Lumify
Philips Lumify

Philips Lumify
Przypadek kliniczny

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

Informacje kontaktowe

* To pole jest wymagane

*

Dane kontaktowe

*
*
*

Firma/Placówka

*
*
*

Przypadek: Adenocarcinoma jelita grubego


Zaskakujące rozpoznanie w trakcie sobotniej  pediatrycznej wizyty domowej– badanie POINT OF CARE  rozszerzone na rodzinę pacjenta.

 

Sobota, godzina 20.30, dzieci w łóżkach, kawa w filiżance, początek cudownego wieczoru…. telefon:
– Pani doktor, bardzo przepraszam, że o tej godzinie, ale mamy problem. Jaś od wczoraj wymiotuje, mówi, że boli go brzuszek, nie chce pić, nie wiemy co robić. On  już raz tak miał i trafiliśmy do szpitala, pomoże Pani, mieszkamy tylko kilka ulic od Pani…?
Cóż było robić, nieco niechętnie wstałam z fotela, rzuciłam mężowi: „Kochanie, za pół godziny będę z powrotem.”  i  pojechałam.


Na miejscu zbadałam 3-letniego Jasia, który okazał się nie być z tak dramatycznym stanie jak relacjonowała mi mama dziecka. Ostatnie wymioty miały miejsce w godzinach porannych, w badaniu przedmiotowym poza niewielkimi cechami odwodnienia nie stwierdziłam nieprawidłowości. Dla pewności wykonałam  badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które również nie budziło moich zastrzeżeń.  Zaleciłam odpowiednie  leczenie, na odchodnym dodając, że podawanie wymiotującemu dziecku gorącego rosołku z gęsiny pomiędzy wymiotami jest co najmniej niewskazane.  Już miałam wrócić do zimnej już zapewne kawy, gdy padło pytanie:

– A może Pani zbadać jeszcze babcię, ma chyba to samo co Jaś, ale nie wymiotuje. Mówi jeszcze, że boli ją tu – powiedziała matka Jasia wskazując na okolicę prawego podbrzusza.
 

74-letnią babcię pacjenta znalazłam w pokoju obok, wyraźnie cierpiąca leżała na łóżku. Poza bólem w prawym podbrzuszu nie podawała żadnych innych objawów. Jakież było moje zdziwienie, gdy przystąpiwszy do badania palpacyjnego wyczułam duży guz we wspomnianej lokalizacji. Niewiele myśląc przyłożyłam głowicę konweksową.

Guz jelita grubego

Guz jelita grubego - unaczynienie w funkcji Doppler

W okrężnicy wstępującej  ok. 5 cm nad zastawką krętniczo – kątniczą widoczny guz, naciekający  ścianę jelita, z wyraźną szypułą, wpuklający się do jego światła, o orientacyjnych  wymiarach 85mm na 55mm. Wyrostka robaczkowego nie udało się uwidocznić.

Z uwagi na obecne dolegliwości  oraz zły stan ogólny skierowałam pacjentkę w trybie natychmiastowym  na  zaprzyjaźniony oddział chirurgiczny.
 

Rozpoznanie ostateczne: Adenocarcinoma jelita grubego T3N1M0.

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?