychasz w czasie wypoczynku nocnego, stosować można maskę nosową lub twarzową. Po założeniu maski możliwe jest oddychanie w naturalny sposób. 

Poduszki
 

Poduszki sprawiają, że maska wygodnie i szczelnie przylega do skóry, aby powietrze podawane z aparatu do terapii mogło utrzymywać drożność dróg oddechowych. 

Uprząż
 

Uprząż powoduje, że maska pozostaje stabilnie zamocowana podczas snu. Zbyt ciasne założenie uprzęży może spowodować uszkodzenie produktu i zmniejszyć skuteczność terapii. 

Aparaty do terapii

 

Aparat CPAP (wytwarzający stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) zapewnia stały przepływ powietrza pod ciśnieniem przez gardło, co sprawia, że drogi oddechowe pozostają drożne podczas snu.

Ustawienia wyświetlacza
 

Aparaty CPAP mają różne ustawienia, które pozwalają lekarzowi dostosowywać ciśnienie podawanego powietrza. Należy zawsze stosować ustawienie zalecone przez lekarza.

Przewód
 

Przewód jest elementem, przez który powietrze z aparatu CPAP jest podawane do maski. Przewód należy umieścić na wezgłowiu łóżka lub przeprowadzić go przez nie, aby nie dopuścić do przypadkowego przyciśnięcia go podczas snu.

Filtry

Zadaniem filtrów jest umożliwienie pacjentowi oddychania czystym powietrzem. Niektóre aparaty posiadają tylko jeden filtr, podczas gdy inne są wyposażone także w dodatkowy filtr bardzo dokładnego oczyszczania. 

Przepływ powietrza
 

Aparat CPAP wtłacza powietrze przewodem przez maskę do dróg oddechowych. Zapewnia to ich drożność i zapobiega występowaniu bezdechu sennego.