Czas czytania: 3 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Blog dla profesjonalistów ›› Wpływ wsparcia partnera na karmienie piersią
Wpływ wsparcia partnera na karmienie piersią
Rodzaj wsparcia zapewnianego mamie, która właśnie urodziła, przez osobę będącą z nią w związku partnerskim może pomóc w wydłużeniu okresu karmienia piersią. W niniejszym artykule Akademii Philips Avent analizujemy wyniki przeglądu danych naukowych zatytułowanego „Partner behaviours improving breastfeeding outcomes” (Zachowania partnera mające pozytywny wpływ na przebieg karmienia piersią). Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest empatia. Powszechnie wiadomo, że im dłużej mama karmi dziecko piersią, tym lepiej. Większość mam karmi piersią zaraz po porodzie, ale w miarę upływu czasu odnotowuje się tendencję do robienia tego coraz rzadziej, a ostatecznie do całkowitego zaprzestania karmienia piersią. Badania przeprowadzone w Australii wskazują, że odsetek kobiet karmiących wyłącznie piersią w przypadku niemowląt do 3. miesiąca życia spadł z 90,4% do 39,2%, natomiast w Wielkiej Brytanii niemowlęta do 6. miesiąca życia nadal wyłącznie piersią karmi zaledwie 1% mam. Poza wsparciem przyjaciół i rodziny mama potrzebuje go także ze strony osoby będącej jej partnerem, niezależnie od płci, stanu cywilnego bądź wspólnego czy osobnego zamieszkania. Prowadzone obecnie badania wskazują, iż rodzaj oferowanego partnerskiego wsparcia — i postawa tej osoby przy jego oferowaniu — mogą doprowadzić zarówno do przerwania, jak i do kontynuowania karmienia piersią.
Aby znaleźć jednoznaczne odpowiedzi, naukowcy przyjrzeli się ośmiu badaniom przeprowadzonym w Australii, Kanadzie, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a będące tego wynikiem, ciekawe spostrzeżenia na temat najlepszego sposobu zapewniania mamie karmiącej piersią partnerskiego wsparcia i opisali je w publikacji zatytułowanej Partner behaviours improving breastfeeding outcomes: an integrative review (Zachowania partnera mające pozytywny wpływ na przebieg karmienia piersią: zbiorczy przegląd danych). W artykule tym naukowcy przeanalizowali różne rodzaje wsparcia i to, jak wpływały one na długość okresu karmienia niemowlęcia piersią przez matkę. Badanymi czynnikami stanowiącymi elementy składowe wsparcia były wiedza, pomoc, zachęta i empatia.
Wiedzę zdefiniowano jako pozyskiwanie i wprowadzanie w życie informacji na temat karmienia piersią, z uwzględnieniem zdolności rozwiązywania problemów pojawiających się w związku z tym procesem. W niektórych badaniach zgłaszano wzrost długości okresu karmienia piersią w przypadku zapewniania partnerskiego wsparcia w postaci wiedzy, natomiast według wyników innego badania taka pomoc mogła w rzeczywistości skutkować skróceniem tego okresu. Pomoc oznaczała oferowanie namacalnego, praktycznego wsparcia obejmującego wykonywanie prac domowych, opiekę nad noworodkiem / innymi dziećmi / samą mamą oraz wsparcie praktyczne podczas karmienia piersią. W przypadku tego czynnika uzyskiwano sprzeczne rezultaty: odnotowywano wzrost w początkowych miesiącach, a następnie — po 9–12 miesiącach — spadek odsetka matek karmiących piersią.
W innych badaniach zgłaszano natomiast, że zapewnianie pomocy powodowało de facto skrócenie okresu, przez jaki kobieta karmiła piersią. Natomiast gdy dodano do tego empatię, okazywało się, że długość okresu karmienia piersią wzrastała. Naukowcy zdefiniowali zachętę jako docenianie wysiłków partnerek i tego, że karmią piersią, oraz wyrażanie poparcia dla kontynuowania żywienia niemowlęcia w ten sposób. Zapewnianie pomocy i zachęty działało doskonale jako sposoby na przekonanie mam do rozpoczęcia karmienia piersią, ale jeśli chodziło o długość jego trwania, zachęta była w stanie wpłynąć na jego wydłużenie jedynie po połączeniu jej z empatią. Empatia — czyli element, który okazał się kluczowy — określono jako wrażliwość na potrzeby mam, szanowanie ich decyzji, promowanie ich autonomii/skuteczności, współrodzicielstwo i oferowanie wiedzy/pomocy/zachęty w sposób akceptowany przez te kobiety. Długość okresu karmienia piersią wzrastał, gdy obecna była empatia.
W rzeczywistości w pięciu z ośmiu badań poddanych przeglądowi wykazano występowanie wydłużenia okresu karmienia piersią, gdy osoby będące partnerami zapewniały pomoc, wiedzę lub zachętę w sposób odpowiadający na potrzeby matki. W przypadku braku empatii obserwowano tendencję skracania się jego długości. W niektórych z badań wykazano nawet, że zapewnianie większej pomocy przez partnera lub partnerkę skutkowało zaprzestaniem karmienia piersią przez mamę. Ponadto im bardziej obnoszono się z zapewnianiem wiedzy, pomocy i zachęty, tym krótszy był okres karmienia piersią. Zgodnie z danymi z tego przeglądu główną rolę odgrywały tu właściwe podejście i praca zespołowa, a najważniejszą osobą musiała być karmiąca mama. Maksimum korzyści zapewni nowej mamie kochająca osoba posiadająca wiedzę na temat karmienia piersią, zachęcająca do tej praktyki i będąca w stanie zaoferować praktyczną pomoc bez mówienia partnerce, co powinna robić lub sprawiania, że będzie się czuć bezużyteczna, jeśli chodzi o dbanie o siebie i dom. Wrażliwość na potrzeby mamy, właściwe na nie odpowiadanie oraz okazywanie szacunku to cechy charakterystyczne dla tego rodzaju wsparcia, które w ogólnym rozrachunku zdają się odnosić najlepszy efekt. Doskonałą pomocą mogą przy tym być tu położne i inni pracownicy ochrony zdrowia, polecając techniki współrodzicielstwa, w których stosuje się skuteczną komunikację oraz wspólne rozwiązywanie problemów i konfliktów.
Literatura
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej