Centrum prasowe | Polska

sie 13, 2020

Fundacja Rak’n’Roll i Fundacja Philips szkolą lekarzy w zakresie czujności onkologicznej w ciąży

Rocznie w Polsce nawet u 400 kobiet w ciąży diagnozowany jest nowotwór, a jednym z diagnozowanych naczęściej jest rak piersi.  Fundacja Rak’n’Roll oraz Fundacja Philips ponownie łączą siły, by zwiększać czujność onkologiczną ginekologów-położników, a także samych pacjentek . Działania edukacyjne w zakresie profilaktyki onkologicznej będą prowadzone w formie wykładów on-line oraz ogólnopolskich warsztatów dla lekarzy pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika.

Świadomość problemu nowotworów u kobiet w ciąży rośnie. Niestety w tej grupie rak piersi jest rozpoznawany w bardziej zaawansowanym stadium niż u kobiet nieciężarnych. Wynika to z częstego traktowania rosnącego guza jako fizjologicznej odpowiedzi tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Diagnoza może być opóźniona nawet do 7 miesięcy. Taka sytuacja zwiększa ryzyko przerzutów i znacząco zmniejsza szansę na pełny powrót do zdrowia1

 

Rak piersi jest nowotworem, którego diagnostyka u kobiet w ciąży ale także po porodzie i podczas karmienia piersią jest bardzo trudna tłumaczy Joanna Rokoszewska-Łojko, odpowiedzialna za program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll. – Niestety na co dzień spotykamy się z opiniami lekarzy, że badanie USG w ciąży nie ma sensu ze względu na zmiany w budowie piersi, a pojawiające się guzki czy obrzęki są naturalne dla stanu kobiety. Te wciąż pokutujące mity na temat raka piersi w ciąży, a także uśpiona czujność onkologiczna w środowisku lekarskim, jak i u samych pacjentek stanowią główną przyczynę opóźnień w diagnostyce i rozpoczęciu leczenia - dodaje Rokoszewska-Łojko.

Dwa fundamenty: profilaktyka i diagnostyka

Z problemem uśpionej czujności onkologicznej podczas ciąży powinni zmierzyć się zarówno lekarze, pacjentki, jak i najbliższe im osoby. W profilaktyce nowotworów piersi ogromną rolę odgrywa świadomość samych kobiet oraz ich partnerów na temat tego, w jaki sposób i jak często przeprowadzać samobadanie piersi. Niestety, tylko połowa Polek ma świadomość, jak prawidłowo je wykonywać i robi to odpowiednio często2. Ponadto problemem jest także strach pacjentek przed wykonaniem badania USG – jak pokazują wnioski z przeprowadzonego na zlecenie firmy Philips sondażu, aż 69 proc. respondentek miało wątpliwości i obawy przed wykonaniem takiego badania, obawiając się o jego wynik (36 proc.) lub o to, że badanie negatywnie wpłynie na ich zdrowie (12 proc.)3

 

- Kobiety nie wykonują badania USG ze strachu przed rakiem. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ w przypadku profilaktyki chorób nowotworowych czas odgrywa kluczową rolę – im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym lepsze są rokowania – mówi dr Paweł Guzik, specjalista ginekologii, położnictwa i ultrasonografii, Oddział Ginekologii i Położnictwa- Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie, wykładowca i konsultant w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii w Zamościu. – W profilaktyce niezwykle istotne jest to, aby wszystkie pacjentki, również te będące w ciąży i karmiące, wykonywały cykliczne badania USG piersi. Jest to odpowiedzialność, która leży nie tylko po stronie kobiet ale także nas, ginekologów – dodaje Paweł Guzik.

 

O tym, jak ważna jest wczesna diagnostyka świadczą również zalecenia Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, mówiące o tym, że u kobiet powyżej 35. roku życia badanie USG piersi jest zalecane: u wszystkich ciężarnych w I trymestrze ciąży, u kobiet karmiących raz do roku. Wśród młodszych kobiet zaleca się rozważenie wykonania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży, u kobiet karmiących raz w roku. W przypadku zmian w obrębie piersi takich jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk – badanie należy wykonać zawsze, niezależnie od wieku kobiety.

Boskie USG, czyli sonommamografia u kobiet w ciąży i karmiących

Fundacja Rak’n’Roll od lat prowadzi działania na rzecz edukacji kobiet w zakresie profilaktyki onkologicznej, a także poprawy wykrywalności nowotworów u kobiet w ciąży. Cykl ogólnopolskich warsztatów dla ginekologów i położników pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika, już drugi rok z rzędu. Firma Philips oraz Fundacja Philips, w zgodzie z misją zapewnienia dostępu do opieki medycznej dzięki innowacjom dla osób wykluczonych zdrowotnie, wspierają wspomniane warszaty oraz ich główny cel, jakim jest wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży i podczas karmienia. Drugą edycję programu otworzą wykłady on-line, a zaraz po nich w 10 miastach w Polsce odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie USG piersi kobiet w ciąży i karmiących. 

 

225 lekarzy ginekologów i położników, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji programu każdego roku prowadzi łącznie ponad 10 tysięcy ciąż – mówi Joanna Rokoszewska-Łojko. - Olbrzymie zainteresowanie warsztatami ze strony lekarzy pokazuje, jak potrzebny i ważny jest to projekt. Cieszymy się, że również w tym roku eksperci programu przekażą  specjalistyczną wiedzę i najlepsze praktyki kolejnym lekarzom. – powiedziała Joanna Rokoszewska-Łojko.  

 

Projekt „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących” realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i położników oraz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a działania podejmowane w jego ramach skierowane są zarówno do lekarzy specjalistów, jak również do influencerów parentingowych, dzięki czemu przekaz edukacyjny dotyczący profilaktyki nowotworów piersi oraz walki z uśpioną czujnością onkologiczną w trakcie ciąży i karmienia trafia do olbrzymiej liczby kobiet w całej Polsce.

 

W Philips wierzymy, że odpowiednie działania edukacyjne pomogą zmienić statystyki, dlatego cieszymy się, że Fundacja Philips oraz Philips Polska wpiera tak potrzebną inicjatywę - powiedział Reinier Schlatmann, prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – Wiedza zdobywana podczas warsztatów jest bezcenna, a uzupełnienie jej o element praktyczny pozwala lekarzom zdobyć niezbędne kompetencje w diagnozowaniu nowotworu piersi wśród kobiet ciężarnych i karmiących, dając tym samym szansę na wczesną diagnozę, lepsze efekty leczenia i szczęśliwe  macierzyństwo – dodaje Reinier Schlatmann.

1http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf; rysunek 2.10, s. 13 (dostęp: czerwiec 2020)

2Badanie przeprowadzone w ramach kampanii BreastFit w lipcu 2019  przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na reprezentacyjnej grupie Polaków (Łącznie 1020 osób, w tym 493 mężczyzn i 527 kobiet) w wieku od 18 do 65 lat z całej Polski

3Raport „Karmienie dziecka i badanie USG piersi” przeprowadzone na zlecenie Philips Polska przez SW Research we wrześniu 2019 roku

About Royal Philips  


Philips to wiodący dostawca technologii medycznych, którego misją jest poprawa zdrowia osiągana poprzez kompleksową opiekę nad pacjentem, począwszy od zdrowego trybu życia, profilaktyki, po diagnostykę, leczenie i opiekę domową. Philips wykorzystuje zaawansowane technologie, analizy kliniczne oraz doświadczenia swoich partnerów, aby dostarczyć zintegrowane rozwiązania dla sektora ochrony zdrowia. Firma ma siedzibę główną w Holandii i jest liderem w obszarze diagnostyki obrazowej oraz opartego na niej leczenia, monitorowania stanu zdrowia pacjentów, informatyki medycznej, a także w dziedzinie zdrowia konsumentów i opieki domowej. Firma w 2019 roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 19,5 miliarda dolarów, a obecnie zatrudnia ok. 80 000 pracowników w ponad 100 krajach. Informacje na temat firmy Philips można znaleźć na www.philips.pl
Więcej informacjiMniej informacji

Tematy

Kontakt

ewa piaseczna

Ewa Piaseczna – Spitaleri

Brand & Communication Manager Komunikacja korporacyjna oraz profesjonalna opieka zdrowotna

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Udostępnij w mediach społecznościowych

Zasoby multimedialne

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?