Sobota, godzina 20.30, dzieci w łóżkach, kawa w filiżance, początek cudownego wieczoru…. telefon: – A może Pani zbadać jeszcze babcię, ma chyba to samo co Jaś, ale nie wymiotuje. Mówi jeszcze, że boli ją tu – powiedziała matka Jasia wskazując na okolicę prawego podbrzusza. 74-letnią babcię pacjenta znalazłam w pokoju obok, wyraźnie cierpiąca leżała na łóżku. Poza bólem w prawym podbrzuszu nie podawała żadnych innych objawów. Jakież było moje zdziwienie, gdy przystąpiwszy do badania palpacyjnego wyczułam duży guz we wspomnianej lokalizacji. Niewiele myśląc przyłożyłam głowicę konweksową.
– Pani doktor, bardzo przepraszam, że o tej godzinie, ale mamy problem. Jaś od wczoraj wymiotuje, mówi, że boli go brzuszek, nie chce pić, nie wiemy co robić. On już raz tak miał i trafiliśmy do szpitala, pomoże Pani, mieszkamy tylko kilka ulic od Pani…?
Cóż było robić, nieco niechętnie wstałam z fotela, rzuciłam mężowi: „Kochanie, za pół godziny będę z powrotem.” i pojechałam.
Na miejscu zbadałam 3-letniego Jasia, który okazał się nie być z tak dramatycznym stanie jak relacjonowała mi mama dziecka. Ostatnie wymioty miały miejsce w godzinach porannych, w badaniu przedmiotowym poza niewielkimi cechami odwodnienia nie stwierdziłam nieprawidłowości. Dla pewności wykonałam badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, które również nie budziło moich zastrzeżeń. Zaleciłam odpowiednie leczenie, na odchodnym dodając, że podawanie wymiotującemu dziecku gorącego rosołku z gęsiny pomiędzy wymiotami jest co najmniej niewskazane. Już miałam wrócić do zimnej już zapewne kawy, gdy padło pytanie:
W okrężnicy wstępującej ok. 5 cm nad zastawką krętniczo – kątniczą widoczny guz, naciekający ścianę jelita, z wyraźną szypułą, wpuklający się do jego światła, o orientacyjnych wymiarach 85mm na 55mm. Wyrostka robaczkowego nie udało się uwidocznić. Rozpoznanie ostateczne: Adenocarcinoma jelita grubego T3N1M0.
Z uwagi na obecne dolegliwości oraz zły stan ogólny skierowałam pacjentkę w trybie natychmiastowym na zaprzyjaźniony oddział chirurgiczny.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueStrona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?