Lumify
Philips Lumify

Philips Lumify
Przypadek kliniczny

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

Informacje kontaktowe

* To pole jest wymagane

*

Dane kontaktowe

*
*
*

Firma/Placówka

*
*
*

Przypadek: Wole guzowate tarczycy


„Pani doktor, ja też mam chrypkę, ale coś mi urosło na szyi, może Pani zerknąć?" – powiedziała 36-letnia mama pacjenta z zapaleniem krtani.

 

Wizyta domowa jakich w sezonie infekcyjnym wiele:  chłopiec 4-letni, od trzech tygodni uczęszczający do przedszkola, z podwyższoną temperaturą ciała maksymalnie do 38 stopni °C w wywiadzie, z bólem gardła oraz chrypką od trzech dni.  W badaniu przedmiotowym z odchyleń nieznacznie powiększone węzły chłonne podżuchwowe, śluzówki gardła nieco zaczerwienione, migdałki podniebienno-gardłowe  nieco rozpulchnione, bez obecności patologicznej wydzieliny w kryptach. Dziecko zbadane, zalecenia co do dalszego leczenia wydane. Już miałam wychodzić, gdy padła prośba:
– Pani doktor, ja też mam chrypkę, ale coś mi urosło na szyi, może Pani zerknąć?
Usiadłam więc z powrotem  na kanapie i zapytałam:

– Od kiedy ma Pani chrypkę?

– Od trzech tygodni, właściwie to od czterech… i jeszcze jakoś tak mi duszno, szczególnie kiedy wchodzę po schodach, jakby coś mnie chwytało za gardło. I jeszcze jest mi ciągle gorąco i jestem stale rozdrażniona.

– I nigdzie się  Pani nie zgłosiła z takimi dolegliwościami?
– Właściwie, to Pani jest pierwsza, nie miałam czasu, sama Pani rozumie, praca, wyjazdy służbowe, dwójka dzieci. Niepokoi mnie jednak ta narośl, czy to może być coś złego?
Zaproponowałam badanie: palpacyjnie po stronie prawej, tuż poniżej krtani wyczuwalny twardy guzek wielkości około 40mmx20mm, po stronie lewej nieco niżej podobna, mniejsza zmiana.
 

Jako, że obecnie jadąc na wizyty domowe zawsze mam w torbie lekarskiej ultrasonograf, przewidując przyczynę obecnych dolegliwości pacjentki, przystąpiłam do badania tarczycy głowicą liniową.

Wole guzowate tarczycy

Cieśń tarczycy

Pomiar cieśni tarczycy

Prawy płat tarczycy

Guzek w prawym płacie tarczycy

Prawy płat tarczycy - pomiary guzka

Guzek w prawym płacie tarczycy - unaczynienie w funkcji Doppler

W obrazach ultrasonograficznych widoczne liczne guzki, zarówno w cieśni, jak i w obu płatach tarczycy, z czego jeden o  wymiarach 41mmx22mmx32mm w płacie prawym, nieco modelujący tchawicę, oraz podobny w dolnym biegunie płata lewego o wymiarach 30mmx22mmx21mm.

Pacjentka została skierowana w trybie pilnym do specjalisty endokrynologa ze wstępnym rozpoznaniem wola guzowatego nadczynnego.
 

Rozpoznanie ostateczne: Wole guzowate nadczynne.  Pacjentka zakwalifikowana do thyroidektomii w trybie planowym.

lumify newsletter

Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej treści edukacyjnych

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naszą witrynę najlepiej wyświetlać w najnowszych wersjach przeglądarek Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.

Wchodzisz na polską stronę Philips Healthcare
Please select the checkbox

Strona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.

Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?