W badaniu przedmiotowym, poza tkliwością w obrębie nadbrzusza oraz dodatnim objawem Chełmońskiego oraz objawem Marphyg’ego, odchyleń nie stwierdzono, w tym nie stwierdzono objawów otrzewnowych. Konsultujący pacjenta w izbie przyjęć chirurg nie stwierdził wskazań do pilnej interwencji zabiegowej, wysunął podejrzenie zapalenia dróg żółciowych oraz zasugerował dalsza leczenie w oddziale chorób wewnętrznych. W badaniu internistycznym, poza wywiadem i badaniem przedmiotowym oraz analizą wyników badań laboratoryjnych uwzględniono jednak również orientacyjną ocenę ultrasonograficzną jamy brzusznej, ograniczając się do oceny okolicy pęcherzyka żółciowego. Badanie zgodne z filozofią point of care zostało wykonane za pomocą aparatu Lumify i przy pomocy sondy convexowej. Klinicysta wykonujący orientacyjne badanie uwidocznił pęcherzyk żółciowy a w nim nieprzemieszczający się złóg lokalizujący się w szyjce pęcherzyka. Uwagę badającego zwróciła również pogrubiała i podwójna ściana pęcherzyka.
62-letni mężczyzna z wieloletnią cukrzycą typu 2 (doustne leki przeciwhiperglikemiczne), nadciśnieniem tętniczym, otyłością patologiczną, dyslipidemią oraz kamicę pęcherzyka żółciowego w wywiadach zgłosił się do szpitalnej izby przyjęć z powodu bólów brzucha w nadbrzuszu, nudności i wymiotów treścią pokarmową oraz stanów gorączkowych (do 39 st . C) występujących od około 3 dni. W przeszłości pacjent przebył jeden epizod klasycznej kolki żółciowej – wówczas to zdecydowano o konieczności przeprowadzenie cholecystostomii, pacjent został wstępnie zakwalifikowany do zabiegu i wpisany na listę osób oczekujących.
W badaniach laboratoryjnych wykonanych w szpitalnej izbie przyjęć z nieprawidłowości stwierdzono podwyższone stężenie CRP (ok. 120,0 mg/l przy normie do 5,0 mg/l), leukocytozę (WBC 15 tys./ul) z rozmazem granulocytarnym (badanie automatyczne), pośrednie stężenie prokalcytoniny. Enzymy trzustkowe (amylaza, lipaza) w granicach normy, stężenie bilirubiny w normie, aktywność aminotransferaz nieznacznie podwyższona, hiperglikemia (ok. 250 mg/dl).
Całokształt wywiadu, opisywanych przez pacjenta dolegliwości i nieprawidłowości w badaniu przedmiotowym oraz wynikach badań laboratoryjnych mogły nasuwać podejrzenie ostrego, kamiczego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Wynik przyłóżkowego, orientacyjnego badania USG okazał się być jednak koronnym argumentem. Po rekonsultacji chirurgicznej pacjent został ostatecznie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego w trybie pilnym.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueStrona przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści, w tym osób wykonujących zawody medyczne, osób działających na rzecz podmiotów ochrony zdrowia lub podmiotów prowadzących obrót wyrobami medycznymi w charakterze profesjonalnym.
Czy jesteś osobą spełniającą powyższe kryteria?