Refundacja NFZ

Informacje dotyczące refundacji aparatów CPAP do leczenia bezdechu sennego.

*

Oczekiwania

* To pole jest wymagane
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Prosimy o doprecyzowanie czego oczekujesz w odpowiedzi
*
*
*

  Refundacja aparatów CPAP

  Aparaty służące do leczenia bezdechu sennego podlegają refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS-ie, możesz ubiegać się o dofinansowanie sprzętu medycznego niezbędnego dla Twojej terapii.

  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, kwota refundacji sprzętu dla osób dorosłych to 1890zł, a dla dzieci poniżej 18. roku życia – 2100zł. W przypadku, gdy cena wybranego aparatu przekracza wysokość powyższego limitu, należy dopłacić jedynie różnicę między ceną brutto, a kwotą refundacji. Dla podstawowych modeli aparatów CPAP wiąże się to zatem z wydatkiem od 210zł*.

   

  *ceny aparatów ustalane są niezależnie przez dystrybutorów i mogą być wyższe od przedstawionej powyżej

  Co zrobić by uzyskać refundację?

  W przypadku zdiagnozowania u Ciebie bezdechu sennego (diagnoza ta możliwa jest po wykonaniu badania polisomnograficznego lub poligraficznego) prowadzący Cię lekarz przeprowadzi próbę leczenia, dzięki której dopasuje odpowiednie ciśnienia terapeutyczne w aparacie CPAP. Miareczkowanie, czyli procedura dopasowywania ciśnienia terapeutycznego do indywidulanych potrzeb pacjenta, odbywać może się zarówno w placówce służby zdrowia, jak i w domu, na aparacie wypożyczonym z ośrodka leczenia zaburzeń snu.

  Jak uzyskać refundację w 3  krokach?

  Krok 1.

  Po wyznaczeniu odpowiednich ciśnień, lekarz powinien wypisać Ci zlecenie zaopatrzenia w aparat do leczenia bezdechu sennego wraz z instrukcjami dotyczącymi terapii. Takie zlecenie możesz otrzymać od lekarza pulmonologa, laryngologa lub internisty.

  Krok 2.

  Otrzymane zlecenie należy potwierdzić w wojewódzkim oddziale NFZ, w którym jest się zarejestrowanym*. Możesz tego dokonać:

  - osobiście,

  - prosząc inną osobę o udanie się tam w Twoim imieniu,

  - lub pocztą (wówczas zatwierdzone zlecenie zostanie odesłane z powrotem na Twój adres).

   

  *W nagłych przypadkach, gdy konieczne jest jak najszybsze zaopatrzenie w aparat do leczenia bezdechu, w potwierdzeniu zlecenia może pośredniczyć oddział NFZ, na terenie którego obecnie przebywasz – nawet jeśli nie jesteś w nim obecnie zarejestrowany.

  Krok 3.

  Z potwierdzonym zleceniem udaj się do świadczeniodawcy, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

   

  W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja – potrzebny sprzęt medyczny możesz zakupić w dowolnej placówce na terenie całego kraju. Odbiór sprzętu zgodnego z wypisanym przez lekarza zleceniem, należy potwierdzić własnoręcznym podpisem.

  Bardzo ważną częścią terapii jest jej stałe monitorowanie. Dla odpowiedniego przebiegu terapii pamiętaj, aby zaopatrzeć się w sprzęt u sprzedawcy zapewniającego autoryzowany serwis Philips Respironics.