1
Artykuły o tematyce motoryzacyjnej

Halogenowe żarówki samochodowe

Łatwe udoskonalenie świateł


Mimo istnienia takich technologii jak lampy ksenonowe i źródła światła LED większość samochodów, które można obecnie napotkać na drogach, nadal korzysta z żarówek halogenowych. Na forach regularnie pojawiają się pytania o lepsze rozwiązania oświetleniowe, ale istnieją też proste i legalne sposoby na udoskonalenie świateł halogenowych.

 

Wystarczy wymienić żarówkę, na przykład na model H4 lub H7 X-tremeVision, aby uzyskać wiązkę światła o 130% jaśniejszą i o 45 metrów dłuższą. Oto krótki opis sposobu działania tych żarówek.

 

Różnica pomiędzy lumenami a luksami

Ilustracja 1: lumeny i luksy
Ilustracja 1: lumeny i luksy

Strumień światła jest mierzony w lumenach. Stanowi on całkowitą ilość światła, jaką żarówka emituje we wszystkich kierunkach. Natomiast luksy to intensywność światła, które faktycznie dociera na drogę. Różnica jest istotna, ponieważ strumień światła żarówki każdego typu jest precyzyjnie zdefiniowany w przepisach ECE i może tylko bardzo nieznacznie odbiegać od podanych wartości. Na przykład zgodnie z normą ECE R37, żarówka H7 12 V musi mieć 1500 lm +/-10%. Dlatego jeśli więcej światła ma docierać na drogę, dostępna ilość światła musi być wykorzystywana lepiej i bardziej efektywnie.

 

Ważna odległość pomiędzy 50 a 75 metrami

 

Aby oświetlać prawy pas na większą odległość, wiązka świateł mijania po prawej stronie jest dłuższa. Ta asymetryczna pochylona wiązka światła jest wyraźnie widoczna w miejscu, w którym linia odcięcia wznosi się, gdy pojazd z włączonymi światłami jest skierowany w stronę ściany o jasnym kolorze. Ważne jest, aby droga w odległości ponad 50 m od samochodu była oświetlona tak jasno, jak to możliwe. To pozwala kierowcom wystarczająco wcześnie dostrzec obiekty i niebezpieczeństwo oraz odpowiednio reagować.

Ilustracja 2: asymetryczne światła mijania
Ilustracja 2: asymetryczne światła mijania

Najważniejsze punkty pomiaru to:

 

  • 50V = 50 metrów przed samochodem
  • 50R = 50 metrów przy zewnętrznej krawędzi drogi (w przypadku ruchu prawostronnego)
  • 75R = 75 metrów przy zewnętrznej krawędzi drogi (w przypadku ruchu prawostronnego)
 
Współczynnik FOM (Figure of Merit) jest obecnie powszechnie stosowanym sposobem na mierzenie jakości światła emitowanego przez reflektory. Współczynnik ten jest obliczany na podstawie sumy intensywności światła we wszystkich punktach pomiaru, przy czym punktowi w odległości 75 m przypisuje się podwójną wagę:
 
  • FOM [luksy] = intensywność oświetlenia (2 x 75R + 50R + 50V)

 

Im wyższy jest współczynnik FOM, tym lepsze oświetlenie. Oczywiście przy założeniu, że maksymalne dopuszczalne wartości oświetlenia (wartości oślepienia) nie są przekroczone powyżej linii odcięcia.
 
Jak działają żarówki X-tremeVision
 
Takie żarówki jak Philips X-tremeVision, które rzucają więcej światła na drogę, są wyposażone w mniejszy, a jednocześnie jaśniejszy żarnik. Ponieważ powierzchnia luminancji jest mniejsza, łączna ilość światła nie zmienia się znacząco. Jednak reflektor może wykorzystać dostępne światło bardziej efektywnie i skierować je na zakres odległości opisany powyżej. W rezultacie otrzymujemy wyższy współczynnik FOM: do 130% większą jasność i do 45 m większy zasięg. Oczywiście jest to zawsze w pewnym stopniu zależne od używanego systemu reflektorów.
 
Jaśniejszy i gorętszy żarnik jest również przyczyną, dla której te szczególnie wydajne źródła światła zawsze mają krótszą żywotność niż standardowe żarówki. Firma Philips we wszystkich żarówkach wykorzystuje specjalne, odporne na ciśnienie szkło kwarcowe. Szczególnie wysokie ciśnienie do 15 barów w żarówce przynajmniej częściowo rekompensuje krótszy czas użytkowania. 15 barów to ciśnienie, gdy żarówka jest chłodna. Gdy żarówka świeci, ciśnienie w szklanej żarówce jest nawet trzy razy wyższe.
 
Uwaga końcowa na temat montażu żarówek
 
Często mówi się, aby nie dotykać żarówek halogenowych gołymi rękami, ale największym problemem nie jest tłuszcz, który może przylgnąć do szkła i spowodować uszkodzenia, ponieważ tak naprawdę wymagałoby to nagromadzenia się ogromnej ilości zanieczyszczeń. O wiele gorsze są nawet najmniejsze ilości zanieczyszczeń, które wyparowują w reflektorach i osadzają się na czułych powierzchniach luster. Może to spowodować dość szybkie powstanie nieestetycznych powłok, które w pewnym momencie wpłyną na jakość oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem jest każdorazowe zakładanie odpowiednich rękawiczek.

Dowiedz się więcej:

Wymieniaj parami

Wymieniaj parami

Co decyduje o jakości żarówki halogenowej

Co decyduje o jakości żarówki halogenowej