Czas czytania: 2 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Blog dla profesjonalistów ›› Znaczenie wsparcia dla mam karmiących piersią po cesarskim cięciu
Znaczenie wsparcia dla mam karmiących piersią po cesarskim cięciu
U kobiet rodzących w drodze cesarskiego cięcia obserwuje się niższy wskaźnik karmiących piersią niż wśród rodzących naturalnie. Cesarskie cięcie wpływa szczególnie na czas rozpoczęcia, długość i wyłączność karmienia piersią. W przypadku trudności pomocne mogą okazać się kontakt „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie, korzystanie z laktatorów i zapewnienie mamie dodatkowego wsparcia. Więcej informacji poniżej. Obserwowany na całym świecie wzrost liczby porodów przez cesarskie cięcie jest powodem rosnącego zaniepokojenia jego wpływem na karmienie piersią. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ogólnoświatowy wskaźnik częstości przeprowadzania cesarskiego cięcia wzrósł od 1990 roku o 14% i na chwilę obecną na świat przychodzi w ten sposób około 21% dzieci. W niektórych krajach liczba narodzin w drodze cesarskiego cięcia już przekracza liczbę odbywających się drogą naturalną, a przewiduje się, że do roku 2030 w niektórych regionach ich liczba przekroczy 50% wszystkich porodów1.
U kobiet rodzących przez cesarskie cięcie występuje niższy wskaźnik karmienia piersią niż w przypadku rodzących naturalnie. Poród przez cesarskie cięcie wpływa na czas rozpoczęcia karmienia piersią, długość jego trwania i to, czy niemowlę jest wyłącznie karmione w ten sposób. Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy zaczęli badać to zagadnienie2 i odkryli, że na karmienie piersią ma wpływ szereg różnorodnych czynników — od zaplanowania porodu w drodze cesarskiego cięcia po zapewnienie matce wsparcia po powrocie do domu. W jednym z przeprowadzonych badań z udziałem ponad 280 000 matek zaobserwowano, iż kobiety rodzące ponownie w drodze planowego cesarskiego cięcia rzadziej podejmowały się karmienia piersią niż te, u których zabieg ten wykonywano ze wskazań nagłych. Tego typu poród utrudniał także karmienie piersią ze względu na występowanie dolegliwości pozabiegowych, takich jak nudności, wymioty, zmęczenie i bolesność rany chirurgicznej. Ponadto zastosowane znieczulenie miejscowe często skutkowało także drętwieniem kończyn, co było czynnikiem utrudniającym interakcję z noworodkiem.
Zapewnianie mamom po tego typu porodzie dodatkowego wsparcia przez położne i innych pracowników ochrony zdrowia może pomóc im w skutecznym rozpoczęciu karmienia piersią. Dobrym i skutecznym początkiem będzie umożliwienie kobiecie bezpośrednio po cesarskim cięciu – jeszcze na sali operacyjnej – kontaktu z noworodkiem „skóra do skóry”. Badania potwierdzają, że mamy, którym zapewniono tego typu trzygodzinny kontakt z ich dzieckiem, karmiły wyłącznie piersią dłużej niż te, którym nie stworzono takich warunków. Pacjentki, którym umożliwiono kontakt „skóra do skóry”, zgłaszały ponadto większy stopień zadowolenia z karmienia piersią.
Z badań wynika, że korzystne jest również stosowanie laktatorów i to nie tylko dzięki wydłużeniu czasu karmienia piersią, ale także dzięki zwiększeniu laktacji i pewności siebie matek. Z mleka odciągniętego z użyciem laktatora można ponadto korzystać w przypadku konieczności rozłąki matki z niemowlęciem lub w celu nakarmienia wcześniaka.
Zaoferowanie odpowiedniego rodzaju wsparcia jest kolejnym ważnym czynnikiem przy zapewnianiu pomocy kobietom po cesarskim cięciu w ich wysiłkach związanych z karmieniem piersią. W jednym z badań z omawianego tu przeglądu danych naukowych zgłoszono, że matki z niskim wskaźnikiem karmienia piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie zgłaszały odczuwanie potrzeby uzyskania większego wsparcia. A tu ważną rolę mogą odegrać pracownicy ochrony zdrowia, rodzina i konsultanci laktacyjni.
Literatura
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej