Philips Lumify

Philips Lumify
Przypadek kliniczny

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

Informacje kontaktowe

* To pole jest wymagane

*

Dane kontaktowe

*
*
*

Firma/Placówka

*
*
*

Przypadek: Krwioplucie - guz


Do Izby Przyjęć zgłosiła się 55-letnia kobieta, dotychczas nie chorująca przewlekle, nikotynistyka (20 paczkolat), z wywiadem przewlekającej się infekcji dróg oddechowych. Kobieta w ciągu ostatnich 2 miesięcy przyjmowała 3 różne antybiotyki, wciąż skarży się jednak na kaszel, twierdzi również, że wciąż utrzymują się u niej stany podgorączkowe, nie przekraczające 38 st C. Ponadto twierdzi, iż w ciągu ostatniego półrocza straciła około 5 kg masy ciała. Dopytywana o charakter kaszlu przyznaje, iż jest on produktywny, a plwocina okresowo jest podbarwiona na kolor ciemnoczerwony.

Z odchyleń w badaniu przedmiotowych lekarz izby przyjęć opisał trzeszczenia i furczenia nad górnym polem płucnym lewym, stwierdzane przy osłuchiwaniu przedniej powierzchni klatki piersiowej. W radiogramie klatki piersiowej w tej okolicy w uwidoczniono rozległy naciek o niejasnych charakterze, częściowo odpowiadający niedodmie, częściowo zmianom zapalnym. Zalecono uzupełnienie diagnostyki o tomografię klatki piersiowej. Wywiad i badanie przedmiotowe wskazywały jednak na konieczność różnicowania przede wszystkim pomiędzy procesem rozrostowym i gruźlicą. Zanim wykonano tomografię komputerową diagnostykę uzupełniono o przyłóżkowe badanie ultrasonograficzne płuc. W badaniu tym, w lewej okolicy podobojczykowej, uwidoczniono rozległa konsolidację podopłucnową, o nierównych, poszarpanych granicach od strony miąższy płuc. Granica zmiany od strony ściany klatki piersiowej była trudna do zidentyfikowania – może to świadczyć o naciekaniu ściany klatki piersiowej. Echogeniczność zmiany była niejednorodna, z obszarami bezechowymi w środku konsolidacji – obraz ten wskazuje na rozpad w obrębie uwidocznionej zmiany. Wreszcie w badaniu dopplerowskich stwierdzono chaotyczne unaczynienie zmiany. Całokształt badania wskazywał na zmianę nowotworową, co zostało potwierdzone w badaniu tomograficznym. Pacjentka została skierowana do ośrodka onkologicznego celem weryfikacji histopatologicznej oraz kwalifikacji do leczenie.

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?