Czas czytania: 3 Min
Blog ›› Matka i dziecko ›› Blog dla profesjonalistów ›› Zmiany brodawki sutkowej podczas odciągania mleka
Zmiany brodawki sutkowej podczas odciągania mleka
Spis treści
Nieprawidłowo dopasowany lejek laktatora może powodować podrażnienia brodawki sutkowej. Badania nad tym, jak zmienia się brodawka sutkowa podczas karmienia, stały się inspiracją do opracowania laktatorów o nowej konstrukcji i lejka laktatora o uniwersalnym rozmiarze. Położne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kobiece piersi i brodawki sutkowe mają różny kształt i wielkość. Nie zawsze myśli o tym kobieta kiedy pierwszy raz zostaje mamą i rozpoczyna korzystanie z laktatora. Może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak istotne jest dobranie właściwego rozmiaru lejka, co jest konieczne w przypadku większości laktatorów, ani z tego, że piersi mogą zmieniać swój kształt i wielkość w trakcie karmienia piersią, co wymaga z kolei częstego sprawdzania, czy lejek jest odpowiednio dopasowany. Dlaczego? Ponieważ może to grozić wystąpieniem podrażnień, dolegliwości bólowych czy innego rodzaju powikłań.
Nieprawidłowe dobranie lejka może skutkować wystąpieniem urazu brodawki sutkowej1. Aby dowiedzieć się więcej na temat zmian wielkości i kształtu brodawki sutkowej podczas laktacji, Philips Avent przeanalizowało istniejące dane na temat tego zagadnienia2-4, obejmujące m.in. literaturę branżową i materiały wideo dotyczące tego, jak zmieniają się kobiece piersi podczas odciągania mleka. Celem było opracowanie lejka dopasowanego do możliwie największej liczby kształtów i wielkości brodawek piersiowych, a zatem eliminującego konieczność mierzenia brodawek sutkowych lub zmiany lejka w celu właściwego dopasowania go do brodawki sutkowej. Dane te dotyczyły różnic w kształcie i wielkości brodawek sutkowych w różnych krajach i na różnych kontynentach. Okazało się, że prawdopodobieństwo tego, że brodawka będzie mieć średnicę przekraczającą 30 mm wynosi zaledwie 0,02%, więc – o ile wielkości te można uznać za prawidłowe – 99,98% brodawek sutkowych miałoby średnicę nie większą niż 30 mm. Zaledwie 0,02% brodawek sutkowych ma średnicę przekraczającą 30 mm
Ponieważ powszechnie wiadomo, że brodawki sutkowe ulegają znacznemu rozciągnięciu podczas odciągania mleka, proces ssania mleka przez niemowlę i odciągania pokarmu z użyciem laktatora zarejestrowano na filmach wideo. Pomogło to doprecyzować, ile razy zmienia się wielkość brodawki sutkowej w stanie rozciągniętym (±2 mm).
Wyniki? Objętość brodawki sutkowej zmieniała się średnio dziewięć razy w porównaniu z wielkością wyjściową. Po zastosowaniu podciśnienia największy stopień rozciągnięcia obserwowano w pierwszej minucie odciągania mleka, a jej wartość była względnie niewielka w ostatnich minutach tego procesu. Kształt podczas rozciągania zależał głównie od elastyczności tkanki, a nie od wielkości brodawki sutkowej na etapie poprzedzającym odciąganie mleka.
Badanie obserwacyjne: dziewięciokrotna zmiana objętości
Po szczegółowej analizie danych dotyczących wielkości i rozciągliwości brodawki sutkowej i po uzyskaniu wiedzy na temat tego, kiedy i w jakim stopniu lejek powinien „zapadać się” w kierunku brodawki Philips Avent opracowało nową technologię działania lejka. Optymalną stymulację brodawki sutkowej podczas odciągania mleka w celu skrócenia czasu do uzyskania odruchu wypływu mleka (ang. milk ejection reflex, MER) uzyskuje się obecnie poprzez połączenie oddziaływania podciśnienia ze stymulacją poprzez masaż.
Dalsze badania wykazały, że dzięki właściwemu przyłożeniu do nawet najmniejszych brodawek nowy laktator zapewnia skuteczniejszą stymulację brodawki sutkowej i odciąganie mleka.
Nakładki na lejek z technologią zapadania się pasują do 99,98% rozmiarów brodawek sutkowych i zwiększają stymulację. Właściwie dobrany do piersi lejek z nakładką pozwala uniknąć występowania dolegliwości bólowych i powikłań zdrowotnych. Brodawka sutkowa powinna znajdować się w samym środku lejka z nakładką i nie być narażona na żadne naciskające na nią siły wywołujące tarcie (mogące występować przy zbyt dużym lub zbyt małym rozmiarze lejka). W oparciu o te wymagania opracowano najnowsze konstrukcje laktatorów Philips Avent.
W rezultacie powstała innowacyjna nakładka na lejek, która nie tylko masuje pierś, naśladując ssanie niemowlęcia, ale uwzględnia także wielkość, rozciągliwość i kształt brodawki sutkowej. Dzięki jej zastosowaniu powstał nowy rodzaj laktatora — z nakładką wykonaną z pojedynczego kawałka silikonu, który zapada się i dostosowuje do rozmiaru oraz kształtu piersi mamy, zapewniając wygodę użytkowania w przypadku 99,88% rozmiarów brodawek sutkowych (o średnicy do 30 mm).
Literatura
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej