Czas czytania: 5 min
Matka i dziecko ›› Raczkowanie dziecka
Matka i dziecko ›› Raczkowanie dziecka
Twój maluszek z dnia na dzień staje się coraz bardziej samodzielny – rozgląda się i interesuje go otoczenie, w którym się znajduje. Nowe faktury, kolory i kształty oraz rosnąca ciekawość sprawiają, że zaczyna coraz chętniej pełzać, a następnie porusza się na czworaka. W którym miesiącu dziecko zaczyna raczkować? Wszystko zależy od Twojej pociechy!
Twój maluszek skończył kilka miesięcy i czekasz z niecierpliwością na moment, kiedy zacznie poruszać się samodzielnie? To wspaniały okres w życiu nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców! Raczkowanie, nazywane również czworakowaniem, jest jednym z najważniejszych etapów rozwoju pociechy. Wspomaga koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie, a także wpływa korzystnie na mózg niemowlęcia – rozwija zmysły, a także ciekawość i chęć poznawania świata1.
Kiedy dziecko zaczyna raczkować? To zależy! Każdy maluch rozwija się we własnym tempie – niektóre siadają już w 6 miesiącu życia, natomiast inne uczą się dopiero obracania się z brzuszka na plecy. Zdarza się, że pomijają etap raczkowania i od razu próbują wstawać. Czy to znaczy, że powinnaś mieć powód do zmartwień? Oczywiście, że nie! Niektóre dzieci doskonale radzą sobie bez czworakowania, a ich niezwykle duża ciekawość i poczucie samodzielności są dla nich ogromną motywacją.
Zapamiętaj: Nie martw się, jeżeli rówieśnicy Twojego maluszka o wiele szybciej nauczyli się raczkowania czy chodzenia – zdarza się, że niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu, żeby rozpocząć raczkowanie. Obserwuj rozwój maluszka, a jeżeli zauważysz niepokojące symptomy, takie jak mocne zaciskanie piąstek czy asymetryczne trzymanie główki, zgłoś się do lekarza pediatry2.
Choć każde dziecko jest inne, to specjaliści wyróżniają kilka etapów rozwoju umiejętności poruszania się: • 0-3 miesiące – maluszek, leżąc na brzuchu, unosi główkę, a następnie stara się utrzymywać ją w pozycji pionowej; Oczywiście są to tylko orientacyjne terminy i etapy rozwoju malucha – każde z nich potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na opanowanie niektórych umiejętności. Zdarza się, że mimo sukcesów, dziecko przestaje wykonywać to, czego zdążyło się nauczyć np. przez bolesny upadek czy inne przykre zdarzenie. Nie jest to powód do zmartwień – zachęć je do podjęcia kolejnych prób i ciesz się z postępów oraz pokonanych trudności!
• 3-7 miesięcy – niemowlak przewraca się z brzucha na plecy i odwrotnie, a także unosi się na wyprostowanych rączkach oraz zaczyna siadać z podparciem;
• 7-9 miesięcy – pociecha siada samodzielnie, a także raczkuje i staje z pomocą osoby dorosłej lub podpierając się np. o meble;
• 9-12 miesięcy – dziecko zaczyna chodzić za rączkę z rodzicem lub samodzielnie3.
To może Cię zainteresować: Pierwsze 1000 dni życia dziecka – daj mu to, co najlepsze
Czworakowanie wpływa pozytywnie na mięśnie kręgosłupa oraz rozwija mózg i polepsza komunikację pomiędzy półkulami – ruch naprzemienny wspomaga umiejętność uczenia się4 i wzmacnia m.in. wzrok i słuch.
Jak zachęcić dziecko do samodzielnego poznawania świata? Przede wszystkim staraj się kłaść je na brzuszku – dzięki temu zacznie unosić główkę, a następnie opierać się i podnosić na rączkach. Aby dodatkowo nakłonić maluszka do ruchu, umieść niedaleko zabawkę, która jest kolorowa i np. wydaje różne odgłosy. Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha coraz szybciej przemierza pomieszczenie, zbuduj tor przeszkód z miękkich koców i poduszek – to świetny sposób na naukę wspinania5!
Raczkowanie oraz stawianie pierwszych kroków to niezwykle ważne momenty w życiu dziecka i rodziców. Chcąc zapewnić mu odpowiedni rozwój, warto zadbać także o jego bezpieczeństwo. 1. Przemebluj dom Choć w pierwszych miesiącach życia maluszek wykazuje niewielką aktywność fizyczną, to wraz z rozpoczęciem fazy raczkowania może zdarzyć się, że napotka na swojej drodze wiele przeszkód. Ostre kanty komody czy szafek kuchennych zabezpiecz specjalnymi nakładkami, a regały przytwierdź do ściany. 2. Uwaga na prąd i wysokość! 3. Nie zapomnij o szufladach i szafkach
To może Cię zainteresować: Przygotowania na pojawienie się dziecka
Jeżeli w Twoim domu znajdują się schody, postaraj się zamontować barierkę zabezpieczającą, która uniemożliwi samodzielne wejście lub zejście malucha po stopniach. Pamiętaj także o kontaktach – niezabezpieczone grożą porażeniem, a także poparzeniami.
Znajdujące się w ich wnętrzach produkty mogą zaszkodzić maluchowi. Załóż na szafki i szuflady specjalne blokady – dzięki temu uchronisz je przed trzaskającymi drzwiczkami i znajdującymi się w ich wnętrzach niebezpiecznymi substancjami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniach w domu, sprawdź nasz artykuł o tym, jak przygotować dom na maluszka.
1. https://fizjoterapia-dzieci.info/jak-zachecic-dziecko-do-czworakowania
2. https://fizjoterapia-dzieci.info/zacisniete-piastki
3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka
4. https://dziecisawazne.pl/jak-i-dlaczego-wspomagac-raczkowanie-u-niemowlat/
5. https://dziecisawazne.pl/jak-i-dlaczego-wspomagac-raczkowanie-u-niemowlat/
ultra air
smoczek
SCF080/01
ultra air
smoczek
SCF080/02
Zobacz też:
Jak zmienić tradycyjną butelkę na taką z Responsywnym smoczkiem Natural?
Dowiedz się, jak sprawnie przejść w karmieniu dziecka z butelki tredycyjnej na taką z responwywnym smoczkiem, symulującym naturlany przepływ i tempo.
Zobacz więcej
Jak wprowadzić butelkę responsywną dla dziecka karmionego piersią?
Dowiedz się, jak do karmienia dziecka piersią wprowadzić karmienie z butelki w taki sposób, aby było ono naturalne i możliwie zbliżone do karmienia piersią.
Zobacz więcej
Dlaczego to tak ważne, by dziecko kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką?
Dowiedz się, jak sprawić, by dziecko odpowiednio kontrolowało przepływ mleka podczas karmienia butelką i czemu naturalny rytm karmienia jest tak istotny.
Zobacz więcej