Czas czytania: 4 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Blog dla profesjonalistów ›› Lipidy z mleka matki korzystne dla zdrowia jelit dziecka
Lipidy z mleka matki korzystne dla zdrowia jelit dziecka
Tłuszcze z mleka matki dostarczają o wiele więcej niż tylko energię. Stanowią one niemal 50% kalorii spożywanych przez noworodki do ukończenia przez nich 6. miesiąca życia, a badania wskazują, że odgrywają one istotną rolę w ochronie jelit dziecka przed stanem zapalnym i chorobami. Tłuszcze obecne w mleku matki stanowią niemal 50% kalorii spożywanych przez noworodki do ukończenia przez nich 6. miesiąca życia. Poszczególne rodzaje lipidów i związków z tej grupy wspierają wzrost noworodka, rozwój i czynność jego układu neuropoznawczego oraz kontrolowanie stanów zapalnych i ryzyka infekcji. Skutki ich działania utrzymują się do okresu dorosłości, obniżając ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych i chorób układu krążenia. Niedawne badanie przeprowadzone przez doktora Ramiro-Cortiijo i innych autorów (2020) z Centrum medycznego Beth Isreal Deaconess Medical Center przy wydziale medycznym uniwersytetu Harvarda (ang. Harvard Medical School) — jednej z najlepszych uczelni medycznych w Stanach Zjednoczonych — przygląda się bliżej lipidom i kwasom tłuszczowym z mleka matki oraz rozwojowi i zdrowiu niemowlęta, a w szczególności zdrowiu ich jelit.
Mleko matki zawiera szereg nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w różnych stężeniach. Poza dostarczaniem niemowlęciu energii pełnią one różnorodne dodatkowe funkcje — od transportowania rozpuszczalnych w tłuszczach witamin poprzez oddziaływanie w jelitach aż do roli czynników przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych1 (patrz Rycina 1). Jeśli chodzi o nasycone kwasy tłuszczowe, to w miarę dojrzewania mleka ich stężenie ulega zmianie z 53,2% w siarze, przez 62,1% w mleku przejściowym, po 58% w przypadku mleka dojrzałego. Stężenie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych utrzymuje się natomiast na dość stabilnym poziomie przez cały okres dojrzewania mleka i wynosi około 45–50%.
Wśród lipidów z mleka matki około 16% stanowią długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. long chain polyunsaturated fatty acid, LCPUFA) i według wielu badań to właśnie one mają właściwości prorozwojowe, kardioprotekcyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ich oddziaływanie wpływa na rozwój jelit dziecka. Badania wskazują również na możliwość ich korzystnego oddziaływania w przypadku choroby zapalnej jelit poprzez zmniejszanie stopnia uszkodzenia jelit, co można wyjaśnić ich pozytywnym wpływem na czynność flory jelitowej. Jeśli chodzi o tłuszcze jednonienasycone, to 36% z nich stanowią kwasy oleinowe obniżające temperaturę topnienia trójglicerydów. Dzięki nim możliwe jest powstawanie, transport i metabolizm kuleczek tłuszczowych mleka kobiecego.
Wszystkie te lipidy transportowane są z piersi mamy do brzuszka dziecka w postaci kuleczek tłuszczowych, które mają największy rozmiar podczas pierwszej doby po porodzie, a odpowiednio mniejszy w mleku przejściowym i dojrzałym. Każdą kuleczkę tłuszczową mleka kobiecego otacza trójwarstwowa błona zawierająca białka istotne dla zdrowia niemowlęcia. Konieczne są dalsze badania, które pomogą w pełni zrozumieć jej rolę w odżywianiu niemowląt, niemniej już obecnie prowadzi się wysoce obiecujące badanie kliniczne z wykorzystaniem tej błony w codziennej suplementacji u niemowląt w wieku 6–12 miesięcy, w którym odnotowano niemal 50-procentowy spadek epizodów biegunki z domieszką krwi. Badania nad błonami kuleczek tłuszczowych mleka krowiego sugerują, iż błony te są istotne dla rozwoju poznawczego i neurologicznego oraz dla ochrony przed zakażeniami bakteryjnymi. Ponadto inne prowadzone badania błon wskazują, że kuleczki tłuszczowe mleka kobiecego można byłoby wykorzystywać w przyszłości w celu dostarczania organizmowi witamin i enzymów trawiennych. Tego typu prace badawcze uzmysławiają nam, jak niesłychanie złożone jest mleko matki i jego lipidy. W miarę postępu nauki w tej dziedzinie dalsze odkrycia naukowców mogą otworzyć drogę do opracowywania nowych metod leczenia, co może okazać się szczególnie przydatne w przypadku wcześniaków lub niemowląt z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Literatura
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej