Teraz, gdy termin porodu zbliża się dużymi krokami, zwróć szczególną uwagę na swoją garderobę. Przez kilka nadchodzących tygodni liczyć się będzie przede wszystkim Twoja wygoda i bezpieczeństwo, dlatego na razie zapomnij o szpilkach. Bez względu na to, czy masz wrażenie, że odkąd dowiedziałaś się o ciąży czas gna jak szalony, czy wręcz przeciwnie stoi w miejscu, dziewięć kolejnych tygodni z pewnością minie błyskawicznie. Dlatego przyjrzyj się swojej liście rzeczy do zrobienia i postaraj się już teraz odhaczyć jak najwięcej spraw. Mając poczucie, że zadbałaś o wszystkie drobiazgi, będzie Ci łatwiej w pełni skupić się na porodzie.
Na tym etapie ciąży możesz odczuwać duszności. Maluszek zajmuje coraz więcej miejsca, co skutkuje uciskiem macicy na przeponę. Ponieważ trudno Ci złapać głębszy oddech, nie przemęczaj się i staraj się jak najwięcej odpoczywać. W tym okresie ciąży często pojawia się zwiększony apetyt, dlatego koniecznie zdrowo się odżywiaj i staraj się nie objadać.
Do tej pory skórę Twojego maluszka pokrywał meszek płodowy zwany lanugo, którego zadaniem była ochrona organizmu przed wychłodzeniem. Od tego tygodnia ciąży meszek będzie stopniowo zanikać, a jego funkcję przejmie warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej. Dziecko nadal szybko rośnie. Obecnie waży około 1,5 kg i mierzy prawie 40 cm.
Być może nasilona aktywność maluszka w godzinach nocnych utrudnia Ci zasypianie. W połączeniu ze zmianami hormonalnymi może to prowadzić do bezsenności. Mechanizm bezsenności przypomina błędne koło: mimo obezwładniającego zmęczenia nie jesteś w stanie dobrze się wyspać i wypocząć. Dlatego w godzinach popołudniowych unikaj kofeiny, ćwicz i dbaj o zasłużony relaks.
Należy pamiętać, że informacje zawarte w artykule mają wyłącznie charakter ogólny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Jeśli u Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego dziecka występują nasilone lub utrzymujące się objawy lub schorzenia, bądź jeśli zachodzi potrzeba zasięgnięcia konkretnej porady lekarskiej, skorzystaj z pomocy medycznej. Philips AVENT nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z wykorzystania informacji zamieszczonych na niniejszej witrynie internetowej.
Osłonka piersi
SCF153/01
Wkładki laktacyjne
SCF254/61
You are about to visit a Philips global content page
Continue
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej