Czas czytania: 2 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Blog dla profesjonalistów ›› Ciąża a zdrowie jamy ustnej
Ciąża a zdrowie jamy ustnej
Dowody naukowe i kliniczne potwierdzają obecnie występowanie związku między zdrowiem jamy ustnej a możliwymi niepożądanymi zdarzeniami w przebiegu ciąży. Ze względu na fakt, że zapalenie przyzębia, czyli tzw. paradontoza, powoduje powstawanie ran w jamie ustnej, może ono skutkować rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów zamieszkujących płytkę nazębną i toksyn w układzie naczyniowym matki, a następnie ich przedostaniem się do organizmu nienarodzonego dziecka. Z badań wynika, iż u 60–75% ciężarnych kobiet wystąpi ciążowe zapalenie dziąseł1 objawiające się obrzękiem, bólem, a niekiedy także krwawieniem dziąseł ze względu na nagromadzenie się płytki nazębnej. I o ile prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla każdego, może mieć on szczególnie istotne znaczenie podczas ciąży z uwagi na konieczność dbania nie tylko o zdrowie matki, ale i nienarodzonego dziecka.W swojej prezentacji zatytułowanej „Periodontal Infection and Pregnancy Outcomes” (Zapalenie przyzębia a przebieg ciąży) doktor Steven Offenbacher, DDS, PhD, M.Msc, wyszczególnia szereg powikłań związanych z parodontozą, obejmujących m.in.: Ze względu na fakt, iż rocznie 1 na 10 noworodków przychodzi na świat przedwcześnie (przy współczynniku zgonów wynoszącym 1 na 15), występowanie związku między chorobą jamy ustnej a porodem przedwczesnym jest wyjątkowo niepokojące. Zgony wcześniaków stanowią przy tym 70% wszystkich zgonów okołoporodowych.
W celu analizy wpływu prewencyjnej higieny jamy ustnej w przypadku ciąży program HAPI2 (West Virginia Healthy Start / Helping Appalachian Parents and Infants Project) zapewniał w latach 2005–2017 907 kobietom edukację z zakresu dbania o zdrowie jamy ustnej, profilaktykę stomatologiczną z wizytami kontrolnymi i produkty do higieny jamy ustnej. Oceny wskaźnika Periodontal Screening and Recording (PSR) informującego o stanie przyzębia dokonywał lekarz dentysta w trakcie ciąży i po porodzie. Analiza tych danych przeprowadzona w 2018 roku pozwoliła na odkrycie występowania ciekawych zależności. Spośród 907 kobiet uczestniczących w programie u 65,5% zaobserwowano znaczną poprawę zdrowia jamy ustnej. Średnia urodzeniowa masa ciała wynosiła 3,334.44 g, a średni czas trwania ciąży – 38,7 tygodnia. Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie wiązało się z bardziej prawidłową urodzeniową masą ciała i porodami w terminie. I choć wyniki były niewystarczające, wyraźnie wskazywały na tendencję do korzyści związanych z właściwą higieną jamy ustnej w trakcie ciąży zarówno dla matki, jak i niemowlęcia.
Kobietom spodziewającym się dziecka powinno się przypominać, jak istotne jest dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej. W trakcie ciąży bezpieczne jest zarówno regularne dbanie o higienę jamy ustnej w warunkach domowych, jak i korzystanie z niechirurgicznego leczenia stomatologicznego, a badania wskazują, iż skutkuje to spadkiem prawdopodobieństwa porodu przedwczesnego o 3,8 raza3. Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu w obrębie jamy ustnej lekarz dentysta powinien zawsze zapytać pacjentkę, czy jest w ciąży4. Przyszła mama powinna również sama poinformować o tym lekarza dentystę.
Webinarium Periodontal Infection and Pregnancy Outcomes (Zapalenie przyzębia a przebieg ciąży) – dr Steven Offenbacher, DDS, PhD, M.Msc
Literatura
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej