Przegląd stomatologiczny to podstawowa procedura w gabinetach dentystycznych. Stanowi jeden z głównych filarów właściwej profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Lekarz jest w stanie w szybki, bezbolesny oraz prosty sposób obejrzeć zęby oraz tkanki miękkie w poszukiwaniu ewentualnych ognisk chorobowych. Zaburzenia, wykryte na wczesnym etapie, mogą być leczone metodami mniej uciążliwymi dla pacjenta, co pozwala na długo utrzymać prawidłową funkcję jamy ustnej.
Najważniejszym elementem wizyty profilaktycznej w gabinecie stomatologicznym jest badanie jamy ustnej. Pacjent zasiada wygodnie na fotelu i otwiera szeroko usta. Dentysta, za pomocą wzroku oraz prostych narzędzi, ocenia stan zdrowia narządów jamy ustnej. W kręgu szczególnego zainteresowania znajdują się: · zęby, · dziąsła, · język, · błona śluzowa policzków i warg, · podniebienie. W razie podejrzeń o rozwijające się zmiany chorobowe, stomatolog może skierować pacjenta na badania dodatkowe albo od razu ustalić termin leczenia. W diagnostyce często wykorzystuje się zdjęcie panoramiczne (pantomogram). Promienie rentgena prześwietlają tkanki i pozwalają na wgląd w miejsca niedostępne dla ludzkiego oka. Funkcja zdjęć RTG we współczesnej stomatologii jest nie do przecenienia. Pozwala na zobrazowanie: · zmian próchniczych, · układu zębów, · stanów zapalnych i innych zmian patologicznych w obrębie kości szczęki i żuchwy. · stanu przyzębia Dentysta w czasie przeglądu stomatologicznego nie wykonuje inwazyjnych działań, więc strach przed bólem wydaje się nieuzasadniony. Jeśli chcemy utrzymać uśmiech w zdrowiu przez jak najdłuższy czas, nie warto zaniedbywać obowiązku profilaktyki i zgłaszać się co pół roku na rutynowy przegląd jamy ustnej.
Pierwszorazowa wizyta może trwać nieco dłużej niż standardowy przegląd stomatologiczny. Lekarz zechce lepiej poznać nowego pacjenta. Przeprowadzi w tym celu krótką rozmowę na temat zdrowia – tak zwany wywiad lekarski, który pozwoli dobrze rozeznać się w sytuacji chorego oraz zaplanować plan profilaktyki lub leczenia.
Pierwsza wizyta w klinice stomatologicznej może być stresująca, zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Aby uniknąć przykrych sytuacji warto wiedzieć, na co się przygotować.
Lekarze twierdzą, że pierwsza wizyta profilaktyczna powinna odbyć się już w wieku 6 – 12 miesięcy. Dentysta obejrzy jamę ustną pod kątem patologii dziąseł oraz oceni wyrzynanie się zębów. Aby zmniejszyć strach przed stomatologiem, warto wybrać się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną. Ma ona za zadanie przedstawienie maluchowi gabinetu, sprzętów, zapoznanie się z dentystą. Należy pokazać dziecku, że gabinet stomatologiczny nie musi kojarzyć się tylko z bólem i lękiem. W zawiązywaniu pozytywnej relacji między lekarzem a małym pacjentem może pomóc drobna nagroda po zakończeniu wizyty – naklejka albo tubka pasty do zębów.
Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową profilaktykę już od najmłodszych lat, jednak dzieci rzadko bywają chętne do współpracy ze stomatologiem.
Do przeglądu stomatologicznego zęby powinny być czyste. Warto zabrać tego dnia ze sobą szczotkę, pastę oraz nić dentystyczną i zadbać o higienę jamy ustnej tuż przed badaniem. Jeśli pacjent cierpi na jakąś przewlekłą przypadłość, dobrze zapisać nazwy chorób oraz leków, które przyjmowane są doraźnie lub przewlekle. Koniecznie trzeba poinformować stomatologa, gdy pacjentka jest w ciąży.
Aby ułatwić stomatologowi pracę, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Dzięki temu wzrasta szansa, że lekarz nie przeoczy niepokojących zmian w jamie ustnej.
Na przegląd u dentysty warto również zgłosić się w każdej sytuacji, gdy odczuwamy niepokojące objawy. W takim wypadku nie warto czekać na kolejny zaplanowany termin, tylko umówić możliwie szybką wizytę u dentysty i rozwiać wątpliwości.
Stomatolodzy zalecają zazwyczaj, aby na przegląd stomatologiczny zgłaszać się nie rzadziej niż raz na pół roku. Regularność ta pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i rozpoczęcie leczenia, dzięki czemu unikniemy przykrych konsekwencji rozwinięcia się choroby zębów, czy jamy ustnej. Leczenie będzie też szybsze i zwykle tańsze.
Te artykuły mogą Cię zainteresować:
Szczoteczka magnetyczna czy soniczna?
Szczoteczka magnetyczna to nowość. Dowiedz się, na czym polega ta technologia i czym różni się od sonicznej? Czym się kierować, wybierając szczoteczkę?
Dowiedz się więcej
Porównanie szczoteczek sonicznych Philips. Jaką szczoteczkę wybrać?
Szczoteczka soniczna o wiele lepiej czyści zęby od tradycyjnej szczoteczki. Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza?
Dowiedz się więcej
Szczoteczka soniczna z aplikacją na telefon – jak to działa i w czym pomaga?
Szczoteczki soniczne Philips Sonicare komunikują się ze smartfonami za pomocą łączności Bluetooth. Bezpłatna aplikacja Philips Sonicare pomoże Ci zadbać o higienę jamy ustnej.
Dowiedz się więcej